معرفی کتاب

مرکز عایق ایران- عایق های رطوبتی و صوتی و حرارتی و گود های ساختمانی

   مشاور، طراح و مجری کلیه پروژه های عایق کاری در سطح ایران

 گروه عایق کاری صدا و حرارت و مجری در سطح ایران

   گروه آببندی و ایزولاسیون رطوبتی و مجری در سطح ایران

جهت راهنمایی و مشاوره با این شماره تماس بگیرید

 09155241800

لینک های مفید آمار سایت

تعداد کاربران آنلاین :  60

پروفیل چند منظور درز ژوئن – مولتی

پروفیل چند منظور درز ژوئن – مولتی

پروفیل چند منظور درز ژوئن – مولتی


طرز کار این طرح بدین شکل است که پروفیل آلومینیومی طراحی شده در یک سایز می تواند درز ژوئن های ۲-۱۰ سانت را براحتی پوشش دهد. همچنین دو شیار زیرین طراحی شده امکان استفاده از چسب مخصوص ( ماستیکهای تک جزئی پلی اورتان) برای نصب آسان در دو طرف درز ژوئن را فراهم می کند. محافظت از سطح پروفیل آلومینیومی طراحی شده توسط عملیات آنودایزینگ انجام می پذیرد که خود باعث افزایش طول عمر، جلوگیری از خوردگی، عدم تغییر شکل مقابل ضربه و فشار می گردد.

مزایای پروفیل مولتی

۱- عدم نیاز به آببندی جداگانه محل درز ژوئن
۲- عدم نیاز به شاسی کشی محل درز با پروفیل
۳- قابلیت نصب در تمامی سطوح افقی و عمودی (کف، دیوار و سقف)
۴- قابلیت نصب در فضاهایی مانند پشت بام، آشپزخانه، تراس، استخر
۵- قیمت تمام شده بسیار مناسب
۶- طول عمر بسیار بالا
۷- قابلیت نصب در تمام محیطهای داخلی و بیرونی
۸- نصب آسان بطوریکه توسط نیروی غیر ماهر قابل اجراست
۹- قابل استفاده در محیطهایی که با مواد شیمیایی سرو کار دارند    خواص چسب های پلی اورتان۱- کشسانی بسیار بالا تا حدود ۴۰۰% طول اولیه۲- مقاومت بالا در برابر اشعه UV3- چسبندگی عالی به سطوح بتنی، سنگی، فولادی و گچی۴- مقاومت بالا در برابر تنش های برشی۵- مقاومت بالا نسبت به حلال های نفتی
۶- مقاومت مکانیکی عالی
۷- مقاومت در برابر نفوذ آب، ضربه و سایش
۸- مقاومت عالی در برابر تغییرات شدید دمایی
۹- دوام بسیار زیاد
 لاستیک آببند کننده درز ژوئن
•    از جنس EPDM ( نوعی لاستیک ترکیبی با همه خواص لاستیک طبیعی )
•    جدیدترین روش آببندی درز انبساط و انقطاع در محل پشت بام
•    جایگزین مناسب کلیه روشهای سنتی (فلاشینگ، ایزوگام، ورق گالوانیزه)
•    جایگزین مناسب برای انواع ماستیک های پلی پورتان
•    قابلیت اتصال با ایزوگام
•    مقاومت فوق العاده در برابر درجه حرارت های بالا و پایین
•    مقاومت بالا در برابر آب و بخار
•    پایداری زیاد در برابر شرایط بد آب و هوایی
•    با دوام بودن
•    قابل استفاده در پشت بام، آشپزخانه، تراس، استخر و سایر مکانهایی که نیاز به آببندی درز ژوئن ( درز انبساط و انقطاع) است.
•    حذف کامل دست انداز و فلاشینگ روی بام     
      
 
دارای دو بخش فلزی (آلومینیوم درجه ۱) و لاستیکی (EPDM,PVC,SILICON,SBR)
قابلیت اجرا بصورت Sub-Coating ( دو بال فلزی زیر کف اجرا شده نصب می شود)
قابلیت نصب با پیچ رولپلاک و یا چسب ( ماستیک پلی اورتان)
 پروفیلهای درز انبساط و انقطاع
در سازه ساختمان ها، تنش داخلی به دلایل مختلف رخ می دهد. گاهی اوقات میزان این تنشهای افزایش یافته، بیش از حد نادیده گرفته می شود. منشاء تنشهای داخلی : ۱- تنشهای ناشی از انبساط یا انقباض ۲ – تنشهای ناشی از تفاوت جنس زمین ساختمان ۳ – تنشهای ناشی از حرکات ساختمان بواسطه نیروی زلزله باد، گرمایش و سرمایش در طول فصل
به منظور جلوگیری از ایجاد اینگونه تنشها راه حل اصلی تقسیم یک ساختمان به چند بلوک مجزا می باشد. بنابراین، هر بلوک تنها با تنشها و نیروی ناشی از وزن خودش مواجه است. هدف از استفاده از درز انبساط در ساختمان، این است که جذب نیروی ناشی از زمین لرزه به ما اجازه می دهد تا انبساط ناشی از این نیرو در فاصله درز رخ داده و نیروی زلزله را به هم منتقل ننمایند.
فاصله درز انبساط، باید با توجه به طراحی بار استاتیک و تجزیه و تحلیل بار دینامیک توسط مهندس محاسب سازه تعیین گردد. مهندس محاسب با در نظر گرفتن تمام این محاسبات و با تعیین ظرفیت تحمل بار فاصله درز را برای جذب این حرکتها محاسبه می نماید.
از سوی دیگر، مقررات مفصلی در مورد نحوه استفاده از درز انقطاع وجود دارد، به عنوان مثال، در صورتی که ساختمان های با ارتفاع های مختلف در کنار هم باشند، باید به صورت بلوکهای جدا شده بوسیله درز انقطاع در کنار همدیگر قرار گیرند.
یکی از مواقعی دیگری که باید درز انقطاع داشته باشیم و بارهای وارد به هر بلوک به طور مستقل محاسبه شود، و هر بلوک تاثیر تنش ساختاری از دیگری نداشته و محاسبه سازه را ساده تر می کند زمانی است که شکل پلان ساختمان کشیده است. در این صورت ساختمان به وسیله درز انقطاع به چند بلوک تقسیم می شود.
 
پروفیلهای درز انبساط در چه مکانهایی مورد استفاده قرار می گیرد؟
مراکز خرید، بیمارستانها، مدارس، پارکینگها، مجتمع تجاری، ساختمان های کارخانجات و غیره … مشخصات پروفیلهای درز انبساط ؟
این پروفیلها شامل بخش فلزی (آلومینیوم ، فولاد، فولاد ضد زنگ و غیره)، استفاده شده است و بخش لاستیک که از جنس ای پی دی ام می باشد.
 
 
اهمیت استفاده از پروفیل های درز انبساط و انقطاع
عدم استفاده و یا استفاده نابجا و نامناسب از پروفیل های درز انقطاع می تواند باعث ایجاد ترک در پوشش های بالای سطحی (finishing) یا گسیختگی هایی در گوشه ها شود.


در اکثر موارد تعمیر خرابی ها و استفاده مجدد از پروفیل مناسب بسیار هزینه بر خواهد بود که بایستی به این موضوع هزینه های بالای اجرائی و کاهش کیفیت کار را هم اضافه نمود.
تنوع پروفیل های درز انقطاع تابع محل اجرای آن می باشد. این مقاطع به روشهای مختلف دسته بندی می شوند که تابع خصوصیات محل نصب و کاربری آن می باشد.
 
دسته بندی پروفیل ها
الف – پروفیل جهت نصب در کف
انتخاب پروفیل صحیح بسیار مهم می باشد، چنانچه سطح عبوری تحت اثر باری بجز بار زنده ناشی از تردد انسان باشد، اطلاع از نوع و میزان بار بسیار حائز اهمیت خواهد بود، این بارها میتواند خودرو، جرثقیل و یا کامیون باشد. این بارها در استانداردهای DIN 1072,DIN 1055 تعریف شده می باشند.
 
ب – پروفیل جهت سقف و دیوار
برعکس پروفیل های کف، این نوع پروفیل تابع تغییرات بار نمی باشند، همچنین بهتر است پروفیل های دیواری از نظر زیبایی با پروفیل های کف مطابقت و همخوانی داشته باشند و پروفیل های همگون بایستی در فضاهای یکسان استفاده شوند، به هر حال فراموش نکنیم انتخاب نابجای یک پروفیل، می تواند دلیل نتایج ناخواسته بعدی باشد.
 
ج – پروفیل جهت بام
این نوع پروفیل ها بایستی ضد آب بوده ضمنا با عایق اجرا شده در محل چسبندگی خوبی برقرار نمایند، همچنین این پروفیل ها می توانند در صورت نیاز در سایر مکانهایی که می بایست درز انقطاع آببند شود ( آشپزخانه ، استخر، تراس و …) مورد استفاده قرار گیرد.
 
نکاتی جهت انتخاب و استفاده صحیح از پروفیل
در زمان انتخاب یک پروفیل فراموش نکنیم که پروفیل ها هم در خارج و هم در داخل قابل اجرا می باشند. ملاک های مهم دیگری نیز وجود دارد. جهت انتخاب صحیح یک پروفیل پارامترهایی باید در نظر گرفته شوند که در ذیل به آن اشاره می گردد.
 

۱ – پهنای درز – GAP (FB)
حرکت و جابجایی سازه به روشهای استاتیکی و دینامیکی توسط محاسب تعیین می شود و پهنای درز انقطاع بر مبنای آن محاسبه می گردد.
 
۲ – پوشش – Coating
الف – روی کار
این نوع پروفیل زمانی به کار می روند که پوشش ها تکمیل شده باشند و در این مرحله درز انقطاع بخواهد نصب شود. در این حالت همانطور که گفته شده قسمت قابل رویت بزرگتر از پروفیل های توکار است.
 
ب – زیرکار
پروفیل ها قبل یا بعد از پوشش قابل اجرا هستند، اگر پوشش نهایی هنوز کامل نشده باشد و کارفرما در این مرحله بخواهد پروفیل را نصب کند پروفیل های توکار قابل استفاده خواهند بود. برای این نوع پروفیل قسمت قابل رویت کار کوچکتر از پروفیل های روی کار خواهد بود.
 
۳- ضخامت پوشش – Coating Thickness (H)
برای کاربرد پروفیل های توکار ضخامت نهایی بایستی تعریف شده و مشخص باشد تا پروفیل مناسب انتخاب گردد.
 
۴ – چنانچه پروفیل انتخابی در کف باشد، بار وارده در انتخاب نوع پروفیل موثر خواهد بود. این بار می تواند ناشی از عبور انسان و یا بار ناشی از عبور یک کامیون باشد.
 
ه ) ظرفیت جابجایی افقی
دانستن جابجایی تقریبی بین ۲ بلوک از یک سازه و به کارگیری پروفیل مناسب با آن از آسیب دیدن سازه و طبعا پروفیل نصب شده جلوگیری می نماید. این مسئله از مهمترین مسائل در ساختمان ها خصوصا ساختمان های واقع شده بر روی بستر نرم می باشد.
 

۶ ) ظرفیت باربری قائم سازه
به این مسئله در انتخاب نوع پروفیل بایستی توجه ویژه شود و این موضوع بستگی کامل دارد به فونداسیون و بار وارده بر آن همچنین به مشخصات طبقات، این موضوع خصوصا در بحث معادن و مناطق لرزه خیز بیشتر خودنمایی می کند.
 

۷ ) اثرات شیمیایی
اینکه پروفیل در مقابل چه نوع از مواد شیمیایی قرار خواهد گرفت می تواند در انتخاب نوع پروفیل موثر باشد
 

۸)آب بند بودن
در محل هائی که در معرض آب هستند مثل پارکینگ های زیر زمینی و … پروفیل های آب بند استفاده می شود.

 


کلمات کلیدی: درز های انبساط پل ,درز انبساط ,انواع درز ها ,کاربرد درز ها, درزهاي لغزشي, درزهاي نشست, درزهاي كنترل, درز انبساط ,درز انقباض بتن,درز ژئون, درزهاي انبساط, درزهاي انقباضي, درز ساخت,درز اجرايي, درزهاي حركتي, درزهاي انقباضي,شرکت آبراهه سازه بهین, درز انبساط مشهد, مصالح مصرفي در درزهاي ساختماني, مصالح پوشش درز انبساط, مصالح آب‌بندي درز, مصالح پركننده درز, درز انقطاع, درزهاي حركتي در ساختمان هاي فولادي, اجراي درزهاي ساخت, درزهاي ساختماني, اجراي درزهاي حركتي, آیین نامه 2800 ویرایش سوم درز انقطاع, درز انقطاع برای ساختمان, انواع درزها در كف سازی ساختمان, درزهای انبساطی یا جداسازی, درز انبساط پل, درز های انبساط پل, درز های انبساط پل های بتنی


 پیشنهادات و انتقادات

نام و نام خانوادگی :  
ایمیل :  
تلفن :
پیشنهاد:  
 

لازم به ذکر است اطلاعات سایت برپایه افزایش دانش فنی در پیشبرد دانش مهندسی است و این به منزله فروش محصولات نمی باشد
تمامی حقوق این پورتال , متعلق به شرکت آبراهه سازه می باشد
هرگونه کپی برداری از اطلاعات این پورتال فقط با ذکر منبع مجاز می باشد