معرفی کتاب

مرکز عایق ایران

عایق های رطوبتی و صوتی و حرارتی و گود های ساختمانی و سرما

   مشاور، طراح و مجری کلیه پروژه های عایق کاری در سطح ایران

 گروه عایق کاری صدا و حرارت و مجری در سطح ایران

   گروه آببندی و ایزولاسیون رطوبتی و مجری در سطح ایران

 
جهت راهنمایی و مشاوره با این شماره تماس بگیرید

 09155241800

لینک های مفید آمار سایت

تعداد کاربران آنلاین :  30

الوار گلولام چیست؟؟

الوار گلولام چیست؟؟

الوار گلولام چیست؟؟الوار چند لایه گلولام

الوار گلولام Glulam = Glued Laminated Timber)) نوعی محصول صنعتی متشکل از باریکه های چوب است که با چسب های بسیار قوی به هم متصل شده، در شرایط دمایی خاصی با پرس های سنگین تحت فشار قرار گرفته و الوار هایی با سطح مقطع بسیار بزرگتر را به دست می دهد. الوار های گلولام عاری از اشکالات متداول و احتمالی چوب خام مانند گره و سوراخ بوده و در برابر تغییر شکل و ترک خوردگی بسیار مقاوم هستند. بدین ترتیب، ضمن برخورداری از تمامی این مزیت های فنی، الوار گلولام تمامی خواص فیزیکی و بصری چوب طبیعی را در خود حفظ می کند و در سازه های عمومی مثل پل، و نیز در برپایی پروژه های مسکونی کاربرد می یابد.

 
نحوه تولید

ماده اولیه گلولام، تخته های باریک چوب است که در دستگاه خاصی قرار می گیرد و به صورت صاف و یکنواخت تراش می خورد. این باریکه های چوب پس از این، مورد بررسی قرار گرفته و قطعات معیوب را جدا می کنند تا به مصارف دیگری برسد. قطعات سالم صرفنظر از طول آن ها در مرحله بعد وارد دستگاهی می شوند که دو انتهای آن ها را به صورت دندانه ای تراش می دهد. سپس این سر های دندانه شده را چسب می مالند، به هم متصل می کنند و با پرس خاصی محکم می سازند تا باریکه هایی به طول قابل توجه ( تا پنج متر و حتی بیشتر ) به دست آید. محصول در این مرحله، وارد دستگاه دیگری می شود تا در اندازه های خاصی تقطیع شده و تمامی طول آن ها برای اتصال سطحی به یکدیگر آماده گردد. بعد، در دستگاه خاصی، تمامی طول این چوب ها که اینک به صورت چهار تراش های ظریف درآمده را به چسب آغشته می کنند. قطعات پس از چسبیدن به یکدیگر، وارد مرحله پرس کاری می شوند. در این هنگام، اگر محصول با شکل خاصی ( مثل قوس های بزرگ ) مورد نظر باشد، به قالب مربوطه درمی آید، در غیر اینصورت، به صورت چهار تراش های بزرگ و حجیم تولید می شود.در هر حال، الوار ها بعد از این مرحله در پرس های خاصی به مدت هشت ساعت در دمای 25 درجه سانتیگراد قرار می گیرند.

بعد از این مدت، الوار تکمیل شده و آماده اجرای برش ها و تراش های نهایی است. در این صنعت، به مانند دیگر بخش های تولیدی، استاندارد هایی ضروری تعریف شده که مقولاتی از قبیل جنس و کیفیت چوب مصرفی، میزان رطوبت موجود در بافت چوب، دما و رطوبت کارگاه، نوع چسب و مواد نگه دارنده، نوع دستگاه های تراش و دندانه ساز و... را شامل می گردد.

 
ویژگی ها

همانطور که در نحوه تولید ذکر شد، گلولام را می توان بنابه مورد، در انواع فرم های خمیده و زاویه دار تولید کرد. این خاصیت، مزیت بزرگی نسبت به چوب یکپارچه است زیرا مثلا برای ساختن یک قوس درگاهی یا بدنه یک پل سواره رو، باید الوار بسیار بزرگی نسبت به چوب یکپارچه است زیرا مثلا برای ساختن سواره رو، باید الوار بسیار بزرگی که طبیعتا از قطع یک درخت بسیار تنومند و کهنسال تهیه شده را برش بزنند و یا آن را به صورت چند تکه بسازند، اما با گلولام، می توان یک قوس یکپارچه با هر زاویه ای را با قطعات کوچک چوب به دست آورد. علاوه بر این، استحکام گلولام آنقدر بالاست که می توان به راحتی آن را برای پوشاندن دهانه های بسیار بزرگ به کار برد. به خاطر داریم که در مرحله تولید، باریکه های مرغوب مورد استفاده قرار می گیرند، پس گلولام، آنقدر بالاست که می توان به راحتی آن را برای پوشاندن دهانه های بسیار بزرگ به کار برد. به خاطر داریم که در مرحله تولید، باریکه های مرغوب مورد استفاده قرار می گیرند، پس گلولام، فاقد هر گونه گره و سوراخ و نقایص رایج در چوب معمولی است. در تکمیل اطلاعات، بد نیست بدانیم که نسبت استقامت به وزندر گلولام، تا دو برابر بیشتر از تیرآهن است، بنابراین، یک الوار گلولام با وزنی تقریبا نصف یک تیر آهنی، مقاومتی برابر با آن به دست می دهد. این مزیت چشمگیر، مستقیما بر حجم فونداسیون و دیگر اجزای ساختمان تاثیر دارد و درنتیجه، سازه سبک تری خواهیم داشت. الوار گلولام در مقابل حریق هم مقاومت زیادی نشان می دهد و برخلاف تیر آهنی، در برابر حرارت ناشی از شعله های آتش نرم و دفرمه نمی شود. مطالعات متعددی که درمورد حریق پذیری گلولام انجام گرفته، مبین نتایج مثبت و چشمگیری بوده است. علاوه براین، برای تقویت این خاصیت می توان از انواع پوشش های ضدحریق هم برای افزایش مقاومت آن دربرابر شعله استفاده کرد. طول عمر گلولام به شرایط محیط بستگی دارد. گونه های چوب به کاررفته در ساختار گلولام به شرایط محیط بستگی دارد. گونه های چوب به کاررفته در ساختار گلولام، نوع چسب و اقلام افزودنی به آن، ازجمله عوامل تعیین کننده استقامت الوار هستند. الوار هایی با کیفیت بالا در هر محیطی قابل استفاده اند. یکی از موارد استفاده رایج برای گلولام، سقف استخر های شنا و دیگر سالن های ورزشی است زیرا این محصول نسبت به رطوبت و عوامل کلردار مقاومت بسیار بالایی دارد. از گلولام برای احداث پل های سواره رو نیز به خوبی می توان استفاده کرد، کما اینکه مدت هاست در کشور های شمال اروپا و آمریکای شمالی، بسیاری از پل ها و حتی سقف بنا های بزرگی مثل سالن های فرودگاهی را از همین الوار ها می سازند.

مزایای زیست محیطی

الوار گلولام محصولی از طبیعت است و سازگازی با محیط زیست، یکی از مهمترین ویژگی های آن به شمار می رود. در تحقیقی که در سال 2002 انجام گرفت، میزان انرژی مورد نیاز در تولید، مجموع هزینه های تولید و انتشار گاز های گلخانه ای در تولید گلولام و تیرآهن مقایسه شد. نتیجه این تحقیق بسیار قابل توجه بود زیرا تولید تیرآهن، 12 برابر سوخت فسیلی بیشتر از گلولام نیاز دارد. میزان انتشار گاز گلخانه ای هم به خوبی از بررسی این نتایج درک می شود. هزینه تولید گلولام نیز به مراتب بهتر از تیرآهن برآورده شده است. با توجه به لزوم حمایت از جنگل ها و افزایش بهره وری منابع طبیعی، ضروریست که به صنایعی از قبیل ساخت نئوپان و گلولام توجه بیشتری جلب شود.

 
 


کلمات کلیدی: الوار گلولام چیست؟قیمت چوب ترموود,چوب نما,لیست قیمت ترمووود,ترمووود چیست,قیمت فروش چوب ترمووود,قیمت چوب نمای ساختمان,ابعاد چوب ترمووود,قیمت نمای چوب ترمووود, چوب روسی وچوب ترموود ThermoWood و چوب HPL نما و کف ,ترمووود، نمای چوبی، کف چوبی، دکینگ، ترموود,نمای ساختمان, ترمووود, چوب نما,ترمووود چیست, نمای ساختمان, ترمووود, چوب نما,نمای چوبی,ترمووود,شرکت های فروش نمای چوب ساختمان,پانل ,نمای چوب,ترموود,چوب نما,چوب ترمو,ترمو,نما چوب,چوب نما,چوب ترموود,ترموود,نمای چوبی,چوب پلاست,پلی وود,چوب , ترمو وود, چوب روسی , چوب نما , چوب ترمو,نمای چوب ترموود,چوب نما و پارکت چوبی ,چوب نما ، ترمووود ، فروش ترمووود و چوب نما, چوب ایران ,ترمووود,چوب ترموو ,لوناوود , چوب ایران ,ترمووود ,چوب ترموود ,کدام کالا برای شما مناسب تر است چوب ترمووود , چوب ایران,چوب و ترموود,نمای چوب,چوب نما,ترموودنمای چوب,چوب نما ,واردات و عرضه چوب نما و ترمووود فنلاند,طراحی و اجرای نمای کامپوزيت, نمای چوب ترموود چوب نما,شرکت چوب ترموودترمووود،رها چوب،چوب نما,سونا خشک سونای بخار ,چوب روسی, چوب ایران


 پیشنهادات و انتقادات

نام و نام خانوادگی :  
ایمیل :  
تلفن :
پیشنهاد:  
 

لازم به ذکر است اطلاعات سایت برپایه افزایش دانش فنی در پیشبرد دانش مهندسی است و این به منزله فروش محصولات نمی باشد
تمامی حقوق این پورتال , متعلق به شرکت آبراهه سازه می باشد
هرگونه کپی برداری از اطلاعات این پورتال فقط با ذکر منبع مجاز می باشد