معرفی کتاب

نام کتاب راهنمای مبحث نوزدهم صرفه جویی در مصرف انرژی


-نویسنده :دفتر مقررات ملی ساختمان
-تاریخ چاپ: 1396
-نوبت چاپ :چاپ هفتم
-شابک :9786003010048
-تعداد صفحات: 356
-نوع جلد :شومیز
-وع چاپ رنگی
-قطع وزیری
-انتشارات توسعه ایران

-نوع کمک درسی

 

 آمار سایت

تعداد کاربران آنلاین :  25


حمایت از ما | مشهدهاست
رویکرد مثبت دولت یازدهم نسبت به توسعه فناوری نانو

سعید محمدی یزدی عصر یکشنبه در حاشیه دومین جلسه هماهنگی ستاد هفته نانو در قم در گفت و گو با خبرنگار ذاکرنیوز، اظهار داشت: برنامه 10 ساله دوم فناوری نانو در کشور در سال 94 در شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست رئیس جمهوری مورد تایید و تصویب قرار گرفت.


وی با بیان این که ستاد نانو زیر نظر معاونت علمی فناوری حوزه ریاست جمهوری فعالیت می کند، افزود: ایران هم اکنون به لحاظ تعداد مقاله و رشد علمی در زمینه نانو در رتبه ششم جهان قرار دارد و از نظر تولید محصول نیز هر چند رتبه بندی اعلام نشده ولی با توجه به رصد و ارزیابی های صورت گرفته و شرکت محصول های تولیدی کشور در نمایشگاه های معتبر نانو فناوری در اروپا و کشورهای روسیه و ژاپن، در تولید محصول های تولیدی با فناوری نانو نیز در جایگاه به نسبت مطلوبی در جهان قرار دارد.


محمدی یزدی تعداد محصول های نانو تکنولوژی مورد تایید ستاد مرکزی نانوی کشور را 330 محصول ذکر کرد و افزود: بیش از 200 شرکت دانش بنیاد نیز در این عرصه فعالیت می کنند.
وی با اشاره به وجود 30 هزار متخصص و پژوهشگر نانو در کشور که حداقل یک فعالیت نظیر پایان نامه یا مقاله انجام دادند، تصریح کرد: بیش از 2 هزار عضو هیات علمی کشور نیز حداقل یک فعالیت در خصوص نانو تکنولوژی در کارنامه فعالیت های علمی و پژوهشی خود دارند.
مسئول امور استان های ستاد فناوری نانوی کشور، تعداد مقاله های آی. اس. ای تولیدی در زمینه نانو در طول یک سال را 6 هزار مقاله برشمرد و گفت: برنامه نخست فناوری نانوی کشور که بیشتر مبتنی بر تقویت زیرساخت های این فناوری بود از سال 84 آغاز و تا سال 94 ادامه پیدا کرد.
محمدی یزدی با اشاره به تداوم سیاست توسعه و گسترش فناوری نانو در طرح 10 ساله دوم این فناوری در کشور که از سال 95 آغاز به کار کرده است، افزود: تمام فعالان این عرصه عزم خود را برای افزایش صادرات محصول های نانویی به کشورهای مختلف جزم نموده اند.
وی تصریح کرد: تاکنون تولیدهای نانویی ایران به ویژه در زمینه نساجی و دستگاه های تولید نانو الیاف به 15 کشور از جمله استرالیا، مالزی، چین و کره جنوبی و چند کشور اروپایی مانند انگلیس و دانمارک صادر شده است.
وی با بیان این که بر اساس سیاست توسعه و گسترش نانو تکنولوژی در کشور ستاد نانو فناوری ارتباط نزدیکی را با استانداری های استان های مختلف برقرار نموده است، افزود: این ستاد از آغاز سال 94 ویژه برنامه های هفته نانو در چند استان کشور از جمله قزوین، یزد، سمنان، فارس، خراسان رضوی، اردبیل و آذربایجان غربی در سه سطح دانش آموزی، دانشجویی و صنعتی برگزار نموده و پس از برگزاری این هفته طی روزهای 20 تا 27 آبان در آذربایجان شرقی ویژه برنامه های هفته نانوی در بازه زمانی اول تا چهارم آذرماه و همچنین 13 تا 18 آذر ماه سال جاری به ترتیب در استان های قم و بوشهر نیز برگزار خواهد شد.
محمدی یزدی گفت: با توجه به شرایط خاص قم به دلیل وجود حوزه های علمیه، علاوه بر سه سطح ذکر شده برنامه های این هفته در بخش طلبه ها و روحانیان نیز به همت جامعه المصطفی العالمیه و یا دانشگاه شیخ مفید(ره) نیز در دستور کار قرار دارد، که البته در حد یک پیشنهاد بوده و هنوز قطعی نشده است.
وی با بیان این که ستاد هفته نانو در قم و سایر استان های کشور به ریاست استاندار و دبیری رئیس دانشگاه صنعتی شکل گرفته است، از تدارک بیش از 40 برنامه برای هفته نانو در قم خبر داد و افزود: این برنامه ها متشکل از سمینارهای گوناگون، کارگاه های تجاری سازی، آشنایی با دوره های مختلف، برگزاری نمایشگاه عکس و نشست های هم اندیشی است و پس از برگزاری آن نیز گزارشی جهت تشکیل یک کمیته و یا ستاد ویژه علمی با محوریت نانو تقدیم مسئولان استان خواهد شد تا سنگ بنای لازم برای تقویت بیش از پیش این فناوری در قم گذاشته شود.
محمدی یزدی با اشاره به مشارکت مطلوب دانش آموزان قمی در عرصه نانو فناوری و حضور بیش از یک صد تن از آنها در المپیادهای سالانه نانو، اذعان کرد: در حوزه دانشجویی و صنعتی به دلیل سابقه نه چندان زیاد قم در این بخش ها، این استان هنوز نتوانسته رتبه های خیلی چشمگیری را کسب کند که این موضوع نگاه ویژه مسئولان استان به علم و تکنولوژی را طلب می کند تا بتوانیم واحدهای صنعتی و دانشگاه ها را با نانو آشنا کنیم.


رئیس دانشگاه صنعتی قم و مسئول دبیرخانه برنامه های هفته نانوی این استان نیز در این جلسه با اشاره به اهمیت کارآفرینی و تبدیل علم و دانش به ثروت، افزود: با توجه به شرایط امروز کشور تحقق این امر از سه طریق الکترونیک، آی. سی. تی و به ویژه نانو فناوری آسان تر است.


بهرام خوشنویسان، نقش شرکت های دانش بنیان را در این زمینه مهم ارزیابی کرد و افزود: این شرکت ها با گستره و دامنه عملکردی فراوانی که دارند، مواد مختلف را تولید و در بازار تبدیل به محصول و کالای مصرفی مورد نیاز جامعه می کنند.


وی با بیان این که در خصوص ایجاد شرکت های دانش بنیان و تولید محصول هیچ گونه مشکلی وجود ندارد، بازاریابی و ناتوانی در جذب مشتری را یکی از مهمترین معضل های این شرکت ها و علت اصلی تعطیلی و پایدار نبودن آنها دانست و گفت: قم در این زمینه قابلیت ها و ظرفیت های خوبی دارد.


وی با اشاره به حضور چهار تن از اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی قم در نمایشگاه نانوی تهران، افزود: ستاد نانو از مدت ها قبل در دانشگاه صنعتی قم تشکیل شده و با توجه به محول شدن مسئولیت دبیرخانه هفته نانو به این دانشگاه با تغییر اعضاء چابک سازی و تغییر و تحول خوبی در این ستاد انجام پذیرفته است.


فعالیت ها برای توسعه فناوری نانو به عنوان یکی از تکنولوژی های روز و پیشرفته جهان، از سال 1379 در کشور آغاز و ستاد ویژه توسعه فناوری نانو به منظور پیگیری توسعه این فناوری در سال 1382 تشکیل شد و برنامه راهبردی 10 ساله فناوری نانو نیز در مرداد ماه 1384 به تصویب هیات دولت وقت رسید.


لازم به ذکر است اطلاعات سایت برپایه افزایش دانش فنی در پیشبرد دانش مهندسی است و این به منزله فروش محصولات نمی باشد
تمامی حقوق این پورتال , متعلق به شرکت آبراهه سازه می باشد
هرگونه کپی برداری از اطلاعات این پورتال فقط با ذکر منبع مجاز می باشد