معرفی کتاب

مرکز عایق ایران

عایق های رطوبتی و صوتی و حرارتی و گود های ساختمانی و سرما

   مشاور، طراح و مجری کلیه پروژه های عایق کاری در سطح ایران

 گروه عایق کاری صدا و حرارت و مجری در سطح ایران

   گروه آببندی و ایزولاسیون رطوبتی و مجری در سطح ایران

 
جهت راهنمایی و مشاوره با این شماره تماس بگیرید

 09155241800

لینک های مفید آمار سایت

تعداد کاربران آنلاین :  37

آشنایی با سیستم موقعیت یاب جهانی

سيستم موقعيت ياب جهاني (Global Positioning Systems)، يک سيستم راهبري و مسيريابي ماهواره ي است که از شبکه ي با 24 ماهواره تشکيل شده است. اين ماهواره ها به سفارش وزارت دفاع ايالات متحده ساخته و در مدار قرار داده شده اند. اين سيستم در ابتدا براي مصارف نظامي تهيه شد ولي از سال 1980 استفاده عمومي آن آزاد و آغاز شد.

خدمات اين مجموعه در هر شرايط آب و هوايي و در هر نقطه از کره زمين در تمام ساعت شبانه روز در دسترس است. پديد آورندگان اين سيستم، هيچ حق اشتراکي براي کاربران در نظر نگرفته اند و استفاده از آن رايگان است.

ماهواره هاي GPS، بيست و چهار ساعته در مداري به طول 11000 مايل دريايي بالي زمين در حرکت بوده و پيوسته بوسيله ايستگاه‌هاي زميني در سراسر جهان نظارت مي‌شوند. ماهواره ها سيگنال‌هايي مي‌فرستند که براي هر کس با يک گيرنده GPS قابل شناسيي مي‌باشد. با به کارگيري گيرنده GPS مي توان موقعيت خود را با دقت بالا تعيين نمود(دقت مکاني در هر مکان از يک متر تا 100متر بسته به نوع تجهيزات متفاوت مي باشد.

 چگونه عمل مي کند؟

ماهواره هاي اين سيستم، روزي 2 بار در مداراتي دقيق بدور زمين مي گردند و اطلاعاتي را به زمين مخابره مي کنند. گيرنده هاي GPS اين اطلاعات را دريافت و با انجام محاسبات هندسي، محل دقيق گيرنده را نسبت به زمين محاسبه مي کنند. در واقع گيرنده زمان ارسال سيگنال توسط ماهواره را با زمان دريافت آن مقايسه مي کند. از اختلاف اين دو زمان فاصله گيرنده از ماهواره تعيين مي گردد سپس اين عمل را با داده هاي دريافتي از چند ماهواره ديگر تکرار مي کند و بدين ترتيب محل دقيق گيرنده را با اختلافي ناچيز ، معين مي کند .

گيرنده به دريافت اطلاعات همزمان از حداقل 3 ماهواره براي محاسبه 2 بعدي و يافتن طول و عرض جغرافيايي، و همچنين دريافت اطلاعات حداقل 4 ماهواره براي يافتن مختصات سه بعدي (ارتفاع) نيازمند است. با ادامه دريافت اطلاعات از ماهواره ها گيرنده اقدام به محاسبه سرعت، جهت(قطب نما)، مسير پيموده شده، فواصل طي شده، فاصله باقي مانده تا مقصد، زمان طلوع و غروب خورشيد و بسياري اطلاعات مفيد ديگر، مي نمايد.

GPS(سيستم موقعيت جهاني)


ماهواره هاي سيستم

۲۴ ماهواره ي GPS در مدارهايي بفاصله ۳۶۶۰۰ کيلومتري از سطح دريا گردش مي کنند. هر ماهواره دقيقا طي ۱۲ ساعت با سرعت ۱۱ هزار کيلومتر بر ساعت يک دور کامل بدور زمين مي گردد.

اين ماهواره ها نيروي خود را از خورشيد تامين مي کنند ولي باتري هايي نيز براي زمان هاي خورشيد گرفتگي و يا مواقعي که در سايه ي زمين حرکت مي کنند بهمراه دارند. راکت هاي کوچکي نيز ماهواره ها را در مسير درست نگاه مي دارند. به اين ماهواره ها NAVSTAR نيز گفته مي شود.

در اينجا به برخي مشخصه هي جالب اين سيستم اشاره مي کنيم:اولين ماهواره GPS در سال ۱۹۷۸ در مدار زمين قرار گرفت

· در سال ۱۹۹۴ شبکه ۲۴ عددي NAVSTAR تکميل شد.

· عمر هر ماهواره حدود ۱۰ سال است که پس از آن جايگزين مي گردد.

· هر ماهواره حدود ۲۰۰۰ پاوند وزن دارد و درازي باتري هاي خورشيدي آن ۵.۵ متر است.

انرژي مصرفي هر ماهواره، کمتر از پنجاه وات مي باشد.

 براي چه کساني کاربرد دارد؟

بسته به نوع مصرف و بودجه مي توانيد از انواع گيرنده هي GPS بهره ببريد. امروزه بهي گيرنده هي GPS بطور چشمگيري کاهش يافته و هم اکنون در کشور ما با بهيي معادل يک گوشي متوسط موبيل نيز مي باشد. در کشورهاي توسعه يافته از اين سيستم جهت کمک به راهبري خودرو، کشتي و انواع وسيل نقليه استفاده مي شود.

هر چه نقشه هاي منطقه ي که در حافظه گيرنده بارگذاري مي شود دقيق تر باشد، سرويس هايي که از GPS مي توان دريافت داشت نيز ارتقا مي يابد. براي مثال، مي توان از GPS مسير نزديکترين پمپ بنزين، تعميرگاه و يا ايستگاه قطار را سوال نمود و مسير پيشنهادي را دنبال کرد. دقت مکان يابي اين سيستم در حد چند متر مي باشد، که بسته به کيفيت گيرنده تغيير مي کند. از سيستم موقعيت يابي جهاني مي توان در کارهايي چون نقشه برداري و مساحي، پروژه هاي عمراني، کوهنوردي، برف نوردي ، صحرانوردي ، شکار، کايت سواري، سفر در مناطق ناشناخته، اتومبيل راني ، کشتيراني و قايقراني، عمليات نجات هنگام وقوع سيل و زمين لرزه و هر فعاليت ديگر که نيازمند محل يابي باشد، بهره برد .

از مهمترين قابليت هاي اين دستگاه ثبت دقيق مسير پيموده شده، نمايش ارتفاع، ثبت سرعت لحظه ي و سرعت متوسط، محاسبه مساحت، قطب نماي الکتريکي و ... مي باشد.

هر کس که بخواهد موقعيت مکاني خود را بداند و به کجا مي رود به ين سيستم نيازمند است، با توجه به کاهش شديد بهاي گيرنده هاي اين سيستم، و افزايش امکانات آنها، اين تکنولوژي در آينده نزديک بيش از پيش در اختيار همگان قرار خواهد گرفت.


کلمات کلیدی: سیستم موقعیت یاب جهانی,موقعیت یاب جهانی,Global Positioning Systems.مسیریابی ماهواره,24 ماهواره,وزارت دفاع,شرایط آب و هوایی,ماهواره های GPS,ایستگاه‌های زمینی,دقت بالا,دقت مکانی,مخابره,گیرنده های GPS,ار


 پیشنهادات و انتقادات

نام و نام خانوادگی :  
ایمیل :  
تلفن :
پیشنهاد:  
 

لازم به ذکر است اطلاعات سایت برپایه افزایش دانش فنی در پیشبرد دانش مهندسی است و این به منزله فروش محصولات نمی باشد
تمامی حقوق این پورتال , متعلق به شرکت آبراهه سازه می باشد
هرگونه کپی برداری از اطلاعات این پورتال فقط با ذکر منبع مجاز می باشد