معرفی کتاب

مرکز عایق ایران- عایق های رطوبتی و صوتی و حرارتی و گود های ساختمانی

   مشاور، طراح و مجری کلیه پروژه های عایق کاری در سطح ایران

 گروه عایق کاری صدا و حرارت و مجری در سطح ایران

   گروه آببندی و ایزولاسیون رطوبتی و مجری در سطح ایران

جهت راهنمایی و مشاوره با این شماره تماس بگیرید

 09155241800

لینک های مفید آمار سایت

تعداد کاربران آنلاین :  35

مهندسی فضای سبز

مهندسی فضای سبز

طراحی باغ صخره ای Rock  Garden Design

باغ صخره ای یکی از زیباترین سبک باغ هایی است که در منظر سازی به کار برده شده است هیچ کس نمی تواند ادعا کند که سازنده این سبک است زیرا تنها سازنده این سبک خالق توانا وزیبا دوست جهان است و این سبک تقلیدی آشکار از طبیعت است به همین دلیل است که این سبک باغ سازی همه را به شوق می آورد و تحسین همه را بر می انگیزد البته اگر درست کار شود. متاسفانه بعضی طراحان بی تجربه گمان می کنند می توانند با بهره گیری از سنگ های معدنی وگیاهان زینتی چیزی شبیه به باغ صخره ای به سازند.

گیاه

 لفبای طراحی این سبک آشنایی با طبیعت و درک هماهنگی آن است . باید طبیعت گردی کنید ومنظره های صخره ای را با ذره بین طراحی کنکاش کنید. ببنید که چه سبک گیاهانی در میان سنگ  ها رشد کرده اند ، شناخت نوع گیاهان به شما کمک می کند تا گیاهانی متناسب با این سبک باغ سازی انتخاب کنید و برعلاقه خود در به کارگیری گیاهان زیبایی چون یاس و رز و ...غلبه کنید و بدانید چنین گیاهانی در این سبک جایی ندارند. باید بدانید این سبک بیشتر با گیاهانی بومی آراسته می شود ، گرچه نمی توان انتظار داشت همان گیاهانی را ، در اقلیم منطقه شهری خود پرورش داد اما همین که بدانید از گیاهانی اصلاح شده و یا زینتی غیر بومی که اکثراً مورد علاقه مردم هم هستند، استفاده نکنید، نتیجه قطعاً به خواسته شما و کارفرما نزدیک تر خواهد بود.

رنگ

 در باغ های صخره ای علاوه بر رنگ سبز غالب در طبیعت ، دو طبقه رنگ را همزمان با ھم خواهید داشت . یکی رنگ های خنثی که معمولا از رنگ های سفید خاکستری مشکی موجود در سنگ ها و صخره ها و حتی گل ها و برگ های گیاهان است و دومی رنگ های گرم از گیاهان و گاهی صخره ها موجود با رنگ های قهوه ای کرم که طبیعت گرم و آفتاب خورده صخره ها را به شما الغا می کند، البته گاھی متوجه وجود رنگ های سرد چون آبی و بنفش  هم هستیم اما معمولا بسیار کم وحالت ترکیبی هستند مثلا گل ها بنفش میان گل های قرمز و آبی . تاکید می کنم از رنگ آبی در حداقل ممکنه استفاده کنید.

خاک

 خاک مناسب در این سبک بسیار اهمیت دارد زیرا خاک در منظر ثابت شده و مثل طرح های هندسی بر روی شیب صفر درجه نمی باشند تا بتوان به راحتی خاک را چک کرد و آن را تعویض و یا تعدیل بخشید بنابراین خاک را با بهترین نوع ترکیب انتخاب کنید . پیشنهاد اینکه از ترکیب یک سوم خاک معمولی + شن + کود حیوانی استفاده کنید و در میان سنگ ها از خاک برگ بیشتری استفاده کنید تا آب را بیشتر در خود نگه دارد.

شیب بندی زمین

 باغ صخره ای بدون وجود شیب بی هویت می شود پس اگر زمین به طور طبیعی شیب دارد ، بهترین پتانسیل برای ساخت باغ صخره ای است و اولین پیشنهاد شما خواهد بود اما اگر زمین شیب نداشت و کارفرما مایل به ساخت باغ صخره ای بود باید زمین را شیب بندی کنید وبه طور مصنوعی شیب لازمه را ایجاد نمایید دقت کنید شیب بندی را رو به جنوب بسازید و در سمت شمال حداقل فضای کاشتی را ایجاد کنید زیرا باغ صخره ای با گیاهان آفتاب دوست  هماهنگی دارد وبرای داشتن این لطف خداوندی باید رو به جنوب شیب بسازید .

سنگ

 یکی از آیتم های اصلی انتخاب سنگ مناسب است . باز هم دقت کنید تا جایی که امکان دارداز سنگ های آشنا در ساخت و ساز مثل شکسته های سنگ لوح ، کالار پارکی ، گرانیت و ... برای پر کردن فضا ها استفاده نکنید. باید بدانید در این سبک تنها سنگ ها طبیعی صخره ای مثل سنگ های آهکی ، توفا و ... کاربرد دارد حتی اگر بتوانید خودتان بروید و سنگ ها را از طبیعت گلچین کنید بهتر است زیرا می توانید فرم جاگیری سنگ ها را ببنید و به همان شکل در طرح خود پیاده کنید.

اندازه

هیچ محدودیتی در تعریف و ساخت این سبک وجود پس می توان یک زمین چند هکتاری را تبدیل به باغ صخره ای کرد و همچنین می توان یک پاسیو چند متری را هم تبدیل به باغ صخره ای کرد! فقط باید قوانین را بشناسید ، بسازید و لذت ببرید.

 منظرسازی

همان طور که گفتم بهترین الگو برای شما طبیعت است پس هر زمان در حال چیدمان سنگ و گیاه هستید ، عکسی از منظری که می خواهید همراه داشته باشید و به آن نگاه کنید ، باور کنید نگاه کردن به آن الگو از هر حرف دیگری به شما بیشتر کمک می کند اما به طور کلی بدانید اگر گیاه را بر سنگ غالب کنید منظر زیباتری خواهید داشت پس سعی کنید روی صخره ها و سنگ های خود را با گیاهان بپوشانید طوری که حس شود سنگ ها میان  گیاهان مخفی شدند اما حداقل3-5نقطه از طرح خود را با غالبیت صخره بر گیاه بگذارید، این ها همان نقاط کانون دیدی بیننده ھستند که این سنگ ها هم بزرگ هستند و هم زیبا . نکته دیگر اینکه گیاهان  را در هم ترکیب کنید سعی کنید از نظم و تقارن دوری کنید و نکته آخر اینکه صخره ها وگیاهان را زوج چیدمان نکنید از هر آیتم به تعداد فرد داشته باشد.

 


کلمات کلیدی: فضای سبز عمودی,حفاظت از محیط زیست,حیات رو به رشدی,فعالیت های اقتصادی,سفره های آب زیرزمینی, فضای سبزاتوبان ها,تراس,بالکن,جاده ها,کمبود زمی,بهره وری انرژی ,توسعه پایدارن,فضای پرتراکم شهری,پوشش گیاهی,تعدیل دما, کیفیت زندگی, راندمان کاری, هتل پرشینگ هال پاریس,مکانیزه مورد آبیاری,سیستم هیدروپونیک,سازمان پارک, سبز کلاسیک, بام سبز, باغ بام,اقلیم,صرفه اقتصادی,محیط های مسکونی,موچسب


 پیشنهادات و انتقادات

نام و نام خانوادگی :  
ایمیل :  
تلفن :
پیشنهاد:  
 

لازم به ذکر است اطلاعات سایت برپایه افزایش دانش فنی در پیشبرد دانش مهندسی است و این به منزله فروش محصولات نمی باشد
تمامی حقوق این پورتال , متعلق به شرکت آبراهه سازه می باشد
هرگونه کپی برداری از اطلاعات این پورتال فقط با ذکر منبع مجاز می باشد