معرفی کتاب

مرکز عایق ایران

عایق های رطوبتی و صوتی و حرارتی و گود های ساختمانی و سرما

   مشاور، طراح و مجری کلیه پروژه های عایق کاری در سطح ایران

 گروه عایق کاری صدا و حرارت و مجری در سطح ایران

   گروه آببندی و ایزولاسیون رطوبتی و مجری در سطح ایران

 
جهت راهنمایی و مشاوره با این شماره تماس بگیرید

 09155241800

لینک های مفید آمار سایت

تعداد کاربران آنلاین :  39

گردباد- Tornado

گردباد- Tornado

گردباد- Tornado

* عبارت است از سيستم حجيم،‌ دوار و بستهاي در فضا با فشار كم همراه با بادهاي شديدي كه در  جهت مخالف عقربههاي ساعت در نيمكره شمالي ايجاد ميشود.

* به سيستم فوق در اقيانوس هند و اقيانوس آرام جنوبي گردباد در حقیقت همان فعالیت توفان تندری بسیار نیرومند است. گردباد (سیاه باد) ترجمه واژه اسپانیایی تورنادو به معنی توفان تندری است که در چین تیفون نامیده می‌شود.

* اين توده گرد و غبار قيفي شكلي كه با سرعت بيش از 100 كيلومتر به دور خود ميچرخد و از قاعده ابر، صاعقه تا روي زمين كشيده ميشود،‌ اكثراً در فصل بهار تا پاييز در مناطق گرمسير و كويري اتفاق ميافتد.

* مي تواند وسعتي به عرض 2 کيلومتر و طول 100 کيلومتر داشته‌باشد.

* گردبادها همیشه در اثر ناپایداری بیش از حد در جو به وجود می‌آیند. هوای گرم ضمن صعود به بالادمای خود را از دست می‌دهد و قطرات آب را می‌سازد که به صورت باران بر زمین فرو می‌ریزند.

* اما اگر باد جانبی پدید آید که هوای گرم در حال صعود را منحرف کند، هوای گرم با سرعتی حدود 450 کیلومتر بر ساعت شروع به چرخش حول محور خود می‌کند و بصورت پی در پی سرعت چرخش بیشتر و شعاع آن کمتر می‌شود.

* در چنین هنگامه‌ای، آهنگ کاهش دما با ارتفاع در محیط زیاد است.

گردبادهای دریایی - Water Spouts

* گردبادهای دریایی دو نوع هستند، یک نوع همانند گردباد خشکی است که در روی دریا رخ می‌دهد، یعنی از گسترش قیفی شکل ابر کومولونیمبوس به سوی پایین ایجاد می‌شود.

* نوع دیگر از سطح آب به سوی بالا گسترش می‌یابد و به طور مستقیم به ابر مربوط نیست. که در تابستان‌های گرم کویرهای ایران رخ می‌دهد و شدتی کمتر از نوع نخست دارد. هر دو پدیده، جدا از پیدایش آن، گردباد دریایی water spout خوانده می‌شود، زیرا آب به داخل آن و به سوی بالا رانده می‌شود.

 


کلمات کلیدی: گردباد, گردبادهای دریایی, تابستان‌های گرم, گسترش قیفی شکل, ابر کومولونیمبوس ,به سوی پایین, باد جانبی, هوای گرم, سرعت چرخش بیشتر, شعاع کمتر, کاهش دما با ارتفاع در محیط زیاد, ناپایداری, گرد و غبار قيفي, توفان تندری, اقيانوس هند , اقيانوس آرام جنوبي, بادهاي شديد, تیفون Water Spouts, Tornado,


 پیشنهادات و انتقادات

نام و نام خانوادگی :  
ایمیل :  
تلفن :
پیشنهاد:  
 

لازم به ذکر است اطلاعات سایت برپایه افزایش دانش فنی در پیشبرد دانش مهندسی است و این به منزله فروش محصولات نمی باشد
تمامی حقوق این پورتال , متعلق به شرکت آبراهه سازه می باشد
هرگونه کپی برداری از اطلاعات این پورتال فقط با ذکر منبع مجاز می باشد