فیلترهای شنی تحت فشار اغلب در فشار کاری 2 تا 10 bar کار می کنند. افت فشار در بستر شن و ماسه تمیز، معمولا خیلی کم است اما محسوس می باشد و از طرف کارخانه سازنده و در کاتالوگ آن شرکت مشخص می باشد. این نوع فیلتر ذرات بسیار ریز را از آب می گیرد.

بسیاری از موارد وجود دارد که می تواند به سرعت روی فیلترها اثر گذاشته و آنها را مسدود کنند. فیلترهای شنی در استخرهایی که تازه گچ کاری شده باشند به سرعت مسدود می شوند. همچنین خاک، برگ، مواد زائد دیگر موجب کوتاه تر شدن چرخه فیلتراسیون گردند.

بدون یک ماده منعقد کننده، فیلتر های شنی، فقط برای جدا کردن مواد جامد درشت از آب در گردش موثر است. اما در صورت اضافه کردن یک ماده منعقد کننده، ماسه، صافی بسیار موثری خواهد شد که جهت جدا کردن مواد جامد معلق و باکتری ها برای یک تصفیه خوب مناسب می­گردد.

آلوم (سولفات آلمینیوم )، ماده منعقد کننده معمول، قبل از فیلتر به داخل آب استخر تزریق می ­شود تا به خوبی مواد معلق آب را منعقد نموده و آن ها را به اجزاء بزرگتری که به راحتی توسط فیلتر جدا می­ گردند، تقسیم نماید. وقتی ماده منعقد کننده به آب اضافه شود، در اثر واکنش مواد قلیایی آب، یک ماده رسوبی غیر قابل انحلال ژله مانند موسوم به فلاک تشکیل می­شود.

فلاک، مواد ارگانیک، ترکیبات رنگی و باکتری ها را به خود جذب کرده و به دام می اندازد. غربال ماسه ای فیلتر، این فلاک را از آب جدا می­ کند و نتیجتا آب زلال و تمیز از فیلتر خارج می ­گردد. یک مدت معین برای انجام واکنش شیمیایی باید قائل شد در غیر این صورت ممکن است فلاک در داخل استخر تشکیل گردیده و آب را کدر کند. بنابراین آلوم را باید طوری به مخزن مکش وارد کرد که فرصت لازم برای تشکیل فلاک موجود باشد.

ویژگی های فیلترهای شنی تحت فشار

-قابلیت تحمل فشار تا 10بار
– مجهز به شیر هوا گیری و فشارسنج
-استفاده از 4 لایه سنگ سیلیس دانه‌بندی شده در فیلتر‌های شنی
-قابل ارائه با سه نوع شیر : دستی، نیمه ‌‌اتوماتیک و تمام اتوماتیک جهت شستشوی معکوس

 

-مزیت های فیلتر شنی تحت فشار
-راهبری ساده.
-سرعت بالا در تصفیه.
-هزینه نگهداری کم.
-هزینه اولیه مقرون به صرفه.
-نیاز به فضای کم در نصب و بهره برداری.

 

-کاربرد فیلترهای شنی

-استخرهای شنا
-صنایع شیشه
-صنایع رنگ
-صنایع غذایی
-صنایع نساجی
-صنایع شیمیایی
-صنایع کاغذ سازی
-صنایع فولاد و فلزات
-صنایع لاستیک و پلاستیک
-تصفیه خانه های آب و فاضلاب
-کلیه سیستم های حرارتی و برودتی
-نیروگاه ها، پتروشیمی و پالایشگاه ها

-دبی جریان بهینه در فیلترهای شنی تحت فشار (سرعت)

برای بیشتر شدن اثر فیلتر، باید مطمئن شد آب در دبی بهینه خود می ­باشد. مهم ترین یافته ها از تست ها نشان می­دهد که سرعت بالای جریان روی فیلتراسیون و زمان لازم برای جمع کردن آلودگی ها تاثیر دارد.

سرعت بالای جریان، سبب کوتاه تر شدن زمان فیلتراسیون گشته و تصفیه را سخت تر می­ کند. “سرعت بالا” به معنی سرعتی بیش از حد معین در لوله می باشد که با ft/sec یا gpm/ft2آن را می ­سنجند. مثلا سرعت 10 fps سرعت بالایی است. این مقدار حدودا 70 gpm در لوله PVC 1 اینچی و 100gpm برای لوله PVC 2 اینچی مطلوب می ­باشد.

برخی از تولیدکنندگان ادعا می­ کنند، سرعت بالاتر، تصفیه بهتر ولی این چیزی مغایر با آن است که در عمل اتفاق می ­افتد. اگر شما در یک فیلتر جریان سریع آب را عبور دهید عملا فیلتر فرصت گرفتن میکروب ها و باکتری ها را نخواهد داشت. مشکل سرعت بالا این است که شما فقط جریان را از درون فیلتر می­ رانید بدون اینکه عمل خاصی روی آب انجام شود.سرعت های پیشنهادی بین 5 تا 9 gpm/ft2 می­ باشد.

 

در اینجا اثرات منفی جریان با سرعت بالا را مورد بررسی قرار می­ دهیم:

سرعت جریان بالا باعث می­ شود ذرات آلوده عمیق تر از آنچه که سیستم طراحی شده در شن فرو روند، در نتیجه نیاز به پس شویی بیشتری دارد تا آلودگی را خارج کند و این باعث هدر رفتن وقت و انرژی می شود.در بعضی موارد سرعت بالای جریان باعث می شود که ذرات آلوده کاملا در شن فرو رفته و دوباره وارد استخر گردند. وقتی این اتفاق می افتد تصفیه ناقص خواهد بود و یا هیچ تصفیه ای صورت نمی گیرد.

جریان های سرعت بالا همچنین باعث فرسودگی شن و ماسه خواهند شد و زبری سطح شان را کم می کنند. در نتیجه شن ها باید عوض شوند.برای بهترین نتیجه، سرعت جریان آب را تا حد ممکن پایین نگه دارید. پمپ های دور متغیر جدید راندمان خوبی برای ایجاد جریان در سیستم دارند. با افزایش نرخ های انرژی، این پمپ ها امروزه رایج شده اند و به شما این امکان را می دهند تا با فشار یک دکمه جریان را کنترل کنید.

-انتخاب فیلتر شنی

برای بدست آوردن ظرفیت فیلترهای شنی بدین صورت عمل می­ کنیم، با در دست داشتن دبی آب جهت تصفیه و سرعت فیلتراسیون مور نیاز مساحت فیلتر شنی را محاسبه می­ کنیم و دبی آب را از تقسیم حجم استخر بر زمان تصفیه (4 تا 8 ساعت) بدست می آوریم، سرعت را نیز از روی کاتالوگ سازنده (6 تا 8 gpm/ft2) بر می داریم.

Q=AV

A(ft2)= Q(Gph)/V(mph)

حال قطر به راحتی قابل محاسبه است.

A= πD2/4 D(m)= d(ft)* 304.8

با عدد قطر (mm) وارد شده مدل مناسب فیلتر شنی را انتخاب می کنیم.سرعت فیلتراسیون مناسب فیلتر های از 6 تا 8 gpm/ft2 می باشد.

-تعداد فیلتر ها

برای استخر مورد طراحی معمولا تعداد فیلتر ها را زوج انتخاب می کنند و یک فیلتر را برای هر دو فیلتر به عنوان رزرو قرار می دهند تا در زمان تعمیر آن را وارد خط کرد.برای جکوزی نیز به دلیل تفاوت دمایی که آب استخر با آب جکوزی دارد باید فیلتر جداگانه ای را انتخاب کرد و در مدار قرار داد.