تولید سلول‌های خورشیدی کم هزینه

تولید سلول‌های خورشیدی کم هزینه

در حال حاضر ۸۰ درصد انرژی مصرفی جهان بر مبنای انرژی فسیلی است.

این میزان مصرف، منجر به آلودگی‌های جوی و زیست محیطی به دلیل تولید زیاد گازهای دی‌اکسید کربن، متان و اکسید نیتروژن شده است.

این گازها همچنین سبب افزایش دمای کره زمین نیز می‌شوند، اما استفاده از انرژی خورشیدی می‌تواند پاسخی معقول برای رفع این بحران در مقیاس بزرگ باشد.

به همین دلیل است که استفاده از سلول‌های خورشیدی بجای سوخت‌های فسیلی اهمیت بالایی یافته است.

کشور ما در منطقه‌ای واقع شده که میزان دریافت انرژی خورشیدی آن بسیار زیاد است، یکی از وسایل تبدیل نور خورشید به نیروی برق، سلول‌های خورشیدی است، در این میان سلول‌های خورشیدی حساس‌شده با رنگدانه در دو دهه گذشته بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند.

این تجهیزات دارای اجزای مختلفی از جمله قسمت رنگدانه و الکترولیت هستند، عموماً در ساخت رنگدانه بیشتر از فلز روتنیوم استفاده می‌شود که فلزی گران قیمت است.

از این رو جایگزین کردن رنگدانه با مواد نسبتاً ارزان‌تر می‌تواند به توسعه بیشتر سلول‌های خورشیدی کمک کند.

با توجه به اهمیت کاهش هزینه‌های ساخت سلول‌های خورشیدی در این پروژه تلاش می‌شودريال، که روتنیوم گران‌قیمت با ترکیبات نانوساختاری کم هزینه به عنوان جاذب نور جایگزین شود.

 

-مشخصات سلول‌های خورشیدی

ترکیب پیشنهادی نانوساختارهایی از جنس «پروسکیت» است که دارای شدت جذب بیشتر و گستره طول موج بالاتری در ناحیه مرئی هستند.

مهم‌ترین ویژگی این پیشنهاد این است، که با صرف هزینه بسیار کم بتوان ترکیبات «پروسکیت» را تهیه کرد؛ این امر در نهایت منجر به کاهش هزینه ساخت و توسعه کاربرد سلول‌های خورشیدی خواهد شد.

امیدواریم با توجه به ارزان بودن و در دسترس بودن مواد اولیه برای ساخت این ترکیبات در داخل کشور، به توان در آینده‌ای نزدیک این پروژه را به مرحله تجاری‌سازی رساند.

در صورت تجاری سازی و تولید صنعتی این جنس سلول‌های خورشیدی و استفاده از انرژی خورشید به جای سوخت فسیلی در کارخانجات و صنایع، آلودگی‌های زیست محیطی کاهش خواهد یافت.

همچنین کاهش هزینه‌های مربوط به تأمین برق کارخانه‌ها یا مناطقی که فاصله‌ی زیادی با نیروگاه‌های برق دارند، از دیگر مزایای استفاده از نتایج این طرح خواهد بود.

از طرفی می‌توان برق مورد نیاز وسایلی که با ولتاژ پایین کار می‌کنند، از جمله ماشین حساب، ساعت و …. را به کمک این ساختار تأمین کرد.

تولید سلول‌های خورشیدی کم هزینه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا