نقاط قوت وضعف عایق بنتونیتی

این محصول که طی بیست سال گذشته با بازار دائماً رو به رشدی مواجه بوده، از طریق قراردادن مقدار مشخصی رس بنتونیت (سدیم بنتونیت) بین دو لایه در بر گیرنده مثلاً دو لایه ژئوتکستایل تولید می شود.

هدف از تولید این مصالح، استفاده از خاصیت تورمی بنتونیت هنگام مواجهه با سیالات است که با توجه به این خاصیت می توان به ویژگی های منحصر به فرد خود جوشی عایق بنتونیتی (Self Sealing) و خود ترمیمی عایق بنتونیتی (Self Healing) دست یافت و بزرگترین نقاط ضعف عایق های ژئوسنتتیک دیگر را جبران نمود.

بررسی نقاط قوت و ضعف این مصالح جهت دستیابی به گزینه برتر خالی از فایده نخواهد بود:

 

نقاط قوت عایق بنتونیتی

1- امکان استفاده در شرایط مرطوب

اتصال پانل های مجاور در این مواد از طریق هم پوشانی و با توجه به خاصیت خودجوشی (Self Sealing) مصالح صورت می گیرد.

لذا با توجه به عدم نیاز به جوش حرارتی، می توان آن را در محیط مرطوب نیز نصب نمود.

ضمناً روش خاص Needle Punching که اتصال مکانیکی بین ژئوتکستایل های بالا و پایین را فراهم آورده، باعث می شود.

سدیم بنتونیت حتی در مجاورت سیالات جاری از بین نرفته یا بصورت کنترل نشده تورم نیابد.

 

-نقاط ضعف عایق بنتونیتی

1-نفوذ پذیری رس (سدیم بنتونیت)در مقایسه با پلیمرها بیشتر است.

لذا با توجه به عدد نفوذ پذیری رس(K=10-9 m/s) در صورتی که میزان نفوذ پذیری کمتری مورد نیاز باشد می توان ترکیبی از GCL و یک لایه نازک ژئوممبران را استفاده نمود.

البته این میزان نفوذ پذیری در کاربرد آب بندی ساختمانی (Structural Waterproofing) که لایه عایق در کنار لایه ای از بتن قرار می گیرد کاملاً اطمینان بخش خواهد بود.

 

2-رس بنتونیت در صورت مواجهه با سیالات و یا خاک دارای مواد قلیائی و برخی از نمک ها با غلظت زیاد تا حد کمی خاصیت تورمی (Swelling Property) خود را از دست می دهد.

در این گونه موارد بهتر است ضمن مشخص نمودن ترکیبات شیمیایی آب و خاک، در صورت وجود غلظت های بالا از مواد قلیائی و نمک ها، در ساختار GCL از رس های بنتونیت کلسیم و یا انواع پلیمریزه آن استفاده نمود.

 

خاصیت خود ترمیمی عایق بنتونیتی

سطح پوشش عایق بنتونیتی (GCL) را می توان مانند سطح بتن مگر در نظر گرفت.

به این علت که در صورت وقوع آسیب احتمالی بواسطه اجسام نوک تیز نظیر آرماتور و یا هنگام بتن ریزی، با توجه به خاصیت خود ترمیمی (Self healing) خود بخود محل آسیب دیده ترمیم می شود.

 

انعطاف پذیری عایق بنتونیتی

با توجه به انعطاف فوق العاده و عدم نیاز به جوشکاری می توان حتی در گوشه های تیز و روی ناهمواری ها نیز این محصول را نصب نمود.

 

جزئیات ساده نصب

نصب این محصول نیاز به ماشین آلات و مهارت خاصی ندارد و نیز اتصال و آب بندی عایق به عواملی نظیر سرشمع ها (Head Nails) و میخ کوبی ها به سهولت امکان پذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیمایش به بالا
error: امکان کپی برداری وجود ندارد