معرفی کتاب

مرکز عایق ایران

عایق های رطوبتی و صوتی و حرارتی و گود های ساختمانی و سرما

   مشاور، طراح و مجری کلیه پروژه های عایق کاری در سطح ایران

 گروه عایق کاری صدا و حرارت و مجری در سطح ایران

   گروه آببندی و ایزولاسیون رطوبتی و مجری در سطح ایران

 
جهت راهنمایی و مشاوره با این شماره تماس بگیرید

 09155241800

لینک های مفید آمار سایت

تعداد کاربران آنلاین :  38

نفت کوره یا مازوت و محیط زیست

نفت کوره یا مازوت و محیط زیست


نفت کوره یا مازوت یکی از هیدروکربن‌های نفتی است که در مراحل تصفیة نفت خام پس از اتر و بنزین و نفت چراغ بدست می‌آید و چون سیاه رنگ است به نام نفت سیاه نیز خوانده می‌شود. این ماده ارزان‌ترین ماده سوختنی برای کوره حمام‌ها و تنور نانوایی‌ها و موتورهای دیزل و برخی نیروگاه‌ها است.
نفت گاز یا گازوئیل به عنوان سوخت موتورهای دیزلی و تأسیسات حرارتی بکار می‌رود. محدوده هیدروکربن‌های آن بین C14-C20 و حتی C25 با دامنه نقطه جوش ۳۸۵-۲۵۰ درجه سانتیگراد می‌باشد. نفت گاز عمدتاً از سه گروه پارافینیک ، نفتنیک و آروماتیک تشکیل شده ، دارای حداقل نقطه اشتعال 54 °C و ماکزیمم نقطه ریزش 0 °C می‌باشد.[۱]
دانسیته آن در دمای 15.6 °C برابر با 820-860kg/m3 می‌باشد. مهمترین مشخصه آن عدد ستـان است که باید بیشـتر از ۵۰ باشد تا موتور نرم و بی صدا کار کند.
سوخت دیزل به هر گونه سوخت مایع گفته می‌شود که در موتورهای دیزلی بکار رود.این سوخت بیشتر از روش ویژه‌ای در تقطیر جز به جز نفت مازوت بدست می‌آید اما روش‌های دیگری نیز برای فراوری سوخت دیزل بدون بهره‌گیری نفت وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به زیست‌دیزل، زیست‌توده به مایع (BTL) و گاز به مایع (GTL) اشاره داشت که بهره‌گیری جهانی از آنها به سرعت در حال افزایش است. برای ابهام‌زدایی میان گونه به دست آمده از نفت و دیگر گونه‌ها، گونه نفتی را نفت‌دیزل یا پترودیزل نامیده می‌شود .دیزل بسیار کم گوگرد گونه استاندارد برای تعریف دیزل می‌باشد که دارای گوگرد بسیار کم است.مطابق آمار سال ۲۰۰۷، نزدیک به همه سوخت دیزل بکار رونده در آمریکا و اروپا، از گونه بسیار کم گوگرد است.
تلاش معاون رییس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست برای حذف مازوت
معاون رییس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: وزارت نفت باید تلاش کند با افزایش تولید گاز، مازوت را از سبد سوختی نیروگاه های برق حذف کند.
به گزارش شانا، معصومه ابتکار افزود: تولید گاز طبیعی باید به سطحی برسد که به طور کامل جایگزین سوخت مایع در نیروگاه ها شود و به امید خدا سال آینده با افزایش تولید گاز دیگر نیروگاه های برق با مازوت فعالیت نمی کنند و کشور از زیان ناشی از این سوخت رها می شود.
وی از مسئولان وزارت نفت خواست که راهکارهای جایگزینی گاز را با مازوت بیابند زیرا تمام مناطق تحت تاثیر مصرف این حامل انرژی در نیروگاه هاست.
معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه از وزیر نفت دعوت می شود در جلسه های بعدی شورای عالی محیط زیست شرکت داشته باشد، افزود: ما می توانیم هر کدام از وزیران را با حق رای به این شورا دعوت کنیم.
ابتکار در خصوص علت تاخیر در صدور مجوز واحد تولید بنزین پالایشگاه ها نیز گفت: در آینده نزدیک این امر محقق می شود.
رئیس جمهوری نیز در سخنرانی 22 بهمن امسال درباره مصرف مازوت در نیروگاه های برق گفت: امسال با وجود سرمای شدید، توانستیم با محدودیت های بخش تولید گاز این مسئله را اداره کنیم، البته در کنار آن وزارت نفت مجبور شد 30 میلیارد لیتر گاز مایع به نیروگاه ها تحویل دهد.
روحانی پیش تر، مصرف سوخت مازوت را در نیروگاه ها سبب زیان اقتصادی و زیستی برای کشور ارزیابی کرده و نوید داده بود، با اجرای برنامه های وزارت نفت در سال آینده این حامل انرژی از سبد سوختی نیروگاه ها حذف می شود.
بیژن زنگنه، وزیر نفت نیز در نشست اخیر با کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به آلایندگی مازوت، یادآور شده بود؛ اگر فازهای پارس جنوبی در سال های اخیر به بهره برداری می رسید اکنون شاهد این محدودیت برای کشور نبودیم.


کلمات کلیدی: نفت کوره , مازوت, آلایندگی مازوت, سوخت مازوت, سوخت نیروگاه, وزارت نفت, مصرف مازوت, محیط زیست, گاز طبیعی, جایگزین سوخت مایع, زیست‌دیزل, زیست‌توده مایع, سوخت دیزل, مازوت, سوخت مازوت


 پیشنهادات و انتقادات

نام و نام خانوادگی :  
ایمیل :  
تلفن :
پیشنهاد:  
 

لازم به ذکر است اطلاعات سایت برپایه افزایش دانش فنی در پیشبرد دانش مهندسی است و این به منزله فروش محصولات نمی باشد
تمامی حقوق این پورتال , متعلق به شرکت آبراهه سازه می باشد
هرگونه کپی برداری از اطلاعات این پورتال فقط با ذکر منبع مجاز می باشد