معرفی کتاب

مرکز عایق ایران- عایق های رطوبتی و صوتی و حرارتی و گود های ساختمانی

   مشاور، طراح و مجری کلیه پروژه های عایق کاری در سطح ایران

 گروه عایق کاری صدا و حرارت و مجری در سطح ایران

   گروه آببندی و ایزولاسیون رطوبتی و مجری در سطح ایران

جهت راهنمایی و مشاوره با این شماره تماس بگیرید

 09155241800

لینک های مفید آمار سایت

تعداد کاربران آنلاین :  52

ژئوگرید


ژئوگرید یکی از انواع ژئوسنتتیک هاست که از مجموعه نوارهای پلیمری متصل به یکدیگر که به شکل شبکه در کنار یکدیگر قرار گرفته اند ساخته شده است. در میان نوار های شبکه ژئوگرید فضای خالی که چشمه نامیده می شوند با ابعاد10 تا 100 میلیمتر جهت افزایش تأثیر احاطه کردن خاک، سنگ و سایر مصالح ژئوتکنیکی تعبیه شده است. نوارها از مواد پلیمری مختلفی نظیر پلی پروپیلن، پلی اتیلن و الیاف مقاوم پلی استر ساخته می شوند.

ویژگی های ژئوگرید:

ویژگی فیزکی

1)جرم واحد سطح ژئوگریدها ::عموماً بین200 تا 1000 گرم برمترمربع متغیر میباشد

2)اندازه گیری ضخامت ژئوگرید: را می توان از طریق دستور العمل ASTM-D5199 انجام داد.

 حداقل دقت لازم جهت این اندازه گیری برابر 0/02 میلی متر است. این ویژگی اغلب به عنوان یک مشخصه توصیفی به کار می رود و بندرت از آن در امور طراحی استفاده می شود.

3)ویژگی سختی خمش  ژئوگریدهای سخت(ساخته شده از پلی اتیلن و پلی پروپیلن)و ژئوگریدهای نرم(بافته شده از منسوجات پلی استر و یا نایلون و یا فایبرگلاس) می باشند.

 

ویژگی مکانیکی

1)مقاومت کششی:که بوسیله آزمایش نوارهای ژئوگرید می توان مقاومت و یااستحکام کشش معادل با پهنای کل ژئوگرید را محاسبه نمود.

2) مقاومت محل اتصال:که بوسیله آزمایشات خاص قابل اندازه گیری است.

3)مقاومت کششی:به عوامل مختلفی ازجمله نوع پلیمر بکاررفته،ضخامت، تعداد و شکل نوارها درعرض مورد نظر و فاصله میان نوارها بستگی دارد.

4)مقاومت برشی:که باتوجه به جداول قابل اندازه گیری می باشد.

5)مقاومت مهاری: به منظور دستیابی به حداکثرمقاومت ژئوگریدها لازم است اندازه ذرات خاک به قدر کافی از ابعاد چشمه های ژئوگرید کوچکتر باشد.

 

ویژگی دوام

1) خزش کششی : رفتار دراز مدت ژئوگریدها در مقابل نیروهای کششی که از محیط و یا مصالح اطراف به آنها وارد می شود و در بسیاری شرایط دارای مقداری ثابت و یکنواخت می باشد.

2)رهائی تنش : به علت رفتار خزشی ژئوگریدها و تغییر شکل های ناشی از آن، تنش های موجود در نوارهای طولی و عرضی ژئوگریدها به مرور آزاد شده و قطعه ژئوگرید به مرور خود را از میدان تنش اعمالی آزاد می سازد.

3)فرسودگی: براثر عوامل غیرعادی و خارج از محدوده تعریف شده زیر میتواند مورد فرسودگی ژئوگریدها شود، این عوامل عبارتند از : دمای محیط، اکسیداسیون، محلول های شیمیائی، امواج رادیواکتیو، نورخورشید، ترک خوردگی در اثر اعمال تنش.

کاربردهای گوناگون شبکه های ژئوگرید در خاکریز ها و مصالح شنی:

از شبکه های ژئوگرید بعلت دارا بودن مشخصات ممتاز نظیر مقاومت کششی مناسب و انعطاف پذیری قابل توجه می توان به طور مستقیم در تسلیح و جداسازی لایه های خاکریز و لایه های روسازی راهها استفاده نمود. همچنین در شرایط خاص که ابعاد چشمه های شبکه ژئوگرید به اندازه کافی کوچک باشد و یا استفاده ازاین شبکه ها همراه با لایه های ژئوتکستایل صورت پذیرد، می توان از آنها به عنوان لایه های زهکشی و یا فیلتر نیز استفاده نمود.در صورت استفاده از این شبکه ها در میان لایه های زیرسازی و یا روسازی می توان از ضخامت لایه های خاکریزی و یا قشرهای روسازی کاست. بنابراین بطور کلی عملکردهای اصلی شبکه های ژئوگرید در قشرهای مختلف راهسازی را می توان به سه دسته عمده زیر تقسیم نمود:

-تسلیح و تقویت لایه ها

-جداسازی لایه ها

-زهکشی و فیلتراسیون(تحت شرایط خاص)

 

عملکرد جداسازی

جداسازی بین لایه های مختلف موجود در بدنه راه ها بدین معنی است که با قرار دادن یک لایه و یا لایه های متعدد ژئوگرید در میان قشرهای مختلف ، از انتقال فشار مستقیم دانه های فوقانی (ناشی از متراکم کردن آن لایه ها و یا بار حاصل از آمد و شد وسائل نقلیه) به لایه های زیرین جلوگیری به عمل آید. علاوه بر این در این نوع عملکرد ژئوگرید از نفوذ و حرکت ذرات ریز لایه های زیرین مثل بستر به لایه های سنگی روسازی در راهها و یا شبکه راه آهن که ممکن است در اثر عوامل مختلف نظیر تراوش آب روی دهد، ممانعت می کند. عملکرد جداسازی ژئوگریددر بین لایه ها باعث اطمینان یافتن از حفظ ساختار اولیه لایه های سنگی و بالاست در شرایط نامساعد محیطی و افزایش طول عمر مفید آنها می گردد.

عملکرد زهکشی و فیلتراسیون

دامنه استفاده از شبکه های ژئوگرید در ارائه عملکرد زهکشی و یا فیلتراسیون آن هم به تنهائی بسیار محدود است. علت این امر نیز بافت درشت و وجود چشمه های نسبتاً بزرگ در ژئوگریدهاست. چشمه های درشت ژئوگرید مانع از حرکت ذرات زیرخاکی ناشی از حرکت آب در میان لایه ها نمی شود ؛اما نباید فراموش کرد ایجاد یک شبکه مستحکم در حد فاصل میان لایه های سنگی روسازی و بستر که توسط ژئوگرید ایجاد می گردد می تواند از حرکت ذرات درشت سنگی به داخل بستر ریزدانه جلوگیری کنند ، در این صورت می توان انتظار داشت به طور کلی سطح تماس بین دولایه مصالح سنگی و بستر ریزدانه در نزدیکی شبکه ژئوگرید خواص اولیه خود را حفظ کرده و همانند یک فیلتر عمل نماید.

در شرایط زیر پیشنهاد می گردد که از شبکه ژئوگرید به همراه لایه های ژئوتکستایل به صورت توام استفاده کرد:

1)در مواقعی که در بدنه راه جنس بستر و یا زیر اساس از خاک ریزدانه ویا خمیری تشکیل شده است.

2)زیراساس تاحد کافی مانع از حرکت ذرات ریز بستر به لایه اساس گردد متراکم نشده باشد.

3)مصالح اساس خواص فیلتر را نداشته باشند.

 

 


کلمات کلیدی: ژئوگرید,شبکه ژئوگرید,چشمه,افزایش تأثیر احاطه کردن خاک.الیاف مقاوم پلی استر,پلی پروپیلن,پلی اتیلن,ویژگی های ژئوگرید.ASTM-D5199,ژئوگریدهای سخت,خزش کششی,رهائی تنش,کاربردهای گوناگون شبکه های ژئوگرید,لایه های خاکریز,لایه های ژئوتکستایل,تسلیح و تقویت لایه ها,جداسازی لایه ها,زه کشی و فیلتراسیون,عملکرد زه کشی و فیلتراسیون,ژئوگرید, ژئوگرید ایرانی, ژئوگرید خارجی, تعریف ژئوگرید, ژئوگرید نائو, ژئوگرید, ژئوگرید ترک, ویژگی ژئوگرید اسپانیا نتن, ژئوگرید, مشخصات ژئوگرید, ژئوگرید ترک استانبول تکنیک, ژئوگرید یکطرفه, ژئوگرید دوطرفه, ژئوگرید30, ژئوگرید60, ژئوگرید80,پایدارسازی خاک,استحکام خاک,دیوارحائل, پایدارسازی پل, کاربردشبکه های ژئوگرید,geogrid,netten,nauo,لایه های ژئودرین,قیمت ژئودرین,ژئوممبران , ژئوتکستایل , ژئودرین , ژئومت , ژئوبگ ,ژئودرین ها (Geodrains). ژئودرین BEDRAIN. ژئودرین های BEDRAIN.,زهکش نواری, دیمپل شیت, CVf، کامپوزیت,زهکش ژئوسنتتیکی ژئوکامپوزیتی,ورق های ژئودرین ازجنس پلیمر,ژئوگرید و ژئودرین,ورق های ژئودرین,برچسب ژئودرین,ورق های ژئودرین شانه تخم مرغی,انواع لایه های ژئودرین,ژئودرین های L-drain,تولید کننده ژئودرین در ایران, ژئودرین های F&R-D,ژئوکامپوزیت های زهکش,(ژئودرین, توضیحات ژئودرینسيستم زهکشي سه بعدي,لایه ژئودرین دیمپل شیت شانه تخم مرغی 500 گرمی ,


 پیشنهادات و انتقادات

نام و نام خانوادگی :  
ایمیل :  
تلفن :
پیشنهاد:  
 

لازم به ذکر است اطلاعات سایت برپایه افزایش دانش فنی در پیشبرد دانش مهندسی است و این به منزله فروش محصولات نمی باشد
تمامی حقوق این پورتال , متعلق به شرکت آبراهه سازه می باشد
هرگونه کپی برداری از اطلاعات این پورتال فقط با ذکر منبع مجاز می باشد