معرفی کتاب

معرفی کوتاه:

در این کتاب، اصول و مبانی طراحی شبکه آبیاری قطره‌ای، همراه با طراحی یک پروژه نمونه و مشخصات فنی 49قطره چکان برای دانشجویان رشته کشاورزی تشریح شده است .در فصل اول، سیستم آبیاری قطره‌ای به اجمال معرفی شده، سپس در فصل دوم عوامل اصلی انتخاب سیستم‌های آبیاری قطره‌ای بیان گردیده است .فصل سوم به مواد مورد استفاده در طراحی آبیاری و فصل چهارم به طراحی سیستم آبیاری قطره‌ای اختصاص یافته است .

 آمار سایت

تعداد کاربران آنلاین :  46


حمایت از ما | مشهدهاست
زندگی در جوار بلندترین دیوار سبز جهان

زندگی در جوار بلندترین دیوار سبز جهان

زندگی در جوار بلندترین دیوار سبز جهان
دیوار سبز یا نمای سبز در ایران به اندازه کشورهای دیگر فراگیر نشده است. شاید هزینه نگهداری از آن یا عدم مسئولیت پذیری ساکنان یک بنا در حفاظت از آن از جمله دلایل این امر باشد. اما با رجوع به خانه های پدربزرگ و مادر بزرگ ها می بینیم که داشتن گیاهانی از جنس پیچک و یاس و بعضاً تاک برای بالارفتن از دیوار خانه ها، در سال های نه چندان دور در ایران رواج داشته است. شاید نتوان پوشش ایجاد شده از این گیاهان را نمای سبز نامید اما استفاده از آنها نشان می دهد که استفاده از گیاهان در سطوح عمودی امر پیچیده ای نیست.
در معمار منظر در مورد این نوع پوشش در مطلبی با عنوان باغ های عمودی و نمای سبز مواردی بیان شده است. با توجه به رشد آپارتمان نشینی و بعضاً برج نشینی و کمبود فضای تعامل با گیاهان در مجتمع های مسکونی استفاده از این دیوارها را بسیار پر کاربرد می کند.

اگر در آپارتمان یا برج سکونت دارید حتماً تلاش های مدیر ساختمان برای سرسبز جلوه دادن ساختمان را دیده اید. قرار دادن گل و گلدان در فضای ورودی یا پاگرد پله ها از جمله این اقدامات هستند. واقعاً ایجاد و نگهداری یک دیوار سبز با پوشش گیاهی طبیعی در مجتمع های مسکونی بزرگ به اندازه قراردادن چند گلدان کوچک در پاگردها ارزش ندارد؟ مطمئناً هزینه ها در انتخاب این مورد تاثیر بسزایی دارند. اما جلوه این کار و همچنین تاثیر بصری آن در مقابل گلدان های موردی قابل مقایسه نخواهد بود.
با این توضیحات در این پست پروژه ای را به شما معرفی می کنیم که در آن فضای راه پله یک مجتمع مسکونی با ایجاد یک دیوار سبز به کلی دگرگون شده است. نه تنها این اقدام به فضای داخلی ساختمان جلوه زیبایی بخشیده است که نورپردازی زیبای آن و دیده شدن آن از بیرون ساختمان سبب شاخص شدن ساختمان و البته خاص بودن آن شده است.
این دیوار سبز که نام “جریان” توسط طراحانش برای آن انتخاب شده، در ساختمانی در کشور کانادا ایجاد شده است.
“جریان” با ارتفاع ۶۵ متر، بلندترین دیوار سبز دنیا است که در ساختمان دسجاردینگ در شرق کانادا قرار دارد. این سیستم به طور کامل به صورت هیدروفونیک بر روی دیوار شمالی واقع شده تا باعث بهبود کیفیت هوا و زیبایی فضای داخلی این ساختمان ۱۵ طبقه شود. این دیوار با طراحی شرکت Green Over Gray مثالی از رسالت آنها در خلق آثار هنری زنده به شمار می رود.


همان طور که از نامش مشخص است، در طراحی و نصب “جریان” از آب الهام گرفته شده است. وجود خیابان تاریخی رودخانه Lawrence که برای استان کبک از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و از ساختمان دسجاردینگ نیز قابل مشاهده است در این الهام بی تاثیر نبوده است.
Mike Weinmaster طراح ارشد پرده سبز، پس از مشاهده رودخانه، جریان آب و حرکت انشعابات رود، ۵ ماه را صرف طراحی های هنری و انتخاب گیاه برای این پروژه کرد. گیاهان به صورت کلی به وسیله یک سیستم هیدروپونیک کوچک نصب شده اند که از ۱٫۵ تن بطری ها و جعبه های پلاستیکی آب بازیافتی ساخته شده است. در راستای همخوانی با موضوع “جریان”، گیاهان در نوارهایی به رنگ سبز، زرد و بنفش با های لایت هایی در رنگ های سفید، قرمز و نارنجی مرتب شده اند. رنگ گیاهان، بافت و اندازه های استفاده شده، جزئیات ظریف این کار هنری را پر رنگ تر می نماید و در نهایت زیبایی جزر و مد را خلق می کند.
هدف اصلی از نصب و راه اندازی، بهبود کیفیت هوا در محیط داخلی و کیفیت زیباشناختی ساختمان است و در آن از گیاهانی نظیر philodendrons, monsteras, sanseviera و scheffleras استفاده شده است. درختان زنجبیل، انجیر، موز، سرخس و Clusias تنها نمونه هایی از ۴۲ نمونه گیاهانی است که در این پروژه استفاده شده اند.

بسیاری از میکرو ارگانیسم های زنده در اطراف ریشه ها و در پیرامون محیط رشد گیاهان تولید شده و باعث از بین بردن سموم هوا می شوند. یک نمونه قابل توجه “زنبق صلح” است که بر اساس تحقیق سازمان هوای پاک ناسا باعث حذف آلاینده های هوایی مانند بنزن، فرمالدئید و تری کلرواتیلن می شود که از مصالح ساختمان و دستگاه های کپی تولید می شوند. همین امر سبب کاهش آلودگی در این ساختمان برای کسانی که زندگی در جوار بلندترین دیوار سبز جهان را برگزیده اند، شده است. زنبق ها می توانند در شرایط نور بسیار پایین زنده بمانند و در موارد کاربردی متعددی مانند پاک سازی هوای خانه های شخصی در مقیاس های بالا استفاده می شوند.


طراحان:
شرکت Green Over Grey Living Walls and Design که در ونکوور واقع است؛ ۱۰ سال پیش به عنوان یک پروژه تحقیقاتی و در طراحی دیوارهای سبز در آمریکای شمالی صاحب مهارت تخصصی شد. آنها به دلیل طراحی تسهیلات واقع در فرودگاه ادمونتون، دهکده المپیک ونکوور، دفاتر اصلی مایکروسافت در واشنگتن و در حال حاضر بلندترین دیوار سبز زنده جهان در کبک کانادا به شهرت رسیده است. آنها با طراحی بدون خاک خود، انقلابی در سیستم دیوار سبز به وجود آورده اند.


استفاده از پاکت های کوچک و ظروف گیاهان باعث ایجاد محدودیت های طراحی و مشکلات دیگر در نگهداری گیاهان شده و در نهایت سبب صرف هزینه های تعمیر و نگهداری می گردند. این شرکت با استفاده از سیستم هیدروپونیک، رطوبت کافی ریشه برای رشد بدون نیاز به خاک را تامین می کند. راه حل طبیعی، ایجاد لایه ای از خزه در سرتاسر دیوار برای حفظ رطوبت و مواد مغزی برای گیاهان است.
باتریک پویراد؛ از بنیانگذاران شرکت می گوید: “دیوار به طور کامل هیدروپونیک، یعنی بدون خاک است و شامل ترکیبی از گیاهان است که در محیط های عمودی مشابه در طبیعت رشد می کنند مانند شاخه درختان و کناره های آبشار. نتیجه نهایی، خلق حالت بصری خوشایندی است که باعث تهویه هوای داخل شده و در نهایت تاثیر خودش را بر ارزش ملک می گذارد.”
در حالی که معماران و معماران منظر به منظور طراحی محیط های سالم، زیبا و امن برای مردم چه در داخل و خارج منزل در حال همکاری با یکدیگر هستند،
این مثال نمونه ای بارز در خصوص نحوه ارتقاء زندگی ما به وسیله گیاهان را مطرح می نماید. بلندترین دیوار سبز جهان به طراحان می آموزد نه تنها در طول مرحله طراحی بلکه در پروسه های ساخت و طراحی نیز می توانند از طبیعت الهام بگیرند.
با توجه به پروژه بررسی شده در می یابیم که صرف هزینه برای ساخت چنین دیواری در یک بنا، یک سرمایه گذاری است و علاوه بر زیبایی بصری و تولید هوای پاک برای ساکنین، در بالا رفتن کیفیت زندگی و همچنین ارزش ساختمان تاثیری مستقیم دارد.


لازم به ذکر است اطلاعات سایت برپایه افزایش دانش فنی در پیشبرد دانش مهندسی است و این به منزله فروش محصولات نمی باشد
تمامی حقوق این پورتال , متعلق به شرکت آبراهه سازه می باشد
هرگونه کپی برداری از اطلاعات این پورتال فقط با ذکر منبع مجاز می باشد