معرفی کتاب

مرکز عایق ایران

عایق های رطوبتی و صوتی و حرارتی و گود های ساختمانی و سرما

   مشاور، طراح و مجری کلیه پروژه های عایق کاری در سطح ایران

 گروه عایق کاری صدا و حرارت و مجری در سطح ایران

   گروه آببندی و ایزولاسیون رطوبتی و مجری در سطح ایران

 
جهت راهنمایی و مشاوره با این شماره تماس بگیرید

 09155241800

لینک های مفید آمار سایت

تعداد کاربران آنلاین :  19

وضعیت فرسایش خاک در ایران بحرانی است

 وضعیت فرسایش خاک در ایران بحرانی است

 

سلطان نژاد تاکید کرد: وضعیت فرسایش خاک در ایران بحرانی است، این گفته کارشناسان است، استان زنجان نیز برای جلوگیری از گسترش فرسایش و بیابانی زایی کارهای خوبی کرده و از محل صندوق توسعه ملی حدود 13 میلیارد تومان فقط در سالجاری هزینه کرده است.
وی گفت: متوسط رقم فرسایش خاک کشور در سال به حدود 14 تن در هکتار می رسد و این یعنی باید گوش به زنگ باشیم و عزم جدی برای مقابله با آن وجود داشته باشد.
سلطان نژاد درباره مصرف بی رویه آب زیرزمینی اظهار داشت: برداشت غیرمجاز و مصرف نادرست آب علت اصلی ایجاد شکاف یا فروچاله ها در دشت هاست که البته وضعیت حادی در برخی از مناطق ایران به وجود آورده است.
وی ادامه داد: وضعیت دشت های استان زنجان نیز مطلوب نیست و سالانه مقدار قابل توجهی افت و فرونشست دشت ها را شاهد هستیم.
وی گفت: طبق نظر کارشناسان 2 تا سه برابر حد مجاز فرسایش خاک داریم، میلیاردها مترمکعب اضافه برداشت آب داریم و وارد بحران آب شده ایم، همچنین هزاران هزار هکتار به طور سالانه خاک ما تبدیل به بیابان می شود.
هرچند کمبود منابع آبی و وجود خشکسالی در ایران مساله با اهمیتی است، اما از بین رفتن خاکی که برای تشکیل آن بیش از 300 سال زمان لازم است هم کم اهمیت تر از آن نباشد. 
زندگی در چنین موقعیت جغرافیای برای هر فردی نیازمند رعایت نکات مهم و حیاتی است تا با دقت زیاد خود و مراعات حال طبیعت باعث نابودی طبیعت و محیط زیست کشور نشود.
آیا تاکنون از خود سوال کرده ایم که نتیجه این همه آسیب رساندن به خاک و آب چه خواهد بود؟ شاید امکان واردات آب را داشته باشیم اما همه کارشناسان به نبود صادرات خاک از سایر کشورها اذعان دارند.
آماری که درباره فرسایش خاک وجود دارد حاکی از این است که سالانه بیش از 2 میلیارد تن از خاک کشور بر اثر فرسایش از دست می‎رود و این یعنی طبق نظر صاحب نظران یک فاجعه محیط زیستی تقی می شود.
همچنین گفته می شود خاک کشور سالانه چهار برابر بیشتر از خاک کشورهای جهان بر اثر فرسایش آبی یا بادی نابود می گردد. اما واقعا این موضوعات چقدر در اولویت مسئولان و برنامه ریزان کشور و استان قرار دارد و چه کارهایی برای جلوگیری از ورود کشور به یک بحران جدید دارند. 
چقدر رسانه ها و صاحبان تریبون در جامعه روی این موضوع حساسیت دارند و مردم را با خطرات ان آشنا کرده و نسبت به آگاه سازی آنها تلاش می کنند.
اگر امروز این مسائل به خوبی تبیین و گفته نشود، فردا باید منتظر بحران های مختلف و جدید محیط زیستی در جای جای کشور پهناور ایران باشیم.
در این رابطه میزگردی با همین موضوعات با محوریت ارزش خاک و وضعیت کنونی استان زنجان در این زمینه با حضور معاونان و مدیران جهاد کشاورزی، محیط زیست و منابع طبیعی استان در دفتر ایرنا برگزار گردید.
 

 

لازم به ذکر است اطلاعات سایت برپایه افزایش دانش فنی در پیشبرد دانش مهندسی است و این به منزله فروش محصولات نمی باشد
تمامی حقوق این پورتال , متعلق به شرکت آبراهه سازه می باشد
هرگونه کپی برداری از اطلاعات این پورتال فقط با ذکر منبع مجاز می باشد