معرفی کتاب

مرکز عایق ایران- عایق های رطوبتی و صوتی و حرارتی و گود های ساختمانی

   مشاور، طراح و مجری کلیه پروژه های عایق کاری در سطح ایران

 گروه عایق کاری صدا و حرارت و مجری در سطح ایران

   گروه آببندی و ایزولاسیون رطوبتی و مجری در سطح ایران

جهت راهنمایی و مشاوره با این شماره تماس بگیرید

 09155241800

لینک های مفید آمار سایت

تعداد کاربران آنلاین :  46

درز انبساط ودرز انقطاع و روش نوين اجرا

درز انبساط ودرز انقطاع و روش نوين اجرا

درز انبساط ودرز انقطاع و روش نوين اجرا

درز انبساط

برای جلوگیری از خرابی های ناشی از انبساط و انقباض ساختمان بر اثر تغییردرجه حرارت محیط خارج یا جلوگیری از انتقال بار ساختمان قدیمی مجاور به ساختمانی که جدید احداث می شود ، همچنین در مواردی که ساختمان بزرگ هستش واز چند بلوک متصل به هم تشکیل میشه ، باید به کار بردن درز انبساط درمحل مناسب پیش بینی شود . حداقل فاصله ای از ساختمان با اجزای ساختمانی که باید در آن درز انبساط پیش بینی شود ، به نوع ساختمان ، تعداد طبقات ،مصالح مصرفی و آب و هوای محل احداث بستگی دارد ؛پس باید با مطالعه و دقت کافی محل اندازه آن را مهندس طراح تعیین کند. در کلیه ساختمان های فلزی که طول آنها بیشتر از ۵۰ متر باشد ، باید در طول ساختمان درز انبساط پیش بینی کرد .

این طول مربوط به ساختمان های فلزی و بدون پوشش محافظ است که نباید از ۵۰متر و یا در ساختمان هایی با پوشش محافظ و در حالات خاص نباید از یکصدمتر تجاوز کند. برای پوشاندن و پر کردن فواصل درز انبساط از مواردی
استفاده می کنند که قابلیت ارتجاعی داشته باشد . باید دقت شود که فاصله درز انبساط به هیچ وجه با مصالح بنایی یا ملات پر نگردد. اگر در هنگام استقرار اسکلت فلزی ، ستون هایی که در مجاورت یک درز انبساط قرار دارند ،
به طور موقت به وسیله قطعات فلزی متصل شده اند ، پس از استقرار ، بایداین اتصالات بریده شوند تا ساختمان در محل درز انبساط به کلی از قسمت مجاور خود جدا باشد.


درز انقطاع

برای جلوگیری از خسارت و کاهش خرابی ناشی از ضربه ساختمان های مجاور به یکدیگر ، بویژه در زمان وقوع زلزله ، ساختمان هایی که دارای ارتفاع بیش از۱۲ متر یا دارای بیش از ۴ طبقه هستند ، باید به وسیله درز انقطاع ازساختمانهای مجاور جدا شوند ؛ همچنین حداقل درز انقطاع در تراز هر طبقه برابر ۱۰۰/۱ ارتفاع آن تراز از روی شالوده است . این فاصله را می توان در محلهای لازم با مصالح کم مقاومت که در هنگام زلزله در اثر برخورد دو ساختمان به آسانی مصالح مزبور خرد می شوند ، پر کرد.


مصالح مصرفي در درزهاي ساختماني

براي اجراي درزهاي ساختماني معمولاً مصالح زير مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

 1.مصالح پركننده درز (فيلر)

اين مواد ممكن است در بر دارنده الياف گياهي، لاستيك، تركيبات آسفالتي، چوب‌پنبه و مانند آنها باشند. مواد به كار رفته به عنوان پركننده، بايد داراي ويژگي هاي زير بوده و در هر صورت از مشخصات مندرج در فصل مصالح تبعيت نمايد. اهم ويژگي هاي مصالح پركننده عبارتند از:

الف:  برخورداري از دوام زياد

ب:   جاگيري و شكل‌گيري در درزها

ج:    قابليت ارتجاع و عدم ايجاد اتصال محكم با درز

2.مصالح آب‌بندي

مصالح آب‌بندي به منظور نفوذناپذيري در مقابل باد و باران و رطوبت به كار مي‌روند.

مصالح آب‌بندي بايد طبق نقشه‌ها و مشخصات خصوصي و با تأييد دستگاه نظارت به كار گرفته شود. مصالح آب‌بندي بايد از نوعي باشد كه به درز آسيب وارد نياورده و سبب كم و زياد شدن ابعاد آن نشود. براي آب‌بندي انواع مختلف مصالح فلزي، لاستيكي و يا پلاستيكي به كار مي‌رود.

3.مصالح پوشش

مصالح مورد استفاده در پوشش غالباً از نوع مسي، برنزي، آلومينيومي، چوبي، لاستيكي و مانند اينهاست. مشخصات مصالح بايد مطابق مندرجات فصل مصالح و مشخصات فني خصوصي باشد. اين پوشش ها بايد طوري نصب شوند كه بتوانند جدا از اسكلت فلزي يا بتني و مصالح ديگر منبسط و منقبض گردند.

پوشش های آلومینیومی درز انبساط

پوشش های آلومینیومی درز انبساط مخصوص کف ، دیوار و سقف قابل اجرا در کلیه بناهای صنعتی ، تجاری ، اداری و …. در فواصل 10-5 سانتی متر

پوشش های آلومینیومی درز انقطاع مخصوص نما وبام ، زیبا و پایدار در مقابل عوامل جوی و زلزله.پوشش های آلومینیومی بند انبساط ، مخصوص کف ، قابل اجرا در فواصل 5-2 سانتی متری مناسب برای هر نوع کف سازی.

 

-پادری آلومنیوم

پادری آلومنیوم

پادری مناسب برای بهداشت فضای داخلی، هنگامی که وارد یک فضای داخلی می شوید آلودگی بیرون از طریق کفش به داخل می شوید آلودگی بیرون از طریق کفش به داخل انتقال پیدا می کند . پادری های معمولی بعد از مدتی اشباع شده و قادر به تمیز کردن زیر کفش نمی باشند . پروفیل های آلومینیومی به همراه موکت مخصوص تا سقف 85% از آلودگی کفش ها را گرفته و در زیر خود جمع می کند و به راحتی قابل تمیز کردن است . هم اکنون در اکثر نقاط دنیا از این پادری در جلوی ورودی های اصلی و به خصوص پر رفت و آمد استفاده می شود .

 

 امکان نصب در سه حالت :

1- روی کف تمام شده

2- همسطح با کف تمام شده

3- کف کاذب

پادری آلومنیوم

 


کلمات کلیدی: درز انبساط ,درز انقطاع , روش نوين اجرا,درز ژوئن, انبساط و انقباض ساختمان, ساختمان های فلزی, ساختمان بدون پوشش محافظ, قابلیت ارتجاعی, فاصله درز انبساط , مصالح بنایی , ملات, اسکلت فلزی, ساختمان هایی که دارای ارتفاع بیش از۱۲ متر, ساختمان هایی که دارای بیش از ۴ طبقه, درز انقطاع, درز انبساط, مصالح مصرفي در درزهاي ساختماني, مصالح پركننده درز ,فيلر, مصالح آب‌بندي, الياف گياهي,لاستيك, تركيبات آسفالتي, چوب‌پنبه, مصالح پوشش, مسي, برنزي, آلومينيومي, پادری آلومنیوم, بهداشت فضای داخلی, پروفیل های آلومینیومی


 پیشنهادات و انتقادات

نام و نام خانوادگی :  
ایمیل :  
تلفن :
پیشنهاد:  
 

لازم به ذکر است اطلاعات سایت برپایه افزایش دانش فنی در پیشبرد دانش مهندسی است و این به منزله فروش محصولات نمی باشد
تمامی حقوق این پورتال , متعلق به شرکت آبراهه سازه می باشد
هرگونه کپی برداری از اطلاعات این پورتال فقط با ذکر منبع مجاز می باشد