معرفی کتاب

مرکز عایق ایران- عایق های رطوبتی و صوتی و حرارتی و گود های ساختمانی

   مشاور، طراح و مجری کلیه پروژه های عایق کاری در سطح ایران

 گروه عایق کاری صدا و حرارت و مجری در سطح ایران

   گروه آببندی و ایزولاسیون رطوبتی و مجری در سطح ایران

جهت راهنمایی و مشاوره با این شماره تماس بگیرید

 09155241800

لینک های مفید آمار سایت

تعداد کاربران آنلاین :  47

انواع پارک ها

انواع پارک ها

نواع پارک ها

 

پارک ها با فقط مضمون خود برحسب نوع استفاده ،موقعیت یا ارزش ، عناوین مختلفی پیدا کرده اند که بدون توجه به طبقه بندی آنها می توان تعدادی از انها را نام برد:پارک ملی یادمان - پارک تاریخی- پارک حیات وحش وپارک شهری .... 
تعریف پارک شهری
پارک های شهری که دارای جنبه های تفریحی ، تفرجی ، فرهنگی و بالاخره زیست محیطی و سالم سازی محیط هستند و جنبه های سرویس دهی به مناطق مختلف شهر را دارا می باشند به 4 گروه تقسیم می شوند:
1. پارک در مقیاس همسایگی
2. پارک شهری در مقیاس محله
3. پارک شهری در مقیاس ناحیه

4. پارک شهری منطقه ای مهندسین آمایش محیط،1371


در اینجا انواعی از تقسیم بندی پارک ها بر اساس شکل و نحوه استفاده و جمع آوری شده است . البته می توان براساس مواردی چون منطقه ، مقیاس و تجهیزات پارک نیز آنها را دسته بندی نمود .
پارك ها از نظر شكل بدستجات زير تقسيم مي شوند:

1
ـ پارك هاي منظم .
2
ـ پارك هاي نامنظم .
3
ـ پارك هاي مختلط .
4
ـ پارك هاي فانتزي .


 
پارك هاي منظم

اين قسم پارك ها به طوريكه از اسم آنها پيداست داراي اشكال منظم است و خيابان هاي مستقيم دارد. آب نماها داراي اشكال هندسي منظم ، طرز كاشت در اطراف خيابان ها با نظم خاصي جلوه مي كند. اشجار با فواصل معين و يكنواخت ، سطوح گل كاري داراي اشكال منظم هندسي است. اين قسم پارك ها به پارك نوع فرانسه معروف هستند و اكثر پارك هاي قديم فرانسه بدين شكل ايجاد شده است. عيب اين قبيل پارك ها يكنواخت بودن آنها است ، زيرا شخص در موقع راه رفتن و گردش كردن در خيابان ها احساس خستگي مي كند ، چون خيابان ها طويل و مستقيم است و تنوعي در آن ديده نمي شود. با اين وجود اغلب اين پارك ها ابهت خاصي دارد چون خيابان ها وسيع و كلهاي متنوع پارك را در نظر تماشاچيان بزرگ جلوه مي دهد.

 

 پارك هاي غير منظم


به طوريكه از اسم آن پيداست اين نوع پارك ها داراي اشكال غيرمنظم بوده و فاقد خيابان هاي منظم و آب نماهايي هستند به طور عموم اشكال قوس داشته و آب نماها باشكال غير منظم هندسي ديده مي شود طرز كاشت در اين پارك ها با نوع قبلي فرق كلي داشته و گلكاري ها وسط كه در درختچه هاي گل دهنده آنها كاشته مي شوند غيرمنظم بوده و بدين شكل تنوع در اين پارك ها بيشتر است و انسان در موقع گردش كمي گيج مي شود گل كاري ها روي خطوط طبيعي كه از روي خطوط طبيعت الهام مي‌گيرد، انجام مي شود انجام مي گيرد اين قسم پارك ها بنوع انگليسي معروف هستند.پارك هاي مختلط

 
اين قسم پارك ها مخلوطي است كه از دو قسمت قبلي يعني يك قسمت آن از پارك منظم و قسمت ديگر از پارك نامنظم تشكيل شده است قسمت منظم يا در وسط پارك قرار مي گيرد و يا در اطراف ساختمان هاي اصلي مانند رستوران و غيره اين قسم پارك مرغوب ترين انواع پارك است زيرا از محسنات هر دو قسم پارك منظم و غيرمنظم برخوردار است معمولاً چنين پارك هائي براي زمين هاي خيلي وسيع مناسب هستند چنانكه زمين داراي پستي و بلنديهاي مختلف باشد بايد سعي شود قسمت منظم در روي سطح نسبتاً صاف و قسمت نامنظم در روي تپه ها و زمين هاي شيب دار قرار گيرد در اين صورت منظره مطلوبي خواهد داشت طرز درختكاري و گلكاري و طرح آب نماها و ساير تزئينات پارك براي هر قسمت مربوط به خود خواهد بود بدين معني كه نبايد گلكاري پارك منظم مطابق پارك نامنظم انجام شود و يا آب نماهائيكه در قسمت پارك نامنظم ساخته مي شود و مطابق اشكال آب نماهاي (پارك منظم باشد در ساختماني مهم مسطح منظم جلو زيادتر است.) قسمت هاي منظم را با خطوط نامنظم به اطراف و يا به يكديگر وصل مي كنيم

پاركهاي فانتزي


اين قسم پارك ها را از قوانين كلي پارك سازي جدا بايد دانست بسته به طرز استفاده از آن با انواع مختلف مصالح مختلف ساخته مي شوند اين قسم پارك ها هر كدام براي منظور خاصي در نظر گرفته مي شوند و سطح آنها معمولاً از سطح پارك هاي اقسام بالا كمتر است براي پارك هائي كه بمنظور ايجاد نمايشگاه ها تهيه مي شود بهتر است از اين نوع پارك استفاده شود مثلاً اگر يك نمايشگاه خصوصي براي فروپاشي منظور بوده است فرضاً ممكن است آب نماهاي آنرا از آن قسم كاشي استفاده كرد حتي اگر رنگ كاشي براي آب نماها مناسب نباشد ممكن است تزئينات ساختماني در كروي در پارك اضافه كرد كه از آن رنگ كاشي بتوان براي ساختمان آنها استفاده كرد. ممكن است از ايجاد چنين پارك مثلاً براي فروش و عرضه كردن و نمايش دادن عده اي مجسمه باشد بايد طرح را طوري تنظيم كرد كه براي هر كدام از اين مجسمه ها جاي بسيار مناسبي تهيه گردد فرض كنيد مقداري مجسمه مي توان مورد نظر است ممكن است مجسمه گاوها را روي سطح سبز چراگاه و مجسمه شترها را روي سطح خشك بيابان با علف ها و نباتات مربوطه و مجسمه پرندگان را در داخل يك قفس مناسب و مجسمه اردك ها را مثلاً در روي يك درياچه مصنوعي قرارداد اين طرحها بايد با مهارت كامل ا نجام شود تا جلوه اشياء موردنظر به نحو احسن تامين گردد. فرض كنيد از ايجاد چنين پاركي نمايشگاه مبل باشد بايد سطوح مناسب و طرح زيبا براي جاهائي كه معمولاً در پارك براي آنها مناسب است تهيه كرد و ميز و صندلي ها را روي آن سطح قرار داد بديهي است براي نمايش دادن تعدادي قايق بهترين جاروي يك درياچه طبيعي است كه بطرز مصنوعي ساخته مي شود و بدين شكل براي هر منظور بايد طرح را مطابق با احيتاجات تهيه كرد.


انواع پارک ها


پارك ها را از نظر طرز استفاده مي توان به شرح زير تقسيم كرد :

1
ـ پارك هاي عمومي
2
ـ پارك هاي كودكان
3
ـ پارك هاي نمايشگاه ها
4
ـ پارك هاي نباتات
5
ـ پارك هاي باغ وحش
6
ـ پارك هاي اسپورت و ورزشي


پارک های عمومی


پارك هاي عمومي اقسام منظم ، غير منظم و مختلط طرح ريزي شده براي استفاده عموم در شهرها ايجاد مي شود . فوائد اين پارك ها اصولاً صرف نظر از تفريح و گردشگاه ها و براي عموم طبقات مردم در آب و هواي شهرها موثر بوده و كمك زيادي به حفظ سلامتي افراد مي نمايد.


اين قسم پارك ها معمولاً بايد داراي قسمت هاي زير باشد :

1
ـ خيابان هاي وسيع براي گردش سواره
2
ـ خيابان هاي وسيع براي گردش پياده
3
ـ درب هاي ورودي متعدد در نقاط ميهن
4
ـ مكان هاي مناسب براي پاركينگ اتومبيل
5
ـ آب نماهاي وسيع براي استفاده عموم
6
ـ درياچه مصنوعي براي استفاده قايق راني
7
ـ رستوران مناسب براي استفاده عموم طبقات شهر
8
ـ كاغذهاي متعدد براي استفاده عموم
9
ـ زمين هاي مختلف ورزش مطابق عرف و عادت شهر
10
ـ باغ كودكان براي سرگرمي بچه ها
11
ـ گلخانه هاي متعدد براي حفظ نباتات در زمستان
12
ـ گرم خانه هاي وسيع براي كاشت نباتات گرمسيري
13
ـ دفتر براي تشكيلات اداري پارك
14
ـ انبارهاي مختلفه متعدد
15
ـ قسمت جنگل كاري براي گذراندن تابستان اهالي
16
ـ قسمت هاي سرپوشيده براي حفظ مردم در هواي باراني
17
ـ باشگاه موزيك و امثال آن
18
ـ‌ دست شوئي هاي متعدد در نقاط مختلف پارك
19
ـ باغ وحش كوچك و مختصر
20
ـ مكان هاي مختلف براي ايجاد سرگرمي هاي متعدد براي مردم
21
ـ نصب مجسمه هاي مختلف در نقاط مناسب
22
ـ مناظر وسيع گل كاري و چمن كاري براي گردش و تفريح
23
ـ سطوح وسيع چمن كاري براي استراحت عموم
24
ـ سالن تئأتر و سينما
25
ـ سالن هاي سرپوشيده براي انواع ورزش
26
ـ استخر شنا در فضاي آزاد
27
ـ استخر سالن سرپوشيده
28
ـ وسايل تشكيلاتي و نگاهداري پارك از قبيل وسايل برق . وسايل ارتباطات مانند تلفن بي سيم و وسايل حمل و نقل و مكان هاي نگاهداري آنها مانند گارژهاي متعدد و مكان هائي براي سرويس و غيره .
29
ـ در پارك هاي وسيع و بزرگ ايجاد موزه هاي مختلف
30
ـ استخر و بركه هاي طبيعي كه در آنها نباتات آبي كاشته مي شود. يك قسمت بسيار مطلوبي را براي پارك تشكيل مي دهد.

منبع : سایت شهرداری تهران Tehran.ir
مهندسین آمایش محیط- اصول طراحی پارک های شهری  


کلمات کلیدی: انواع پارک ها, پارک های شهری, پارک در مقیاس همسایگی, پارک شهری در مقیاس ناحیه, پارک شهری منطقه ای, تقسیم بندی پارک ها, منطقه ، مقیاس , تجهیزات پارک, تقسیم بندی پارک ها بر اساس شکل و نحوه استفاده, پارك هاي منظم, پارك هاي نامنظم, پارك هاي مختلط, پارك هاي فانتزی, آب نماها, پارك هاي وسيع و بزرگ, پارك هاي عمومي, پارك هاي كودكان, پارك هاي نمايشگاه ها, پارك هاي نباتات, پارك هاي باغ وحش ,پارك هاي اسپورت و ورزشي, پارك ها از نظر طرز استفاده


 پیشنهادات و انتقادات

نام و نام خانوادگی :  
ایمیل :  
تلفن :
پیشنهاد:  
 

لازم به ذکر است اطلاعات سایت برپایه افزایش دانش فنی در پیشبرد دانش مهندسی است و این به منزله فروش محصولات نمی باشد
تمامی حقوق این پورتال , متعلق به شرکت آبراهه سازه می باشد
هرگونه کپی برداری از اطلاعات این پورتال فقط با ذکر منبع مجاز می باشد