انرژي هاي نو-انرژي بادي

انرژي هاي نو-انرژي بادي

توان بادي يا Wind Power تبديل انرژي باد به نوع ديگري از انرژي مانند انرژي الکتريکي(برق) و انرژي مکانيکي( آسياب هاي بادي يا پمپ هاي بادي) است.

در ۵ سال گذشته رشد متوسط ساليانه در توليد توان بادي در دنيا 27.6 درصد بوده و انتظار است سهم باد در توليد انرژي الکتريکي دنيا تا سال ۲۰۱۸ به ۸ درصد برسد.

از جمله دلايل تمامي کشورها براي افزايش توليد برق بادي، مزاياي بسيار زياد اين روش توليد انرژي الکتريکي است چرا که انرژي بادي فراوان، تجديدپذير و پاک است و در همه جاي دنيا وجود دارد و همچنين در مقايسه با انرژي سوخت هاي فسيلي ميزان کمتري گاز گلخانه اي منتشر مي شود.

سرمايه گذاري بخش خصوصي و توسعه انرژي هاي نو در کشور نيازمند اصلاح قيمت برق است.

برنامه ريزان و سياست گذاران کشور از ۱۵ سال قبل با جديت وارد اين عرصه شده اند و به عبارتي، با وجود اين که اين انرژي مورد نياز است اما هنوز اراده اي قوي براي تحقق اين خواسته مشاهده نمي شود.

اين کارشناس برق با اشاره به برنامه ريزي دولت يازدهم براي توليد ۵۰۰ مگاوات نيروگاه بادي در سال ۱۳۹۲ مي گويد: با سابقه ۱۳ ساله در اين صنعت هم اکنون بيش از ۹۵ مگاوات ظرفيت نصب شده انرژي برق بادي در کشور وجود دارد.

 

نگرش ويژه جهان به انرژي هاي پاک

امروزه افزايش مصرف انرژي در جوامع مدرن صنعتي علاوه بر خطر اتمام سريع منابع فسيلي، جهان را با تغييرات برگشت ناپذير و تهديدآميز زيست محيطي مواجه کرده است به همين دليل برنامه ها و سياست هاي بين المللي براي توسعه پايدار جهاني، توجه ويژه اي به منابع تجديدپذير انرژي دارد.

به عنوان مثال اتحاديه اروپا هدف گذاري توليد ۱۲ درصد انرژي الکتريکي مورد نياز را از طريق انرژي هاي نو در برنامه هاي توليد انرژي خود تعريف کرده است.

در کشور ما نيز «سازمان انرژي هاي نو ايران» متعاقب سياست گذاري هاي معاونت امور انرژي وزارت نيرو از سال ۱۳۷۴ عهده دار پرداختن به اين مهم به منظور دست يابي به اطلاعات و فناوري هاي روز دنيا براي استفاده از منابع انرژي هاي تجديدپذير، ظرفيت سنجي و اجراي طرح هاي متعدد خورشيدي، باد و زمين گرمايي و همچنين هيدروژن و بيومس را در دستورکار خود قرار داده است.

 

زيرساخت ها

در ايران مي توان از انرژي باد، انرژي نور خورشيد و انرژي گرمايشي زمين به گونه اي بهره برداري کرد که بخش عمده اي از نياز انرژي کشور را تامين کند.

به عنوان مثال استان خراسان رضوي به دليل برخورداري از عرصه هاي وسيع تابش نور خورشيد و عرصه هاي بادخيز مي تواند به عنوان مرکز آزمايشي بهره برداري از انرژي هاي نو در کشور مطرح شود.

همچنين روند رو به رشد نصب توربين هاي بادي در سراسر کشور نيز نشان مي دهد که ايران ظرفيت ممتازي براي بهره برداري از نيروگاه هاي بادي دارد.

 ايران در منطقه پرتابش خورشيد قرار دارد، عرصه جغرافيايي ايران توان بالقوه فراواني براي استفاده از ««فتوولتائيک» دارد به همين دليل در ۱۰ سال اخير درخواست براي نصب نيروگاه هاي خورشيدي ۱۱ برابر شده است.

ويژگي هاي انرژي هاي نو بدون صدا، ايمني بالا، نگهداري آسان، طراحي و اجراي سريع و حمايت هاي دولتي است به طوري که دولت رسماً اعلام کرده است که برق توليد شده از سازه هاي نوين توليد انرژي را گران تر از سازه هاي سنتي (نيروگاه هاي حرارتي و برق آبي) خريداري مي کند.

دولت با درک اهميت توليد انرژي از منابع تجديدشونده طبيعي سرمايه گذاري ها را به سوي توسعه اين نيروگاه ها سوق داده است زيرا توجيه اقتصادي بسيار بالايي در مقايسه با ساير منابع توليد انرژي دارد.

انرژي هاي نو-انرژي بادي

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
error: امکان کپی برداری وجود ندارد