معرفی کتاب

مرکز عایق ایران

عایق های رطوبتی و صوتی و حرارتی و گود های ساختمانی و سرما

   مشاور، طراح و مجری کلیه پروژه های عایق کاری در سطح ایران

 گروه عایق کاری صدا و حرارت و مجری در سطح ایران

   گروه آببندی و ایزولاسیون رطوبتی و مجری در سطح ایران

 
جهت راهنمایی و مشاوره با این شماره تماس بگیرید

 09155241800

لینک های مفید آمار سایت

تعداد کاربران آنلاین :  42

عایق بنتونیتی چیست

عایق بنتونیتی چیست

این محصول از طریق قراردادن مقدار مشخص رس بنتونیتی (بنتونیت سدیم یا کلسیم) بین دو لایه در برگیرنده مثلاً دو لایه ژئوتکستایل تولید می شود که استفاده از دو لایه ژئوتکستایل سوزنی، یکی نابافته در بالا و دیگری بافته در پایین پودر بنتونیت سبب افزایش مقاومت کششی این محصول میگردد.

روش های گوناگونی نیز برای اتصال سه لایه تشکیل دهنده GCL یعنی دو لایه ژئوتکستایل و یک لایه رس وجود دارد از جمله دوختن لایه ها در ردیف های‌ دوخت مشخص(Stitch Bonding)یا استفاده از چسب و مواد شیمیائی(Resin Bonding)یا‌ روش بافت سوزنی که منجر به شکل گیری GCL با ساختاری کاملا یکپارچه که مقاومت برشی اتصال بین لایه های آن بسیار زیاد است و جزو معتبر ترین روشهای تولید می باشد.

استفاده از سوزنکاری جهت تولید GCL باعث می شود وزن و ضخامت رس در تمام مدت تولید ، حمل و نصب ثابت بماند و همچنین در صورت برخورد GCL با رطوبت ، قبل از شروع بهره برداری، رس دچار تورم ناخواسته نشود.

همانگونه که ذکر شد رس بنتونیتی مورد استفاده در تولید این محصول می تواند از دو نوع سدیم بنتونیت و کلسیم بنتونیت میباشد که هریک با توجه به ساختار مولکولی خود دارای خواصی متفاوت هستند. متداول ترین نوع بنتونیت مورد استفاده، بنتونیت سدیم طبیعی (Natural Sodium Bentonite) است که بصورت پودر / گرانول مابین دو لایه ژئوتکستایل قرار می گیرد. بنتونیت سدیم دارای قابلیت تورم تا 15 برابر حجم اولیه خود در حالت آزاد و در مجاورت آب و رطوبت میباشد. علاوه بر نوع پودری ، نوع گرانولی آن نیز بکار گرفته می شود که هر چند دیرتر شروع به تورم می کند اما مقدار تورم نهایی آن با نوع پودری برابر خواهد بود. بنتونیت سدیم در مجاورت سیالات خنثی نظیرآب شیرین به خوبی منبسط می شود اما در صورتی که غلظت برخی یونها نظیر کلر، سدیم ومنیزیم در سیال زیاد باشد باعث کاهش میزان تورم نهایی آن خواهد بود. در این موارد، بنتونیت سدیم را پلیمریزه می نمایند که تا حد زیادی در بهبود خاصیت تورم بنتونیت موثر است.

نوع دیگری از بنتونیت، کلسیم بنتونیت است که دارای ساختار مولکولی چهار وجهی است. میزان تورم کلسیم بنتونیت در مواجه با سیال در مقایسه با سدیم بنتونیت کمتر است. بر همین اساس وزن کلسیم بنتونیت مورد استفاده در این نوع عایق برای عملکرد قابل قبول بسیار بالاست که این امر موجب صعوبت اجرا خواهد شد.

هدف بکارگیری این مصالح، استفاده از خاصیت تورمی بنتونیت هنگام مواجهه با سیالات است. در زیر به برخی دیگر از ویژگیها  استفاده از GCL اشاره شده است:

-نفوذ پذیری بسیار پایین
-خاصیت خود جوشی
- خاصیت خود ترمیمی
-امکان استفاده در شرایط مرطوب
-عدم نیاز به جوشکاری با توجه به خاصیت خودجوشی
-انعطاف پذیری فوق العاده
- امکان اتصال کامل با سازه مجاور
-ماندگاری طولانی
-قابلیت نصب بدون نیاز به چسب، پرایمر و ...
 


کلمات کلیدی: عایق بنتونیتی چیست,پوشش عایق بنتونیتی,ژئوکامپوزیت بنتونیتی, پوشش عایق بنتونیتی,Geosynthetic Clay Liner ,رس بنتونیت ,سدیم بنتونیت,آب بندی عایق,الیاف های ژئوتکستایل,آببندی گود های ساختمانی با جی سی ال, gcl , ایزولاسیون با رس بنتونیتی, عایق کاری گود ساختمان, آببندی دیوار حائل با جی سی ال, جی سی ال چیست, Geosynthetic Clay Linerوقیمت جی سی ال, کاربرد جی سی ال,جی سی ال ایرانی, جی سی ال خارجی, جی سی ال ایرانی درجه یک, فروش جی سی ال ایرانی, جی سی ال ایتالیایی, جی سی ال آلمانی,عایق بنتونیتی , لاينر رسي, , GCLپوشش جی سی ال,پوشش عایق بنتونیتی مشهد


 پیشنهادات و انتقادات

نام و نام خانوادگی :  
ایمیل :  
تلفن :
پیشنهاد:  
 

لازم به ذکر است اطلاعات سایت برپایه افزایش دانش فنی در پیشبرد دانش مهندسی است و این به منزله فروش محصولات نمی باشد
تمامی حقوق این پورتال , متعلق به شرکت آبراهه سازه می باشد
هرگونه کپی برداری از اطلاعات این پورتال فقط با ذکر منبع مجاز می باشد