معرفی کتاب

مرکز عایق ایران- عایق های رطوبتی و صوتی و حرارتی و گود های ساختمانی

   مشاور، طراح و مجری کلیه پروژه های عایق کاری در سطح ایران

 گروه عایق کاری صدا و حرارت و مجری در سطح ایران

   گروه آببندی و ایزولاسیون رطوبتی و مجری در سطح ایران

جهت راهنمایی و مشاوره با این شماره تماس بگیرید

 09155241800

لینک های مفید آمار سایت

تعداد کاربران آنلاین :  51

پوشش عایق بنتونیتی

 پوشش عایق بنتونیتی

 (Geosynthetic Clay Liner)

پوشش عایق بنتونیتی

 این محصول که طی بیست سال گذشته با بازار دائماً رو به رشدی مواجه بوده، از طریق قراردادن مقدار مشخصی رس بنتونیت (سدیم بنتونیت) بین دو لایه در بر گیرنده مثلاً دو لایه ژئوتکستایل تولید می شود.

هدف از تولید این مصالح، استفاده از خاصیت تورمی بنتونیت هنگام مواجهه با سیالات است که با توجه به این خاصیت می توان به ویژگی های منحصر به فرد خود جوشی (Self Sealing) و خود ترمیمی (Self Healing) دست یافت و بزرگترین نقاط ضعف عایق های ژئوسنتتیک دیگر را جبران نمود.

بررسی نقاط قوت و ضعف این مصالح جهت دستیابی به گزینه برتر خالی از فایده نخواهد بود:

 

  نقاط قوت:

- امکان استفاده در شرایط مرطوب:

 اتصال پانل های مجاور در این مواد از طریق هم پوشانی و با توجه به خاصیت خودجوشی (Self Sealing) مصالح صورت می گیرد. لذا با توجه به عدم نیاز به جوش حرارتی، می توان آن را در محیط مرطوب نیز نصب نمود.

ضمناً روش خاص Needle Punching که اتصال مکانیکی بین ژئوتکستایل های بالا و پایین را فراهم آورده، باعث می شود سدیم بنتونیت حتی در مجاورت سیالات جاری از بین نرفته یا بصورت کنترل نشده تورم نیابد.

 

نقاط ضعف:

 - نفوذ پذیری رس ( سدیم بنتونیت) در مقایسه با پلیمرها بیشتر است. لذا با توجه به عدد نفوذ پذیری رس(K=10-9 m/s) در صورتیکه میزان نفوذ پذیری کمتری مورد نیاز باشد می توان ترکیبی از GCL و یک لایه نازک ژئوممبران را استفاده نمود.

البته این میزان نفوذ پذیری در کاربرد آب بندی ساختمانی (Structural Waterproofing) که لایه عایق در کنار لایه ای از بتن قرار می گیرد کاملاً اطمینان بخش خواهد بود.

- رس بنتونیت در صورت مواجهه با سیالات و یا خاک دارای مواد قلیائی و برخی از نمک ها با غلظت زیاد تا حد کمی خاصیت تورمی (Swelling Property) خود را از دست می دهد.

در این گونه موارد بهتر است ضمن مشخص نمودن ترکیبات شیمیایی آب و خاک، در صورت وجود غلظت های بالا از مواد قلیائی و نمک ها، در ساختار GCL از رس های بنتونیت کلسیم و یا انواع پلیمریزه آن استفاده نمود.

* خاصیت خود ترمیمی:

 

سطح پوشش عایق بنتونیتی (GCL) را می توان مانند سطح بتن مگر در نظر گرفت، به این علت که در صورت وقوع آسیب احتمالی بواسطه اجسام نوک تیز نظیر آرماتور و یا هنگام بتن ریزی، با توجه به خاصیت خود ترمیمی (Self healing) خود بخود محل آسیب دیده ترمیم می شود.

 

* انعطاف پذیری:

 با توجه به انعطاف فوق العاده و عدم نیاز به جوشکاری می توان حتی در گوشه های تیز و روی ناهمواریها نیز این محصول را نصب نمود.

 

* جزئیات ساده نصب:

 نصب این محصول نیاز به ماشین آلات و مهارت خاصی ندارد و نیز اتصال و آب بندی عایق به عواملی نظیر سرشمع ها (Head Nails) و میخ کوبی ها به سهولت امکان پذیر است.

 پوشش عایق بنتونیتی

 

* اتصال کامل با سازه مجاور:

 نفوذ ریز الیاف های ژئوتکستایل به بتن باعث درگیر شدن کامل عایق با سازه و حصول حداکثر اندرکنش برشی و خمشی بین سازه و عایق می گردد.

 وجود تأییدیه های معتبر برای این نوع کاربرد (Structural Waterproofing) نیز می تواند گواهی بر عملکرد قابل اطمینان این محصول با کاربرد خاص عایق بندی سازه های زیرزمینی در شرایط مختلف باشد.

 نکته: قابل توجه این است که در مورد انواع عایق از جمله GCL، تدوین مشخصات اجرایی و نظارت دقیق با هدف حصول اطمینان از رعایت مشخصات تدوین شده دارای اهمیت فراوان است.

در این راستا می توان به مقایسه مدارک ارائه شده توسط مجامع آکادمیک یا تحقیقاتی و نیز تولید کنندگان پرداخت و نکات برگزیده هر یک از پس از تحلیل مهندسی و مطابقت با شرایط اجرایی پروژه به عنوان دستور کار ارائه نمود.

 


کلمات کلیدی: پوشش عایق بنتونیتی,ژئوکامپوزیت بنتونیتی, پوشش عایق بنتونیتی,Geosynthetic Clay Liner ,رس بنتونیت ,سدیم بنتونیت,خاصیت تورمی,خود جوشی ,Self Sealing,خود ترمیمی,Self Healing,GCL,آب بندی ساختمانی,خاصیت تورمی,Swelling Property,ترکیبات شیمیایی آب و خاک,مواد قلیائی , نمک ها,ژئوتکستایل,بتن مگر,آرماتور ,انعطاف پذیری,جوشکاری,اتصال , آب بندی عایق,الیاف های ژئوتکستایل,کنش برشی , خمشی,Structural Waterproofing,واهی بر عملکرد قابل اطمینان


 پیشنهادات و انتقادات

نام و نام خانوادگی :  
ایمیل :  
تلفن :
پیشنهاد:  
 

لازم به ذکر است اطلاعات سایت برپایه افزایش دانش فنی در پیشبرد دانش مهندسی است و این به منزله فروش محصولات نمی باشد
تمامی حقوق این پورتال , متعلق به شرکت آبراهه سازه می باشد
هرگونه کپی برداری از اطلاعات این پورتال فقط با ذکر منبع مجاز می باشد