معرفی کتاب

مرکز عایق ایران

عایق های رطوبتی و صوتی و حرارتی و گود های ساختمانی و سرما

   مشاور، طراح و مجری کلیه پروژه های عایق کاری در سطح ایران

 گروه عایق کاری صدا و حرارت و مجری در سطح ایران

   گروه آببندی و ایزولاسیون رطوبتی و مجری در سطح ایران

 
جهت راهنمایی و مشاوره با این شماره تماس بگیرید

 09155241800

لینک های مفید آمار سایت

تعداد کاربران آنلاین :  26

عکس های هوایی

 عكسهاي هوايي

 

در کار عکس برداری هوایی انواع فیلم ها مورد مصرف دارند . اصولاً هر فیلم عکاسی عبارت است از ورقه ای از جنس پولیستر است که یک طرف آن به قشر حساس به نور آغشته شده و اصطلاحاً آن را امولسیون می نامند . در سمت دیگر فیلم ، برای جذب انعکاسات نابجای نور و به عنوان ضد هاله ، مواد شیمیایی لازم قرار می دهند . در موقعی که پلک دوربین حتی برای چند صدم ثانیه یا کمتر باز می شود ، نور وارد دوربین شده و تصویر ناپیدایی بر روی فیلم می سازد . که پس از عملیات ظهور و چاپ ، این تصویر به راحتی می تواند با چشم دیده شود .

فیلم های مورد استفاده در عکس های هوایی به ترتیب پانکروماتیک ( سیاه و سفید ) ، رنگی و رنگی مادون قرمز هستند . در عكس برداري هاي هوايي معمولا ً رقم اصلي هزينه مربوط به هواپيما و نگهداري يا عمليات آن مي باشد و رقم هزينه فيلم در مقايسه با آن بسيار ناچيز است.


- فیلم های پانکروماتیک یا سیاه و سفید ( Panchromatic ) :

این فیلم ها که در مصرف عمومیت دارند ، همان فیلم های سفید و سیاه منفی معمولی می باشند و میزان حساسیت آنها به نور به اندازه چشم انسان است .حساس به رنگ هاي آبي ، سبز و قرمز مي باشد. فیلم های پانکروماتیک چنانچه دارای « سرعت » استاندارد باشد ، ایجاد « تن » ها و سایه روشن های خوب نموده و قدرت نقش گیری و وضوح خوبی دارد . این فیلم ها که معمولا ً « Pan » نیز خوانده می شوند دارای حساسیت بیشتری نسبت به نور قرمز هستند و در نتیجه ترکیب آن با فیلترهای مخصوص تیرگی هوا می تواند ایجاد تصویر بهنری نماید . تصاویر بر روی فیلم های پانکروماتیک ایجاد سایه هایی به رنگ خاکستری نموده که در مقایسه با طبیعت اجسام و رنگ های گوناگون می توان تفاوت عوارض را با توجه به رنگ هایشان تشخیص داد . این فیلم برای تشخیص تفاوت رنگ ها ارجحیت لازم را دارد ولی از آنجا که از نظر نور سبز کمبود حساسیت دارد ، لذا تشخیص گونه های نباتی را مشکل می سازد . معمولاً با این قبیل فیلترها ، فیلتر زرد نیز به کار برده می شود.  فيلم هاي با سرعت زياد (از نوع سياه و سفيد) براي عكس برداري هوايي موجود اند (مانند كداك "تري ايكس") كه در شرايط كمي نور، بيشتر قابل استفاده اند.سرعت اين فيلم ها دو برابر فيلم معمولي است كه با فيلتر هاي مشابه مورد مصرف قرار مي گيرند و ايجاد تن مناسب در عكس مي نمايند.

موارد كاربرد

1.       براي امور تهيه نقشه ، اين گونه فيلم ها كاربرد زيادي دارند.

2.       تشخيص گونه هاي نباتي (با كمك فيلتر)

 

-فيلم هاي مادون قرمز

اين فيلم ها نسبت به تشعشعات آبي، بنفش، قرمز و مادون قرمز نزديك حساسيت دارند. اگر فيلتر قرمز همراهشان به كار رود ، طول موج هاي مصرفي فقط قرمز و مادون قرمز نزديك خواهد بود. در شرايط تيرگي هوا استفاده از اين فيلم ها مفيد تر است زيرا امواج مادون قرمز از ميان ذرات خيلي بهتر عبور مي كنند . دراين شرايط با قرار دادن فيلتر مخصوص تيرگي هوا تن و كنتراست متعادل تري را به دست مي آوريم. اگر فيلتر قرمز را به كار ببريم ، كنتراست تصوير به خصوص براي رستني ها بيشتر مي شود ولي وضوح تصوير كاهش پيدا مي كند. در سال 1903 يا 1904 اولين فيلم مادون قرمز سياه و سفيد و قابل اطمينان در آلمان ساخته شد. چکيده فيلم شامل فيلم معمولي حساس به طول موجهاي انرژي مي شد که کمي بلندتر از نور قرمز و فقط ماوراي رنج رنگي چشم انسان بودند. در دهه 1930، فيلمهاي مادون قرمز سياه و سفيد براي مطالعات ريخت زمين بکار گرفته شد و از سال 1930 تا 1932 انجمن ملي جغرافيا، مسئول دريافت يک سري عکس هاي گرفته شده از بالون هاي هوايي شد.

 

موارد كاربرد

1.       گياهان پهن برگ انعكاسات شديدي را ايجاد مي كنند ،در نتيجه تصوير حاصل از آنها بر روي عكس هوايي داراي تن روشن تر است ولي گياهان سوزني برگ امواج مادون قرمز را بيشتر جذب مي كنند و در نتيجه انعكاسشان كمتر است.(طبقه بندي گياهان و تعيين مرزبندي و تشخيص پاره اي عوارض مستقر در متن عكس)=ضعف عكس هاي پانكروماتيك

2.       آب و عوارض مربوط به آن به حد زيادي تشعشعات تشعشعات مادون قرمز را جذب مي كنند و در نتيجه تيره ترند.(تعيين حد رودخانه ها و شاخه هاي فرعي آنها، تشخيص تالاب هاي مجاور دريا، خطوط ساحلي، كانال ها، مظهر قنات ها، جويبارها و غيره)  

3.       نشان دادن پاره اي از عوارض زير سطح كم عمق آب، نيز مي توانند مفيد واقع شوند.   مهمترين كاربرد براي تفسير عكس هاي هوايي مي باشد.

 

معايب

اين گونه فيلم ها داراي كنتراست بالايي اند ، بنابراين باعث اختلاط نور مي شوند؛ تاجايي اين اختلاط اداوه دارد كه ممكن است از يك سو تن جاده خاكي با بعضي از گياهان اشتباه شود و از سوي ديگر موجب آزار چشم مفسر شوند.

 


-
فیلم های رنگی :

 

همان طور که اشاره شد فیلم های سیاه و سفید فقط تن خاکستری دارند ولی فیلم های رنگی علاوه بر تن ، دارای فام و رنگ نیز می باشند و چشم انسان قادر است بین پنجاه تا صد برابر بیشتر از خاکستری ترکیب رنگ ها را تشخیص دهد. عموماً کار با فيلم هاي رنگی در تشخیص و تفسیر پدیده ها بسیار راحت تر و بهتر از فیلم های دیگر است . فیلم های رنگی به سه رنگ اصلی آبی و سبز و قرمز حساسند . پس از عکس گیری و ظهور ، روی آنها ایجاد تصاویر با رنگ هایی تقریباً طبیعی و به صورت مثبت همانند آنچه در طبیعت با چشم می توان دید ، می شود . در مقایسه با فیلم های سیاه و سفید ، می توان گفت که فیلم های رنگی دارای محدودیت های عکس برداری بیشتر بوده ، از جمله اینکه باید در هوای آفتابی و نور خورشید درخشان عکس گرفت .اطلاعات زميني بر روي فيلمها ثبت مي گردد. اين عكس ها ضريب اطمينان كار مفسر را بالا مي برد و ميزان صرف وقت براي استنباط و تفسير را كم مي نمايد.

موارد كاربرد

1.       طبقه بندي رستني ها

2.       طبقه بندي سنگ ها

3.       تشخيص شكل هندسي زمين

4.       شناخت مسائل مربوط به كيفيت آب

5.       مشخص كردن مرز رودخانه ها، رودها و عوارض آبي

6.       تشخيص ذخائر معدني و صنعتي

 معايب

1.       عكس برداري حتما ً بايد در هواي آفتابي و نور خورشيد درخشان صورت گيرد.

2.       بدون تنظيم دقيق زمان عكس برداري و گذاشتن فيلتر مخصوص، تصوير حاصله داراي كيفيت ضعيف خواهد بود.

 


فیلم رنگی مادون قرمز:

 

در سراسر دهه 1930 و 1940، ارتش در زمينه توسعه فيلمهاي مادون قرمز رنگي بسختي کار کرد و اشتياق به استفاده کردن از آنها براي مقاصد تجسسي بيشتر شد. در اوايل دهه 1940 ارتش موفق شد فيلمهايي را تهيه کند که قابليت تشخيص ابزارهاي استتار شده از پوشش گياهي اطراف خود را داشتند.فيلم هاي مادون قرمز رنگي اغلب فيلمهاي False-color ناميده ميشود. اشيايي که معمولا قرمز هستند به رنگ سبز، اشياء سبز (بجز براي پوشش گياهي) به رنگ آبي و اشياء مادون قرمز که بطور طبيعي به هيچ وجه قابل رويت نيستند به رنگ قرمز بنظر مي آيند.
استفاده اوليه عکس هاي مادون قرمز رنگي در مطالعه پوشش گياهي بوده است. اين بدين دليل است که پوشش گياهي سالم سبز رنگ، بازتاب کننده بسيار قوي براي تابش مادون قرمز بوده و در عکس هاي مادون قرمز رنگي، بصورت قرمز روشن ديده ميشود.

فیلم رنگی مادون قرمز فیلمی است با رنگ کاذب و دگرگون شده که طرز قرار گرفتن لایه های حساس آن با فیلم رنگی معمولی مغایرت دارد . این نوع فیلم در واقع ، برای تشخیص انعکاسات گیاهان سبز و سالم از عوارضی که برای استتار به رنگ سبز رنگ آمیزی شده ، طرح گردیده و در قشر حساس نسبت به سبز ، قرمز و مادون قرمز حساسیت نشان می دهد . با این فیلم ها فیلتر زرد جهت جذب طیف آبی به کار می رود . فیلم های رنگی مادون قرمز قابلیت بسیار خوبی در گرفتن تشعشعات ، پس از عبور از مواد تیره کننده هوا را دارد . بعد از ظهور و چاپ ، این فیلم ها با مقایسه با رنگ های طبیعی ، دارای رنگ های غیر طبیعی می باشند ، بنابراین کاربرد آنها در کشف عوارض مستقر در متن طبیعت حتمی است . در این فیلم ها ، پوشش و برگ نباتات خزاندار به رنگ آجری یا قرمز بوده در حالیکه پوشش های رنگ آمیزی شده غیرزنده سبز ، به رنگ آبی یا ارغوانی ظاهر می شوند ، چنانچه عوارض استتار شده با فیلم های رنگی معمولی مقایسه شوند ، به سادگی قابل تشخیص هستند . نباتات خزان دار و مريض تشعشعات مادون قرمز را كمتر منعكس مي كنند.

 

موارد كاربرد

1.       امور نظامي

2.       تشخيص گونه هاي نباتي و طبقه بندي پوشش گياهي

3.       تشخيص سالم يا بيمار بودن گياه

4.       اطلاعات منسجم را با توجه به رنگ هاي كاذب در اختيار ما قرار مي دهد.

 

 


کلمات کلیدی: عکس برداری هوایی, طبقه بندي پوشش گياهي, فیلم رنگی مادون قرمز, انعکاسات گیاهان سبز و سالم, False-color ,شناخت مسائل مربوط به كيفيت آب, تعيين حد رودخانه ها , تشخيص تالاب هاي مجاور دريا, خطوط ساحلي, كانال ها, مظهر قنات ها, جويبارها, تشخيص گونه هاي نباتي, فیلم های پانکروماتیک , سیاه و سفید , Panchromatic ,طول موج, بالون هاي هوايي, گياهان پهن برگ, كنتراست, تشخيص ذخائر معدني و صنعتي, سطح كم عمق آب,امولسیون,تهيه نقشه,تشعشعات آبي, بنفش, قرمز ,


 پیشنهادات و انتقادات

نام و نام خانوادگی :  
ایمیل :  
تلفن :
پیشنهاد:  
 

لازم به ذکر است اطلاعات سایت برپایه افزایش دانش فنی در پیشبرد دانش مهندسی است و این به منزله فروش محصولات نمی باشد
تمامی حقوق این پورتال , متعلق به شرکت آبراهه سازه می باشد
هرگونه کپی برداری از اطلاعات این پورتال فقط با ذکر منبع مجاز می باشد