معرفی کتاب

مرکز عایق ایران

عایق های رطوبتی و صوتی و حرارتی و گود های ساختمانی و سرما

   مشاور، طراح و مجری کلیه پروژه های عایق کاری در سطح ایران

 گروه عایق کاری صدا و حرارت و مجری در سطح ایران

   گروه آببندی و ایزولاسیون رطوبتی و مجری در سطح ایران

 
جهت راهنمایی و مشاوره با این شماره تماس بگیرید

 09155241800

لینک های مفید آمار سایت

تعداد کاربران آنلاین :  43

ایزوگام ومشخصات فنی

ایزوگام

ایزوگام ومشخصات فنی 

ایزوگام بهترین دستاورد صنعتی در زمینه ایزولاسیون می باشد. که همگام با پیشرفت علم، تکنولوژی و تجربه سیر کاملی خود را پیمود، تا هر بنا و سازه ای را از پی تا بام ، در برابر رطوبت حاصل از برف ، باران و ... ایمن سازد.

 

 مشخصات فنی

اندازه رول

10*1 m

Roll size (NOM)

ضخامت لایه

4 mm

Membrane thickness

حداقل جرم به ازای هر متر مربع

4.2 kg

Min.mass per M2

پلی استر پیچیده

160

Non woven polyester

حامل

 

Carrier (grm/m2)

دمای نرم شدن

150 C

Softening point

نفوذ

20-30

Penetration

قدرت کشش

 

Tensile strength N/5 cm

طولی

900

Longitudinal

عرضی

600

Transversal

درصد افزایش طول در حالت پاره شدن

 

Elongation at break

طولی

50

Longitudinal

عرضی

50

Transversal

مقاومت

 

Tear resistance (N)

طولی

200

Longitudinal

عرضی

220

Transversal

دمای انعطاف پذیری

-5

Cold flexibility (Deg.c)

 
ایزوگام بر اساس ماده اصلی تشکیل دهنده آن به دو نوع تقسیم می‌شود:

۱. ایزوگام پلیمری با استفاده از قیر خالص ۷۰-۶۰

عنصر اصلی در این نوع ایزوگام قیر خالص ۷۰-۶۰ بوده و دارای کیفیت بسیار بالایی در مقایسه با ایزوگام دمیده است. قیر خالص ۷۰ -۶۰ از پالایش نفت خام به دست می‌آیند. در اثر حرارت دادن نفت خام، بنزین، حلال های نفتی، نفت چراغ، نفت گاز و سایر روغن های سبک آن در برج های تقطیر پالایشگاه جدا شده و در گرمای بیش از حدود ۳۸۰ درجه (در فشار عادی) قیر آن به جا می‌ماند که به صورت جامد یا نیمه جامد است. قیرهای خالص، با درجه نفوذشان نامگذاری شده‌اند. قیر ۶۰/۷۰ در آب‌بندی بام به مصرف می‌رسد.

مواد مورد نیاز جهت ساخت ایزوگام پلیمری

1.     قیر خالص ۷۰-۶۰

2.     پلی آستر، تیشو

3.     لایه آلومینیم ۱۴ الی ۱۶ میکرون

4.     پلاستیک پشت لایه ایزوگام

5.     پودر تالک

6.     مواد APP درجه ۱ و ۲

7.     پوشال گونی پلاستیکی


جهت تولید این گونه ایزوگام قیر خالص ۷۰-۶۰ و سایر مواد اولیه ذکر شده در جدول یک وارد میکسر ساخت پلیمر می‌گردد. در میکسر مواد ذکر شده میکس و پخته می‌شود. خروجی میکسر، مایعی به نام پلیمر ایزوگام می‌باشد. پلیمر ایزوگام در دستگاه خط تولید تبدیل به لایه ایزوگام می‌گردد.


۲. ایزوگام دمیده با استفاده از نفت کوره- مازوت

عنصر اصلی در این نوع ایزوگام قیر دمیده است و به نسبت ایزوگام پلیمری کیفیت پایین تر و عمر کم تری دارد.


قیر دمیده: قیر دمیده از دمیدن هوای داغ به مازوت به دست می‌آید. در این فرآیند، هوای داغ با دمای ۲۰۰ تا ۳۰۰ درجه سانتی‌گراد توسط لوله‌های سوراخ‌دار به محفظه حاوی مازوت دمیده می‌شود. در اثر انجام این فرآیند، اتم‌های هیدروژن موجود در مولکول‌های هیدروکربورها، با اکسیژن هوا ترکیب می‌شود و با تشکیل آب، عمل بسپارش اتفاق می‌افتد.

قیر دمیده نسبت به قیر خالص دارای درجه نفوذ کمتری است، درجه نرمی بیشتری دارد و حساسیت کم تری نسبت به تغییرات دما دارد. این نوع قیر بیشتر در ساختن ورق‌های پوشش بام، باتری اتومبیل و اندودکاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. علامت اختصاری قیر دمیده R می‌باشد. مثلا قیر۸۰/۲۵ R به معنای قیر دمیده با درجه نرمی ۸۰ و درجه نفوذ ۲۵ می‌باشد.

ایزوگام ومشخصات فنی.

مواد مورد نیاز جهت ساخت ایزوگام دمیده

1.     قیر دمیده

2.     پلی آستر، تیشو

3.     لایه آلومینیم ۱۴ الی ۱۶ میکرون

4.    پلاستیک پشت لایه ایزوگام

5.     پودر تالک برای تولید این نوع ایزگام مازوت وارد برج تقطیر شده و پس از عمل بسپارش تبدیل به قیر دمیده می‌گردد.

 لازم به ذکر می‌باشد که قیر دمیده تولید شده نیاز به افزایش هیچ ماده‌ای ندارد و مستقیما" وارد دستگاه خط تولید ایزوگام می‌گردد.


-تقسیم بندی ایزوگام بر اساس نوع لایه‌های به کار رفته تیشو و پلی آستر

ایزوگام تک لایه (شامل پلی استر دوخته): این نوع ایزوگام به نسبت نوع دو لایه ظریف تر و قابلیت انعطاف بیشتری را دارد.
ایزوگام دو لایه (شامل تیشو و پلی استر): این نوع ایزوگام ضخیم تر از نوع تک لایه بوده و دارای استحکام بیشتری می‌باشد.


-تقسیم بندی ایزوگام بر اساس پوشش آلومینیمی روی آن

ایزوگام با روکش آلومینیم: با توجه به روکش آلومینیمی، این نوع ایزوگام در جاهایی که در تابش نور مستقیم آفتاب است کاربرد زیادی دارد.

ایزوگام بدون روکش آلومینیم: این نوع ایزوگام بیشتر جهت عایق کاری سرویس‌های بهداشتی، پی و... به کار می‌رود

تشخیص ایزوگام مرغوب ایزوگام خوب و مرغوب را چگونه باید شناخت؟

 مزایا و معایب و ویژگی های آن چیست؟

خوب است برخی از آنها را بدانید:


ایزوگام فرآورده ای نفتی و لایه ای پوششی است برای عایق کردن سطوحی چون پی، دیواره، کف و بام ساختمان ها و استخرها در مقابل نفوذ آب.

دو نوع ایزوگام در بازار موجود است: تک لایه پلی استر که ظریف تر است و انعطاف بیشتری دارد، دولایه تیشو و پلی استر که ضخیم تر است و به جای ظرافت و انعطاف، استحکام بیشتری دارد.

ایزوگام چه تک لایه، چه دولایه، ممکن است با روکش آلومینیومی یا بدون آن باشد. اگر قصد دارید سطوحی مثل پشت بام را ایزولاسیون کنید که در برابر تابش مستقیم نور خورشید و گرما قرار دارد، بهتر است از ایزوگام با روکش آلومینیوم استفاده کنید. اگر قصدتان عایق کاری پی ساختمان یا دیواره و کف سرویس های بهداشتی است، از نوع بدون روکش استفاده کنید تا اقتصادی تر باشد.

استاندارد هر عایق رطوبتی برای آب و هوای خاص کمابیش متفاوت است، اما تولیدات استاندارد و مطمئن تر برای اطلاع مصرف کننده با درج و چاپ نشانه گذاری هایی در فاصله هر دو متر روی رول عایق همراه شده است. از این موارد می توان به مقاومت در برابر اشعه فرابنفش، میزان انعطاف پذیری در سرمای 10ـ درجه، میزان نفوذناپذیری آب و... اشاره کرد.
برچسب عایق های استاندارد نیز باید شامل مشخصات تولیدکننده، تاریخ تولید، نوع عایق، علامت استاندارد و... باشد.
یک راه ساده برای تشخیص نوع مرغوب از نامرغوب ایزوگام هم اطلاع از این موارد است: در ایزوگام نامرغوب به جای استفاده از پلیمر یا قیر مرغوب پودرهای معدنی یا مواد غیرپلیمری به کار می رود و از همین رو نوع تقلبی آن بویی نامطبوع و مشابه گازوئیل صنعتی (مازوت) می دهد. اگر دست تان را بر قسمتی از لایه خارجی و بدون پوشش ایزوگام نامرغوب بکشید نیز ذرات و رنگدانه های سیاه به دست تان می چسبد.

می توان یک تکه کوچک از عایق را برش داد و پس از دو ساعت نگهداری در فریزر، آن را تا زاویه حدود 120 درجه خم کرد. اگر از ناحیة خم شده شکسته یا ترک بردارد، جنس ایزوگام خوب نیست و در غیر این صورت، مقاومت آن در برابر سرما و ترک مناسب است.

اگر از عایق های ایزوگامی استفاده کنید که به جای پشم شیشه در مواد تشکیل دهنده آن نایلون به کار رفته، بهتر است. پشم شیشه با از بین رفتن لایه قیر به هر دلیلی، آب باران یا برف را به خود می کشد و سطحی طبله کرده پیدا می کند.

 


کلمات کلیدی: ایزوگام, عایق های ایزوگامی, ایزوگام خوب, آب باران یا برف, پوشش ایزوگام, علامت استاندارد, تولیدکننده, تاریخ تولید, نوع عایق, علامت استاندارد, عایق رطوبتی, عایق کاری پی ساختمان ,دیواره , کف سرویس های بهداشتی, ایزوگام فرآورده ای نفتی, تقسیم بندی ایزوگام بر اساس پوشش آلومینیمی, قیر دمیده, ایزوگام قیر خالص, زمینه ایزولاسیون,آببندی,ایزولاسیون, نفت کوره, مازوت, پلی آستر, تیشو, ویژگی‌های برتر ایزوگام, در مقابل اسیدها و نفوذ گازهای سمی و اشعه U.V خورشید مقاوم,آسفالت ، قیر ، ایزوگام ، عایق سفید ، ایزولاسیون ، ایزوگام مایع ، عایق صوتی ، عایق رطوبتی ، ایزوگام شرق ، آسفالت رنگی ، آب بندی استخر ، عایق صدا ، رفع نم و رطوبت ، ژل آب بندی ، عایق الاستومریک ، نمایندگی انحصاری ایزوگام شرق ، قیر گونی ، عایق های ضد رطوبتی ، فروش عایق رطوبتی ، نصاب ایزوگام ،


 پیشنهادات و انتقادات

نام و نام خانوادگی :  
ایمیل :  
تلفن :
پیشنهاد:  
 

لازم به ذکر است اطلاعات سایت برپایه افزایش دانش فنی در پیشبرد دانش مهندسی است و این به منزله فروش محصولات نمی باشد
تمامی حقوق این پورتال , متعلق به شرکت آبراهه سازه می باشد
هرگونه کپی برداری از اطلاعات این پورتال فقط با ذکر منبع مجاز می باشد