معرفی کتاب

مرکز عایق ایران- عایق های رطوبتی و صوتی و حرارتی و گود های ساختمانی

   مشاور، طراح و مجری کلیه پروژه های عایق کاری در سطح ایران

 گروه عایق کاری صدا و حرارت و مجری در سطح ایران

   گروه آببندی و ایزولاسیون رطوبتی و مجری در سطح ایران

جهت راهنمایی و مشاوره با این شماره تماس بگیرید

 09155241800

لینک های مفید آمار سایت

تعداد کاربران آنلاین :  25

قیر و گونی

قیر و گونی

قیر گونیقیر گونی


این عایق در سالیان گذشته ، به علت فراوانی و عدم وجود عایق های نسل جدید، در اکثر شهرهای کشور یکی از متداول ترین عایق های سنتی مصرفی در ایران بوده است .
مواد مورد نیاز در این عایق ، گونی و قیر می باشد که گونی مرغوب و مورد نیاز ازکشورهای خارجی وارد می شود و در سه اندازه مختلف به نامهای ، گونی درجه یک ، درجه دو ، درجه سه در بازار یافت می شود .

طبق آئین نامه مقررات ملی ایران ( مبحث 5 ) مشخصات گونی ایده آل عبارتند از :
گونی باید نو ، ریز بافت ، کاملاً سالم وبدون آلودگی و چروک باشد و وزن آن در هر مترمربع حدود 380 گرم باشد.
قیر ماده ایست سیاه رنگ مرکب از هیدروکربنهای آلی با ترکیبات پیچیده که از تقطیر نفت خام بدست می آید.

انواع قیر که در کشور می باشد دو دسته :
1 ) قیرهای جامد که علامت اختصاری آنها AC است و مستقیماً از تقطیر نفت خام بدست می آید و بر حسب درجه نفوذپذیریشان نامگذاری می شوند.

انواع این گونه قیرها در ایران به شرح زیر می باشد :
قیرهای : 70-60 ، 100-85 ، 150-130 ، 200-180 ، 250 –220 ، 320 –280


2 ) قیرهای که با هوادادن به یکی از قیرهای نرم فوق تهیه می شوند
عبارتند از :
 قیرهای : 20 –10 ، 30 –20 ، 50 –40 و در بعضی  که معرف انعطاف پذیری قیر است نمایش داده می شود ، این قیر از دمیدن هوا در مخلوطی از قیرهای نرم و مواد روغنی سنگین بدست می آید و بر حسب نقطه نرمی و درجه نفوذپذیری بصورت زیر نام گذاری می شوند .
 
 نتیجه بررسی ها
فراوانی و ارزان بودن و از سوی دیگر عدم وجود محصولات جایگزین در گذشته باعث شده بود که عملا قیر و گونی و ایزوگام تنها گزینه انتخابی باقی بماند و مشکلات و عوارض زیست محیطی آن مورد توجه عموم قرار نگیرد.
در سال های اخیر ظهور مواد آب بندی جدید که دارای برتری غیر قابل مقایسه ای با مواد سنتی هستند وهمچنین بالا رفتن قیمت نفت و پایین آمدن کیفیت قیر و گونی موجود در بازار باعث روی آوردن اکثر مهندسان و کارورزان به محصولات نسل جدید گردیده است


مشکلات و معضلات قیر و گونی

عدم امکان تردد در سرما و گرما ، عدم تمایل این محصول جهت ترکیب در سازها ، خشکی و عدم انعطاف وشکستگی لایه های آن  پس از خشک شدن ، امکان رشد خزه و باکتری و میکروب ، فرار از نقاط گرم سازه به سمت نقاط خنک تر ، عدم چسبندگی ملات ها به قیر و گونی و ایزوگام که نیاز به نصب توری و فنس را قبل از سیمان کاری الزامی میکند  ، بوی بد ، تمایل شدید قیر و ایزوگام جهت توسعه حریق و آتش سوزی و تولید گاز های سمی در زمان آتش سوزی که باعث خفگی افراد حاضر در محل می گردد، تولید  دود و گازهای سمی پنهان که باعث سیاهی رنگ در سطح سازه می گرد  ، سست نمودن لایه های زیرین ، ایجاد مواد سمی در مواجه با آب که در مخازن آب آشامیدنی ، بالا بودن خطر سوختگی و حوادث مشابه ، ایجاد ترک های شدید و افت سطحی سازه و دیگر معضلات فنی ، همگی نشان می دهد که این روش سنتی فاقد استاندارد لازم جهت مصرف در لایه های ایزولاسیون بوده و به همین لحاظ استفاده از آن در حد گسترده ای کاهش یافته و رو به انحطاط است  .


کلمات کلیدی: عایق رطوبتی مشهد, ایزوگام, ایزولاسیون, قیر و گونی, آب بندی, قیر مشهد, انواع قیر, عایق های نسل جدید, مقررات ملی ایران, مشخصات گونی, جهت ترمیم,درزگیری و ضد آب نمودن بندکشی , ترک های به وجود آمده در سرویس های بهداشتی آب بندی مشهد,حمام,آشپزخانه آب بندی مشهد,استخر آب بندی مشهد,سونا مشهد, آب بندی جکوزی, مکان های در معرض باران مشهد, عایق های سنتی مصرفی در ایران, آببندی بدون تخریب


 پیشنهادات و انتقادات

نام و نام خانوادگی :  
ایمیل :  
تلفن :
پیشنهاد:  
 

لازم به ذکر است اطلاعات سایت برپایه افزایش دانش فنی در پیشبرد دانش مهندسی است و این به منزله فروش محصولات نمی باشد
تمامی حقوق این پورتال , متعلق به شرکت آبراهه سازه می باشد
هرگونه کپی برداری از اطلاعات این پورتال فقط با ذکر منبع مجاز می باشد