معرفی کتاب

مرکز عایق ایران

عایق های رطوبتی و صوتی و حرارتی و گود های ساختمانی و سرما

   مشاور، طراح و مجری کلیه پروژه های عایق کاری در سطح ایران

 گروه عایق کاری صدا و حرارت و مجری در سطح ایران

   گروه آببندی و ایزولاسیون رطوبتی و مجری در سطح ایران

 
جهت راهنمایی و مشاوره با این شماره تماس بگیرید

 09155241800

لینک های مفید آمار سایت

تعداد کاربران آنلاین :  40

کارایی سیستم مدیریت ساختمان یا BMS چیست ؟

کارایی سیستم مدیریت ساختمان یا BMS چیست ؟

کارایی سیستم مدیریت ساختمان یا BMS چیست ؟


سیستم مدیریت ساختمان یا BMS (Building Management System ) سیستمی است که به فعالیت ها و امور ساختمان ها نظارت کرده و در مواقع لازم با توجه به تغییرات شرایط محیطی، تغییرات لازم را بطور خودکار اعمال می¬نماید. این سیستم می¬تواند با توجه به کاربری ساختمان ( مسکونی، اداری، تجاری، بیمارستان و ... ) جهت آنها طراحی و اجرا شده و بر کلیه فعالیت¬های اعم از باز و بسته شدن درب، ورود و خروج افراد، سیستم¬¬های روشنایی، سیستم¬های تهویه مطبوع پنجره و پرده اتاق ها، صوتی و تصویری و ... نظارت داشته باشد.
ساختمانی که مجهز به سیستم مدیریت BMS باشد اصطلاحاً ساختمان هوشمند گویند. این سیستم به افراد ساکن این امکان را می¬دهد که از تجهیزات بطور کارآتری استفاده نموده و احساس امنیت و آسایش را در آنها افزایش می¬دهد و همچنین می¬تواند موجب صرفه¬جویی انرژی گردد.
این ساختمان ها با استفاده از یک پارچه نمودن چهار عنصر اصلی سیستم¬ها، ساختار، سرویس و مدیریت و با برقراری ارتباط میان آنها محیطی پویا و مقرون به صرفه بوجود آورند.
 
 
- تجهیزاتی که از طریق BMS قابل کنترل هستند
 

1- روشنایی
با استفاده از سیستم BMS می¬توان روشنایی بخش¬های مختلف ساختمان را هوشمند نمود . کنترل روشنایی شامل روشن و خاموش نمودن خودکارآنها، تنظیم سطح نور، کاهش یا افزایش و همچنین تعیین و مشاهده وضعیت آنها و امکان روشن و خاموش نمودن آنها از راه دور و بیرون ساختمان می¬باشد.
 

2 – سیستم¬های حفاظتی و امنیتی
میتوان سیستم¬های اعلام و اطفاء حریق، ورود و خروج پرسنل، دوربین مدار بسته و نشتی آب و آبگرفتگی و حفاظت از برق گرفتگی را نیز به سیستم BMS متصل نموده و بوسیله آن کنترل نمود.
 

3- در، پنجره، پرده و سایبان
بوسیله سیستم BMS می¬توان این تجهیزات کنترل و وضعیت آنها مشاهده نموده و فرمامین لازم را در این خصوص صادر نمود و حتی می¬توان با استفاده از حسگر اثر انگشت یا کارت مغناطیسی علاوه بر ایجاد ایمنی بیشتر به امکان طبقه¬بندی و زمان¬بندی دسترسی نیز اعمال نمود.
 

4- سیستم¬های سرمایشی و گرمایشی ( تهویه مطبوع)
سیستم¬های سرمایشی و گرمایشی می¬تواند شامل تجهیزات مرکزی و تجهیزات محلی می¬باشند تجهیزات مرکزی که در موتورخانه واقع¬اند مانند چیلر، دیگر آبگرم ، پمپ¬های سیستم ، برج خنک¬کن و ... می¬باشد و تجهیزات محلی نیز مانند
فن¬کوئل¬ها، کولرهای پنجره¬ای و هواسازها می¬باشند. از طریق سیستم BMS می¬توان تجهیزات مرکزی را در زمانهای مشخص و از راه دور روشن و خاموش نمود و همچنین با تغییرات شرایط محیطی تغییرات لازم مورد نیاز را اعمال نمود و همچنین این سیستم می¬تواند دمای اتاقها را بصورت هوشمند کنترل نموده و در صورت عدم حضور افراد نسبت به خاموش نمودن تجهیزات اقدام نماید.
 

5 – سیستم¬های صوتی و تصویری، تجهیزات اداری
با استفاده از BMS می¬توان امکان استفاده از یک آرشیو مرکزی صوتی را انتخاب و یا جهت مراسم¬های مختلف حالت¬های از قبل تعریف شده را انتخاب و اجرا نمود و یا تجهیزات اداری را نیز از طریق این سیستم کنترل نمود.
 

6 – سیستم آیفون تصویری و ورود و خروج مهمانان یا مراجعه کنندگان
در مورد ساختمانهای اداری این سیستم می¬تواند ورود و خروج کلیه مهمانان را ثبت وحتی تصویر آنها را ضبط نمود و در ساختمانهای مسکونی نیز امکان دریافت تصویر مراجعه کننده بر روی نمایشگر و در صورت عدم حضور ثبت تصویر به همراه زمان مراجعه وجود داشته و حتی در صورت وجود اینترنت امکان برقراری ارتباط با مهمان از راه دور را مهیا سازد.
 

7- کنترل تأسیسات استخر، سونا و جکوزی
این سیستم می¬تواند بطور هوشمند این تجهیزات را روشن و خاموش نموده و دستگاههای تصفیه، دما را کنترل و سایر کنترل¬های لازم را انجام دهد.
 

8 – سیستم¬های ارتباطی
پشتیبانی خطوط تلفنی، پیامگیر، تلفن سانترال نیز از ویژه¬گی¬های این سیستم به شمار می¬رود.
 

9 – وسایل الکتریکی ساختمان
در ساختمان هوشمند امکان اطلاع یافتن از وضعیت کلیه وسایل الکتریکی ساختمان و کنترل آنها وجود دارد.
 

10-سیستم آبیاری
آبیاری گیاهان موجود در حیاط و یا داخل ساختمان را بطور خودکار طبق برنامه از پیش تعیین شده انجام شود.
در نتیجه با استفاده از سیستم مدیریت ساختمان می¬توان ساختمانها را تا سطح مورد نظر هوشمند نمود هزینه این کار نیز بسته به سطح هوشمند سازی می¬تواند بسیار متفاوت بوده ولی امکان¬پذیر می¬باشد.
 
- سیستم مدیریت انرژی ساختمان یا BEMS
این سیستم نیز مشابه BMS می¬باشد با این تفاوت که هدف آن مدیریت انرژی ساختمان می¬باشد . این سیستم در واقع زیر مجموعه¬ای از BMS می¬باشد که توجه ویژه¬ای به مصارف انرژی، تجهیزات انرژی¬بر و کنترل آنها دارد و همچنین ممکن است دستگاه¬های اندازه¬گیری مصرف انرژی نیز به این سیستم متصل و یک سری گزارشات و فرمامین کنترل لازم نیز در راستای کنترل و کاهش مصرف انرژی به طور هوشمند صادر نماید به عنوان مثال کنترل دیماند مصرفی یا کنترل روشنایی ساختمان و ...
 
- سیستم مدیریت روشنایی یا LMS
سیستم مدیریت روشنایی نیز زیر مجموعه¬ای از سیستم BMS و BEMS می¬باشد. این سیستم بطور خاص به مدیریت سیستم¬های روشنایی می¬پردازد. در این سیستم می¬تواند با استفاده از انواع سنسورها نظیر سنسورهای حضور و نور نسبت به روشن و خاموش نمودن و یا کنترل سطح نور مکانهای مختلف اقدام نمود. و یا با استفاده از تایمر بر اساس زمان بعضی از مکانها را کنترل نمود.
با استفاده از این سیستم می¬توان با آدرس پذیر نمودن منطقه¬های مختلف، منطقه¬بندی مناسبی را بوجود آورد و همچنین نسبت به حالت¬های از پیش تعریف شده برای مکانهای خاص مانند آمفی تئاترها و سالن¬ها اقدام و با تنها صدور یک فرمان اجرا نمود.
استفاده از سیستم هوشمند به همراه تجهیزات کارا می¬تواند مصرف بخش روشنایی را تا 75 درصد کاهش داده و صرفه-جویی قابل توجهی در برق مصرفی ساختمان ایجاد نمود.
 
- اجزای  سیستم BMS
منظور از اجزا، کلیه تجهیزات، سیستم¬های ارتباطی و نرم¬افزارهایی که جهت کنترل وسایل مختلف موجود در ساختمان مورد استفاده قرار می¬گردد می¬باشد.
با توجه به اینکه نیازها و خواسته¬های هر کاربرد می¬تواند بسیار متفاوت بوده ، تجهیزات و اجزا هر سیستم نیز می¬تواند با سیستم¬های دیگر بسیار متفاوت باشد و کاربر می¬تواند به دلخواه خود آنها را انتخاب نماید. متداول¬ترین اجراء BMS به شرح زیر می¬باشند.
 
 
1-    سیستم کنترل مرکزی
این بخش مهمترین و بزرگترین جزء یک سیستم BMS بوده و هسته مرکزی آن می¬باشد. گاهی اوقات از یک کامپیوتر نیز به جای این سیستم استفاده می¬گردد ولی در اغلب موارد این بخش مستقل بوده و فقط از طریق کامپیوتر برنامه¬ریزی و کنترل می¬گردد. این بخش شامل واحد پردازنده ، کنترلرهای اصلی سیستم و کنتاکنتورها و رله¬هایی که با کلیه اجزاء در ارتباط¬اند می¬باشد. همچنین در این بخش کلیدهایی وجود دارند که بطور دستی قابل تغییر هستند و با تغییر آنها می¬تواند برنامه سیستم را تغییر داد. روش¬های ارتباطی کنترل مرکزی با اجزاء مختلف می¬تواند از طریق خطوط برق، سیم¬های باس و یا خط تلفنی باشد.
 
2-    خطوط ارتباطی (BUS)
برای ارتباط اجزاء مختلف BMS با یکدیگر از خطوط ارتباطی استفاده می¬گردد این خطوط از تمام اجزاء BMS عبور کرده و امکان ارسال اطلاعات را بین آنها میسر می¬سازد. این خطوط می¬تواند بصورت سیم¬های برق ساختمان، چند رشته سیم مشترک و یا بصورت امواج بی سیم باشد.
 
3-   نقاط دسترسی و کنترل کننده (Access Point)
این بخش شامل یک نمایشگر و یک صفحه کلید و یا یک نمایشگر لمسی بوده و در نقاط مختلف ساختمان نصب شده و قابلیت کنترل و نمایش اطلاعات آن بخش ، مانند دما، وضعیت وسایل و غیره را دارا است. این بخش مانند واحد کنترل مرکزی است با این تفاوت که توانایی¬های آن محدودتر است.
 
4 – سنسورها
سنسورهای گوناگونی با توجه به نیازهای مورد نظر و سطح هوشمند سازی می¬تواند در نقاط مختلف نصب گردد. انواع متداول این سنسورها عبارتند از : سنسور حضور، سنسور دما، سنسور نور، سنسور دود و ... که می¬توانند مشخصات مورد نظر را تبدیل به سیگنال¬ها و اطلاعات مورد نظر نموده و از طریق خطوط ارتباطی به کنترل مرکزی یا نقاط کنترلی ارسال می¬نمایند. و کنترل مرکزی یا محلی فرمامین لازم را به انواع کلیدها، تایمرها و دیمرها ارسال می¬نمایند.
 
5-دیمرهای روشنایی
دیمرها امکان تنظیم نور را با افزایش یا کاهش نور لامپ¬ها بصورت الکترونیکی بوجود می¬آورند. با این تجهیزات
می¬توانند به همراه سنسور نور سطح نور محیط را با کم و زیاد شدن نور طبیعی تنظیم و یا حتی روشنایی را خاموش نمود و به این طریق صرفه¬جویی انرژی می¬نمایند.
 
6 – تایمرها
تایمرها جهت یک سری اعمالی که بصورت تکراری و در زمانهای مشخص انجام می¬شوند می¬توانند مفید باشد البته کنترل مرکزی نیز قابلیت ارسال فرمان بصورت زمانی را دارند که می¬تواند ارزان¬تر از استفاده از تایمر مجزا باشد.
 
7 – پریزها
با استفاده از پریزهایی که قابلیت ارسال و دریافت اطلاعات از طریق خطوط ارتباطی را دارند می¬توان مصرف کننده¬های متصل به آنها را روشن و خاموش و یا از وضعیت آنها مطلع گردید.
 
8 – نرم افزار سیستم
استفاده از نرم افزار بوسیله یک کامپیوتر می¬تواند یکی از ابزارهای مفید و با قابلیت انعطاف بالا برای سیستم BMS باشد. حتی در مواردی توانایی¬هایی این نرم افزار به سیستم می¬دهد که کنترل مرکزی فاقد آن میباشد از جمله گزارش¬گیری و ثبت واقع و همچنین ارتباط بصری مناسب با سیستم.
 
9- Web Server
وسیله ای است که کاربر را قادر می¬سازد تا در هر نقطه¬ای از دنیا از طریق اینترنت به سیستم BMS دسترسی پیدا کرده و آن را کنترل نماید. این سیستم از طرفی با خطوط ارتباطی به کنترل مرکزی متصل و از طرف دیگر به تجهیزات مانند مودم به شبکه متصل می¬گردد.
-فواید استفاده از سیستم BMS
مزایای اصلی استفاده از BMS را می¬توان به 3 محور اصلی زیر تقسیم نمود:
1-      صرفه¬جویی انرژی و کاهش هزینه¬های نگهداری
2-      ایمنی
3-      افزایش سطح رفاه و آسایش
 
1-    صرفه¬جویی مصرف انرژی و کاهش هزینه¬های تعمیر و نگهداری
مطالعات نشان داده است که استفاده از سیستم هوشمند می¬تواند بطور متوسط 20 درصد از مصرف انرژی و هزینه¬های جاری ساختمان می¬کاهد. این سیستم علاوه بر کاهش مصرف انرژی با خاموش نمودن و کنترل آنها موجب کاهش استهلاک و افزایش طول عمر دستگاه¬ها و کاهش هزینه¬های مربوطه می گردد.
 
2-    ایمنی
در شرایط بحرانی با ارسال سریع و به موقع اعلام خطر می¬تواند در جلوگیری از حوادث و کاهش اثرات آن نقش مؤثری داشته و به طور خودکار پیامهای اضطراری را به افراد یا ارگانهای ذی¬صلاح ارسال نماید. همچنین کنترل درب و مبادی ورودی و اتصال آن به دوربین¬های مدار بسته و دستگاه¬های ثبت ورود می¬تواند ایمنی سیستم را بطور قابل ملاحظه¬ای افزایش دهد.
 
3-   راحتی
این سیستم می¬تواند بسیاری از کارهای تکراری و بازرسی¬های مورد نیاز را بطور هوشمند انجام دهد.
بطور مثال با حضور افراد نسبت به روشن¬ شدن روشنایی و فن¬کوئل اقدام نماید و یا آبیاری فضای سبز و باغچه را بطور خودکار انجام دهد و یا با تنها فشار یک دکمه حالت¬های از پیش تعریف شده¬ای را اجرا نماید. و یا دما و نور و رطوبت مکانها را در حد مطلوب تنظیم نماید.

 


کلمات کلیدی: هوشمندسازی یکپارچه ساختمان, صرفه جویی انرژی,سیستم مدیریت ساختمان, BMS , سیستم اتوماسیون ساختمان,BAS , سيستم مديريت مركزي ساختمان, سيستم اعلان حريق, كاهش مصرف انرژي, ارتقاي رتبه انرژي ساختمان, هوشمندسازی یکپارچه ساختمان, باعث صرفه جویی در زمان و هزینه نیروی انسانی, ساختمان های هوشمند , کنترل روشنایی ساختمان, کنترل سیستم سرمایش و گرمایش, کنترل دوربین های مدار بسته, کنترل در ها, کنترل وضعیت های اضطراری همچون آتش سوزی, زلزله, هوشمندسازی یکپارچه ساختمان


 پیشنهادات و انتقادات

نام و نام خانوادگی :  
ایمیل :  
تلفن :
پیشنهاد:  
 

لازم به ذکر است اطلاعات سایت برپایه افزایش دانش فنی در پیشبرد دانش مهندسی است و این به منزله فروش محصولات نمی باشد
تمامی حقوق این پورتال , متعلق به شرکت آبراهه سازه می باشد
هرگونه کپی برداری از اطلاعات این پورتال فقط با ذکر منبع مجاز می باشد