معرفی کتاب

مرکز عایق ایران

عایق های رطوبتی و صوتی و حرارتی و گود های ساختمانی و سرما

   مشاور، طراح و مجری کلیه پروژه های عایق کاری در سطح ایران

 گروه عایق کاری صدا و حرارت و مجری در سطح ایران

   گروه آببندی و ایزولاسیون رطوبتی و مجری در سطح ایران

 
جهت راهنمایی و مشاوره با این شماره تماس بگیرید

 09155241800

لینک های مفید آمار سایت

تعداد کاربران آنلاین :  36

درز انبساط پل

درز انبساط پل (Bridge Expansion Joint) :


درز انبساط پل یک فاکتور مهم در عملکرد سازه پل به شمار می رود. وقتی که درز ها عملکرد مناسب خود را از دست بدهند، می توانند مشکلاتی بزرگتر از اندازه خودشان به وجود آورند به همین دلیل انتخاب درز انبساط مناسب می تواند مشکلات نگهداری کمتری را به دنبال داشته باشد.

درزهای انبساط پل ها اجزایی غير سازه ای هستند که برای فراهم آوردن عبور و مرور روان بر روی شکاف مابین قطعات دال مجاور اجرا می شوند و همچنین حرکت انتقالی و یا چرخشی دال های پل را نسبت به هم میسر می سازند، که اين حركت و يا چرخش ممکن است به علت انبساط و انقباض حرارتی روسازه ، جمع شدگی یا خزش بتن ، کوتاه شدگی الاستیک ناشی از پیش تنیدگی، تغییر مکان سازه تحت اثر بار،یا هر عامل دیگری که دال در معرض آن است ایجاد می شود.

از این رو، درز های انبساط پل های بتنی در جایی که احتمال وقوع سیکل های انبساط - انقباض و یا مقدار رطوبت زیاد است نصب می شوند. این درزهای انبساط همچنین می توانند فشار ناشی از تورم ناشی از انجماد آب، نشست فونداسیون و عمل آوری بتن را کم کنند.


از آنجا که سیستم های درز انبساط پل ها مستقیماً در معرض بار های ناشی از چرخ های وسایل نقلیه هستند باید در مقابل فرسایش و خستگی ناشی از بار های دینامیکی، مقاومت کنند. بعلاوه این سیستم های درز انبساطی باید آب بند باشند تا بتوانند رو سازه و زیر سازه پل را در مقابل خوردگی محافظت نمایند.

به طور کلی می توان گفت درز های انبساط پل ها به اين دليل طراحي و ساخته می شوند که از ایجاد آسیب به دال، تکیه گاه ها، کوله ها و پایه ها توسط آب که حامل مواد شیمیایی و سایر مواد خارجی است، جلوگیری کنند.
 

به طور کلی سه نوع درز انبساط در این شرکت تولید می گردد:
•    درز انبساط نوع T
•    درز انبساط نوع V / W
•    درز انبساط نوع AW / AV / AF
کلیه درز انبساط های تولیدی این شرکت عمدتا بر اساس استاندارد های شرکت های AGOM , ALGA , SHW بوده که دارای مشخصات ذیل در ابعاد و اندازه های مختلف می باشند .

درز انبساط مدل T :

درز انبساط قطعه ای است متشکل از لاستیک و فلز مسلح شده که توسط انکربولت ها به سازه متصل می شوند. صفحات تقویت کننده فولادی توسط چسب های مخصوص به صورت گرم در حین تولید و تحت عملیات ولکانیزاسیون به شیت های الاستومری جوش می خورند. این فرایند کاملا ضد خوردگی می باشد و عمر قطعه درز انبساط را طولانی تر می کند.

کامپاندالاستومری به گونه ای طراحی شده است که در برابر روغن، چربی، نفت و بنزین، نمک، شن و ماسه، اشعه UV، برف و سایش بسیار مقاوم است.انکربولت ها نیزاز جنس استنلس استیل (S.S 306 or S.S 316) یا پوشش گالوانیزه گرم (Hot Gulvanize) که توسط مواد ضد رنگ و ضد خوردگی کاملا پوشیده شده اند.

کلیه درز انبساط های تولیدی (این مدل) در برابر جابجایی و تغییر شکل سازه انعطاف دارند (این جابجایی ها می توانند با هر زاویه چرخشی و منحنی از 0 تا 90 درجه مطابقت داشته باشند) که این امر به وسیله تغییر شکل برشی عناصر لاستیک محقق می گردد. این درزها همچنین می توانند اختلافات ارتفاعی با حرکات و جابجایی های عمودی را جبران کنند.

با نصب این محصول می توان نیروی افقی ناشی از ترمز گرفتن وسایل نقلیه و مقاومت لاستیک در مقابل عوامل محیطی (انقباض، جریان، تغییرات دمایی و ...) را از طریق اصطکاک بین لاستیک و بتن منتقل نمود. اتصالات درز انبساط قابلیت فراوانی در تطبیق با حرکت های افقی (رانشی و کششی) و تغییرات ارتفاع (فشار سطح) دارند که این ویژگی دارای اهمیت فراوانی در تحرکات افقی ناشی از تغییر وضعیت حرکت و بارگیری می باشد.


مزایا :
•    دارای جذب فوق العاده حرکات عرشه تا 350 میلیمتر در دو جهت عرضی و متقاطع
•    ضد آب
•    طراحی ساده و خطی با استفاده از کمترین عناصر
•    مونتاژ ساده و راحت (بسیار مناسب جهت جایگزینی درز انبساط های فرسوده موجود)
•    مقاومت بسیار بالا در برابر سایش (اصطکاک) و وسایل نقلیه
•    بی صدا
 

کاربرد :
•    در پل های بتنی و فلزی
•    آزادراه ها و بزرگراه ها
•    پارکینگ ها
 

استاندارد تولیدی:
•    AASHTO M297
•    CNR 1001
 

استاندارد طراحی :
•    MULTIFLEX
•    SHW
•    ALGA
•    AGOM
•    GUMBA


کلمات کلیدی: درز های انبساط پل ,درز انبساط ,انواع درز ها ,درز انبساط ,انواع درز ها ,کاربرد درز ها, درزهاي لغزشي, درزهاي نشست, درزهاي كنترل, درز انبساط ,درز انقباض بتن,درز ژئون, درزهاي انبساط, درزهاي انقباضي, درز ساخت,درز اجرايي, درزهاي حركتي, درزهاي انقباضي,شرکت آبراهه سازه, درز انبساط مشهد, درز انبساط ,انواع درز ها ,کاربرد درز ها, درزهاي لغزشي, درزهاي نشست, درزهاي كنترل, درز انبساط ,درز انقباض بتن,درز ژئون, درزهاي انبساط, درزهاي انقباضي, درز ساخت,درز اجرايي, درزهاي حركتي, درزهاي انقباضي, درز انبساط مشهد, مصالح مصرفي در درزهاي ساختماني, مصالح پوشش درز انبساط, مصالح آب‌بندي درز, مصالح پركننده درز,پوشش درز انبساط,عایق الومنیومی درز انتقطاع,درز ژئون,درز ژئون ساختمان,درز ژئون پل های هوایی, درز ژئون نمای ساختمان, زیبا سازی درز انبساط, سوالات متداول و محاسبات درزها ساختمان, طراحی درز ژئون,ماستیک درز ژئون,پوشش و یونولیت درز ژئون,ماستیک پلی یورتان درز ژئون,درز انبساط,درز انبساط در پلان,درز انبساط در ساختمان بتنی,درز انبساط, آیین نامه,درز انبساط در فونداسیون,تفاوت درز انبساط و انقطاع,درز انبساط در ساختمان فلزی,نحوه ترسیم درز انبساط در پلان,درز انقطاع ودیتیل,معرفی درز انبساط و درز انقطاع,کاربرد درز انبساط و درز انقطاع, درز انبساط پل, درز های انبساط پل, درز های انبساط پل های بتنی


 پیشنهادات و انتقادات

نام و نام خانوادگی :  
ایمیل :  
تلفن :
پیشنهاد:  
 

لازم به ذکر است اطلاعات سایت برپایه افزایش دانش فنی در پیشبرد دانش مهندسی است و این به منزله فروش محصولات نمی باشد
تمامی حقوق این پورتال , متعلق به شرکت آبراهه سازه می باشد
هرگونه کپی برداری از اطلاعات این پورتال فقط با ذکر منبع مجاز می باشد