آلودگی در استخرهای شنا غالبا توسط شناگران و محیط پیرامون استخر به آب استخر وارد می شود. آلودگی محیطی شامل گرد و غبار، برگ، مواد زائد شیمیایی، گرده، باکتری ها و غیره است که از هوا به آب وارد می­ شود. شناگران حامل آلاینده های دیگر همچون عرق، روغن­ های حمام آفتاب، مو، پوست، باکتری­ ها و ویروس­ ها نیز می­ باشند.

هر استخر شنا برای تصفیه و از بین بردن این موارد نیاز به یک سیستم تصفیه و پمپاژ مناسب دارد. برای تصفیه آب استخر ها از انواع فیلتر ها استفاده می شود.

متداول ترین فیلترهای استخر، امروزه فیلترهای شنی هستند که نگه داری آنها به مراتب راحت تر از فیلتر های دیاتمایت می ­باشند. پمپ استخر تضمین می­ نماید که آب استخر با دبی مشخصی از داخل فیلتر عبور کرده و آلاینده­های ناخواسته را از بین ببرد و آب را ضد عفونی کند.از دیگر فیلتر­های استخر فیلتر دیاتمایت است که قادر می­ باشد ذرات ریز خاک را جدا کند که البته نیاز به نگه داری ویژه ای دارند.فیلتر کارتریجی نیز بسیار متداول است و نگه داری بسیار ساده ای دارد اما هزینه های جاری و ابتدایی بالایی دارند.

عموما پمپ تصفیه استخر باید بین 6 تا 8 ساعت در هر سیکل کار کند و توان گردش 3 بار آب را در 24 ساعت داشته باشند. گردش آب از سیستم فیلتراسیون، ذرات شناور معلق و ذرات ریز خاک را از بین می برد اما هیچ تاثیری روی موادی که در ته استخر و به کف و دیواره ها چسبیده اند ندارد. بسته به موقعیت استخر و کاربری آن، استخرها به صورت دوره ای نیاز به شستشو و تمیز کردن کف و دیواره ها دارند.

برای این کار می توان از روش های متعددی کمک گرفت. رایج ترین آنها استفاده از جاروهای استخر است که با اتصال لوله به خروجی مکش استخر، توسط یک اپراتور می­ توان این کار را انجام داد. امروزه دستگاه های اتوماتیک مختلفی نیز جهت تمیز کردن استخر وجود دارد که گرد و خاک چسبیده به استخر را می­ شوید. آب مکیده شده از لوله استخر را می توان از فیلتر ها عبور داد و دوباره از آن استفاده کرد.

برای مقابله با میکروب ها و ویروس ها نیز با اضافه کردن مواد شیمیایی همچون کلر تصفیه آب کامل می گردد.حال در ادامه به بررسی کامل تر تک تک موارد تصفیه استخر می پردازیم.

-پارامترهای مهم در طراحی و تصفیه آب استخر

-میزان گردش آب.
-زمان لازم برای جابه جایی کامل آب استخر.
-حداکثر ظرفیت تعداد شناگران.
-حداکثر دما.
-سرعت آب در لوله ها.
-میزان آب تازه اضافه شده.
-سرباز و سرپوشیده بودن استخر.

انواع تصفیه
-تصفیه مکانیکی استخر
-تصفیه شیمیایی استخر

 

تصفیه مکانیکی

الف) تصفیه مکانیکی، فیلتر ها و انواع آن

-فیلترها به منظور جداکردن آلودگی هایی همچون میکرو ارگانیسم ها و بعضی باکتری ها مورد استفاده قرار می گیرند.

-فیلتر ها گرد و غبار، خاک، شن و ماسه را در بستر خود به دام می­ اندازند.

 

فیلتر­هایی که برای استفاده در استخر مناسب هستند را می توان به دو دسته رایج زیر تقسیم بندی کرد:

فیلتر های شنی

فیلتر­های شنی مخازن تحت فشار یا اتمسفریکی هستند که از فولاد، فایبر گلاس و یا بتن تشکیل شده اند و شامل بستری از شن و ماسه خالص با شکل تقریبی استوانه ای، مربعی یا دایره ای اند.

فیلتر­های شنی را بر اساس نوع گردش آب به چهار دسته تقسیم بندی می­کنند که رایج ترین آن در استخر ها، فیلتر­های شنی تحت فشار است.

– فیلترهای شن و ماسه سریع (تحت فشار)
– فیلترهای شن و ماسه سریع (گرانشی)
– فیلترهای شن و ماسه بالا رونده
– فیلترهای شن و ماسه آرام

فیلتر های دیسکی