معرفی کتاب

مرکز عایق ایران

عایق های رطوبتی و صوتی و حرارتی و گود های ساختمانی و سرما

   مشاور، طراح و مجری کلیه پروژه های عایق کاری در سطح ایران

 گروه عایق کاری صدا و حرارت و مجری در سطح ایران

   گروه آببندی و ایزولاسیون رطوبتی و مجری در سطح ایران

 
جهت راهنمایی و مشاوره با این شماره تماس بگیرید

 09155241800

لینک های مفید آمار سایت

تعداد کاربران آنلاین :  32

تفاوت بین مدیریت ساخت با مدیریت پروژه

تفاوت بین مدیریت ساخت با مدیریت پروژه

تفاوت بین مدیریت ساخت با مدیریت پروژه


بسیاری از دانشجویان عزیز درباره تفاوت بین مدیریت ساخت با مدیریت پروژه سوال کرده اند و خواستند مقاله ای در این رابطه نوشته شود. با وجود اینکه بسیاری از افراد به دنبال پاسخ این سوال هستند اما متاسفانه اگر در اینترنت جستجو کنید هیچ پاسخ کامل و صحیحی برای آن پیدا نم یشود! کافی است برای امتحان این موضوع از موتور جستجوی گوگل استفاده نمایید. بنده سعی میکنم تفاوت این دو رشته را در این مقاله بطور کامل توضیح بدهم. امیدوارم براتون مفید باشد.
برای اینکه مقاله کامل باشد اول شباهت این دو رشته را توضیح میدهم. بطور تئوری هم مدیریت پروژه و هم مدیریت ساخت از سه طرف رابطه دارند: کارفرما, مشاور و پیمانکار.
مشاور در واقع نماینده کافرما (مالک) در مقابل پیمانکار است و هرگونه ارتباطات لازم بین کافرما و پیمانکار از طریق مشاور صورت می گیرد. گفتنی است تمامی امور ساخت و ساز توسط پیمانکار و پیمانکاران جزء صورت می گیرد اما مشاور مسئول تهیه نقشه ها, توسعه پروژه, بررسی کار, نظارت و … است.

اما تفاوت مدیریت پروژه با مدیریت ساخت در چیست؟
اولین تفاوت این دو, در رابطه آنها با سه طرف ذکر شده در بالا است. در مدیریت پروژه, مشاور و پیمانکار هیچگونه قرارداد رسمی با یکدیگر ندارند. در واقع آنها یک رابطه با واسطه دارند که مشخص میکند هر کدام چه وظایفی دارند و چگونه باید با یکدیگر کار کنند. وظایف آنها بر روی همدیگر تاثیرگذار خواهد بود اما قرارداد آنها تنها با کارفرما است.
در مدیریت ساخت, پیمانکار رابطه مستقیم با مشاور دارد اما هیچ رابطه مستقیمی با کافرما ندارد. در این حالت کارفرما و پیمانکار یک رابطه با واسطه دارند. و حتی حق الزحمه پیمانکار با واسطه مشاور (اما توسط کارفرما) پرداخت می شود.
دومین تفاوت بین مدیریت پروژه و مدیریت ساخت در نحوه انتخاب پیمانکار است. در مدیریت پروژه, کارفرما پیمانکار را انتخاب میکند. در این حالت کارفرما میتواند با مذاکره با یک یا چند پیمانکار یا برگزاری مناقصه مناسبترین را از نظر خودش انتخاب کند. و در این انتخاب کاملا مختار است. مشاور در این حالت تنها می تواند با کارفرما مشورت کند اما هیچگونه مسئولیت مستقیمی در این رابطه ندارد.
اما در مدیریت ساخت, مشاور بیشترین مسئولیت را برای انتخاب پیمانکار دارد. مشاور و کارفرما بصورت مشترک به توافق میرسند که برای انتخاب پیمانکار مناقصه برگزار کنند یا با یک پیمانکار خاص مذاکره کنند (پس از معلوم شدن بودجه پروژه). از این پس مشاور مسئول انتخاب مناسبترین پیمانکار خواهد بود و تمامی عواقب ناشی از این انتخاب به عهده مشاور خواهد بود.
سومین تفاوت بین مدیریت پروژه و مدیریت ساخت در مسئولیت است. در مدیریت پروژه,  مشاور تنها مسئولیت برای طرح را دارد و پیمانکار مسئول کار فیزیکی و انطباق با طرح های پروژه است. در این روش, مسئولیت تمامی تصمیماتی که کارفرما بدون تایید مشاور میگیرد بر عهده خود کارفرما خواهد بود.
در مدیریت ساخت, مشاور هم مسئولیت طراحی را به عهده دارد و هم کار فیزیکی. اگر مشکلی پیش آید, طرف مقابل کارفرما تنها مشاور است و مشاور باید تمامی مسئولیت را به عهده بگیرد.
مزیتها و معایب مدیریت پروژه و مدیریت ساخت به صورت خلاصه:
مدیریت ساخت    مدیریت پروژه
مزیتها    معایب    مزیتها    معایب
۱-      کارفرما درگیر تصمیمگیری های جزئی نمیشود.
۲-      کارفرما تمامی حق الزحمه و مخارج پروژه را تنها از طریق یک شرکت پرداخت می کند.
۳-      معمولا پروژه زودتر به اتمام می رسد.
۴-      کیفیت کار معمولا بالاتر خواهد بود (به دلیل مسئولیت بیشتر مشاور)    ۱-      معمولا پروژه گرانتر تمام می شود.    ۱-      کارفرما کنترل کامل بر روی تمامی جنبه های پروژه دارد.
۲-      کارفرما در تصمیمگیری آزادتر است.
۳-      کارفرما تصمیم نهایی را می گیرد.
۴-      کافرما میتواند در قیمت با پیمانکاران مذاکره مستقیم کند.    ۱-      کافرما باید بیش از اندازه درگیر جزئیات پروژه بشود.
۲-      کارفرما مسئول حق الزحمه و مخارج پروژه نسبت به هر یک از عوامل پروژه بصورت جداگانه خواهد بود.

نتیجه گیری: نمی توان گفت مدیریت پروژه بهتر است یا مدیریت ساخت. بلکه به دلیل منحصر به فرد بودن هر پروژه باید بررسی شود کدام روش مناسب تر است. ممکن است در یک پروژه خاص مدیریت ساخت بازدهی (هم از لحاظ مالی و هم از لحاظ زمانی) بهتری داشته باشد و در یک پروژه دیگر انتخاب بهتر مدیریت پروژه باشد. بصورت کلی مدیریت پروژه روش سنتی و مدیریت ساخت روش راحتتر انجام پروژه است. در هر دو روش هماهنگی های لازم بین منابع انسانی, مصالح,  ماشین آلات ساختمانی و … باید صورت گیرد. در مدیریت پروژه این هماهنگی ها به عهده کارفرما و در مدیریت ساخت به عهده مشاور است.


کلمات کلیدی: تفاوت مدیریت ساخت با مدیریت پروژه در چیست؟, رابطه مشاور با کارفرما, رابطه پیمانکار با مشاور, رابطه پیمانکار با کارفرما, فرق مدیریت ساخت با مدیریت پروژه, مدیریت ساخت, مدیریت ساخت در مقابل مدیریت پروژه, مدیریت ساخت چیست, مدیریت مهندسی عمران, مدیریت پروژه, مدیریت پروژه با مدیریت ساخت چه تفاوتی دارد, مدیریت پروژه بهتر است یا مدیریت ساخت, مدیریت پروژه چیست, مزیتهای مدیریت ساخت, مزیتهای مدیریت پروژه, مسئولیتهای مشاور, مسئولیتهای پیمانکار, مسئولیتهای کارفرما, مشاور, معایب مدیریت ساخت, معایب مدیریت پروژه, معرفی مدیریت ساخت, معرفی مدیریت پروژه, مهندس مشاور, پیمانکار, کارفرما


 پیشنهادات و انتقادات

نام و نام خانوادگی :  
ایمیل :  
تلفن :
پیشنهاد:  
 

لازم به ذکر است اطلاعات سایت برپایه افزایش دانش فنی در پیشبرد دانش مهندسی است و این به منزله فروش محصولات نمی باشد
تمامی حقوق این پورتال , متعلق به شرکت آبراهه سازه می باشد
هرگونه کپی برداری از اطلاعات این پورتال فقط با ذکر منبع مجاز می باشد