معرفی کتاب

مرکز عایق ایران

عایق های رطوبتی و صوتی و حرارتی و گود های ساختمانی و سرما

   مشاور، طراح و مجری کلیه پروژه های عایق کاری در سطح ایران

 گروه عایق کاری صدا و حرارت و مجری در سطح ایران

   گروه آببندی و ایزولاسیون رطوبتی و مجری در سطح ایران

 
جهت راهنمایی و مشاوره با این شماره تماس بگیرید

 09155241800

لینک های مفید آمار سایت

تعداد کاربران آنلاین :  50

گرم شدن کره زمین در ایران

عوارض گرم شدن کره زمین در ایران جدی تر شد

global warming
 افزایش 0.5 تا یک درجه ای دما / فصل رویش در ایران تغییر کرده است.


سبزپرس گروه تغییرات اقلیمی : مدیر طرح ملی تغییرات آب و هوا گفت: آمار افزایش میانگین دمای ایران به وسیله سازمان هواشناسی اعلام شده که فکر می کنم در حد 0.5 تا یک درجه گزارش شده است. مسلما این افزایش دما وجود داشته و بخصوص سبب تغییر فصل، جابجایی فصول و ایجاد تغییر در روند بارندگی ها در کشور شده است.

   به گزارش سبزپرس محمد علی سلطانیه، مدیر طرح ملی تغییرات آب و هوا  روز گذشته در جمع خبرنگاران محیط زیست حاضر شد و به پرسش های آنان پاسخ داد. این نشست خبری به مناسبت برگزاری معرفی همایش و نمایشگاه تخصصی مکانیسم توسعه برگزار شد.

   در این نشست خبرنگار سبزپرس از محمد علی سلطانیه مدیر طرح ملی تغییرات آب و هوا پرسید که اکنون در زاگرس ما شاهد مرگ دسته جمعی بلوط هستیم، این مرگ دسته جمعی در نقاطی دیگر از ایران نیز گزارش شده است. برخی کارشناسان از این مرگ دسته جمعی به عنوان مرگ اکوسیستمی یاد کرده و بخشی از علت را در تغییرات اقلیمی بویژه گرم شدن دما در ایران می دانند، نظر شما در این باره چیست و آیا این افزایش دما در ایران را تایید می کنید؟

    سلطانیه پاسخ داد: اجازه بدهید که من به صورت صریح به این سوال شما جواب ندهم؛ بلکه به این صورت جواب دهم که تغییرات اقلیمی در ایران اکنون مورد مطالعه است و جاهای مختلفی مانند سازمان هواشناسی ایران، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان جنگل ها و وزارت نیرو بویژه در امور آب به شدت درگیر این کار هستند. زیرا هم  ذی نفع و هم علاقه مند هستند و هم برای آنها آشکار کردن تغییرات اقلیمی بسیار مهم است و می خواهند ببیند به اصطلاح چه اتفاقاتی در این زمینه افتاده است.

فصل رویش در ایران تغییر کرده است

    سلطانیه ادامه داد: بله تغییرات اقلیمی در ایران وجود دارد. ذخایر آبی کشور و ذخایر برفی قله های ما تغییر کرده است. از آن مهم تر فصل رویش در ایران تغییر کرده است.

    مدیر طرح ملی تغییرات آب و هوا اضافه کرد: حالا آسیب هایی نظیر از بین رفتن دسته جمعی درختان را نمی توانم تایید را رد کنم. ولی مسلما تغییر اقلیمی در ایران یک واقعیت هست. مشاهدات آن را سازمان های ذی ربط دارند انجام می دهند و اطلاعات آن را ما کم و بیش در اختیار داریم و در گزارش ملی که به زودی به سازمان ملل ارایه خواهیم داد، این مشاهدات را آورده ایم.

منابع آب، روند کشت، مراتع و جنگل ها تحت تاثیر تغییرات اقلیمی قرار گرفتند

   همچنین خبرنگاری از سلطانیه پرسید گزارشاتی منتشر شده است که روند تغییرات اقلیمی در ایران باعث مهاجرت گونه ها به عرض های جغرافیایی بالاتر شده است. مثلا زعفران در خراسان جنوبی در حال حرکت به سمت خراسان شمالی است. و یا گونه های پهن برگ در حال مهاجرت هستند. آیا این امور در گزارشات شما آمده و اساسا اطلاعات شما در این زمینه چقدر است؟

   مدیر طرح ملی تغییرات آب و هوا در پاسخ به این سوال گفت: در این حد و به صورت جزئی این اطلاعات در گزارش ما نیامده است. بلکه کل روند تغییرات منابع آب و روند تغییرات کشت، مراتع و جنگل ها در گزارش ملی آمده است.

   وی افزود: ولی این ها همه آغاز راه است و ایران برای شناخت تغییرات اقلیمی و اینکه آسیب هایی که تاحالا دیده تا چه حد است و چگونه می تواند با آن مقابله کند باید خیلی کار انجام دهد. البته این در دستور کار دولت است. ما برای این کار نیز آیین نامه های دولتی داریم که وزارت خانه ها موظفند راه های مقابله با تغییرات اقلیمی را آماده کرده و میزان خسارت ناشی از تغییرات اقلیمی را برای حیطه های فعالیت خود طراحی و آماده کنند و میزان خسارت های ناشی از آن را در برنامه های خود ببینند. این جزو آیین نامه است و در دستور کار است. ولی این در حال پیشرفت است و ما به انتها نرسیدیم.

global warming

بارش ها ناگهانی شده و به همین دلیل سفره ها پرآب نمی شوند

   در ادامه خبرنگار سبزپرس از سلطانیه پرسید که آیا ما در ایران مانند مقیاس های جهانی و یا سایر کشور ها آماری از افزایش دمای هوا و میزان این افزایش داریم؟ که وی در پاسخ گفت: مار افزایش میانگین دمای ایران به وسیله سازمان هواشناسی انجام شده است. فکر می کنم در حد 0.5 تا یک درجه گزارش شده است. منتها بگذارید گزارش مستند آن را از سازمان هواشناسی بگیریم.

   او ادامه داد: آنچه مسلم است این افزایش دما وجود داشته است. ولی این افزایش دما بخصوص در تغییر و جابجایی فصول مهم است و سبب شده که تغییراتی در روند بارندگی ها در کشور بوجود آید که بسیار مهم است. به عبارت دیگر این افزایش دما سبب شده است که روند بارش ها ناگهانی و به صورت سیل شود و ناگهان قطع می شود و این امر سبب می شود که سفره ها سیراب و پرآب نشوند.

 

 


کلمات کلیدی: بارش ها ناگهانی, افزایش دما, تغییراتی در روند بارندگی ها, ایران, مقیاس های جهانی, افزایش دمای هوا, افزایش میانگین دمای ایران, تغییرات اقلیمی, منابع آب, روند کشت, مراتع , جنگل ها, زعفران , خراسان جنوبی, عرض های جغرافیایی, گونه های پهن برگ, فصل رویش در ایران, ذخایر آبی کشور, عوارض گرم شدن کره زمین در ایران , سازمان هواشناسی ایران, وزارت جهاد کشاورزی, سازمان جنگل ها , وزارت نیرو


 پیشنهادات و انتقادات

نام و نام خانوادگی :  
ایمیل :  
تلفن :
پیشنهاد:  
 

لازم به ذکر است اطلاعات سایت برپایه افزایش دانش فنی در پیشبرد دانش مهندسی است و این به منزله فروش محصولات نمی باشد
تمامی حقوق این پورتال , متعلق به شرکت آبراهه سازه می باشد
هرگونه کپی برداری از اطلاعات این پورتال فقط با ذکر منبع مجاز می باشد