خصوصیات چمن مصنوعی

خصوصیات چمن مصنوعی

-ویژگی های بارز چمن مصنوعی

مقاومت در برابر اشعه فرابنفش چمن مصنوعی

در بعضی از کشورها مانند کشورهای اروپای شمالی، کمبود نور خورشید مانع از رشد چمن های طبیعی می شود.

حال آن که در برخی مناطق مانند نواحی جنوب استوا، نور و گرمای شدید و آب و هوای خشک، رشد آن ها را با مشکل مواجه می نماید.

در هر کدام از این مناطق، چمن های مصنوعی می توانند جایگزین مناسبی برای چمن های طبیعی باشند.

اما دوام این کفپوش ها به مقاومت نخ های موجود در ساختمان آن ها در برابر اشعه ماوراء بنفش وابسته است.

همچنین به دلیل این که نخ ها در معرض هوای آزاد قرار دارند، خواص فیزیکی شان ممکن است دچار تنزل شود.

با استفاده از رنگدانه های با ثبات و مواد شیمیایی مقاوم کننده در تولید نخ های مورد مصرف در چمن های مصنوعی می توان بر این مشکلات غلبه نمود.

امروزه با تولید چمن های مصنوعی ساخته شده از این نخ ها، حتی مناطقی مانند کشورهای عربی و استرالیا که دارای آفتاب شدید هستند، توانسته اند از این چمن ها استفاده نمایند.

تابش سطحی یعنی آفتابی که به زمین می رسد، نه تنها به عرض جغرافیایی بستگی دارد، بلکه به میزان ابر آلودگی متوسط در آن منطقه و مقدار رطوبت هوا نیز وابسته است.

تولید کنندگان چمن مصنوعی برای سنجش مقاومت نخ های مورد مصرف خود، از دستگاه Weather-O-Meter استفاده می کنند که توسط آن، درصد تغییرات استحکام کششی نخ ها پس از 13000 ساعت قرار گیری در این دستگاه، اندازه گیری می شود.

نخ هایی که استحکام کششی آنها به بیش از 50% مقدار اولیه می رسد، از نظر استاندارد N ISO 4892-2 / former DIN-53387-1B مورد تایید هستند.

این درصد، میزان مقاومت نخ ها در برابر اشعه فرابنفش به مدت 10 سال، در صورتی که به طور میانگین در معرض Klangley/year100 قرار گیرند، را نشان می دهد. لازم به ذکر است که Klangley واحد تشعشع خورشید مساوی یک گرم کالری است.

 

-کاهش هزینه های بسترسازی چمن مصنوعی

-حذف و کاهش بسیاری از هزینه های مربوط به آماده سازی، کاشت و نگهداری زمین از جمله هزینه های بذر و کاشت، کود، آبیاری و سیستم آب رسانی، وجین و چمن زنی، سم و دفع آفات، ترمیم و اصلاح و تجدید کاشت.

طبق بررسی های آماری به عمل آمده هزینه های نگهداری چمن مصنوعی با احتساب دوره عمر مفید 10 ساله در حدود 10% هزینه های چمن طبیعی می باشد.

 

-قابلیت استفاده دائمی و همیشگی چمن مصنوعی

اساسی ترین مزیت استفاده از چمن مصنوعی در مقایسه با چمن طبیعی قابلیت استفاده دائمی و همیشگی از آن است.

یک زمین ورزشی با چمن طبیعی در اکثر مناطق آب و هوائی تنها برای 350 ساعت در سال قابلیت بازی دارد.

زیرا برای حفظ کیفیت چمن طبیعی احتیاج به نگهداری مداوم و استراحت و تنفس کامل پس از یک بازی دارد، چنانچه به ازای هر دو ساعت بازی چمن طبیعی نیازمند 24 ساعت تنفس است.

درحالی که از یک زمین چمن مصنوعی می توان در سال تا 4000 ساعت به طور مفید استفاده کرد.

در این ارتباط لازم به ذکر است که زمین های چمن طبیعی در مواقع آبیاری و مدتی پس از آن و نیز در مواقع بارندگی های شدید قابل بازی نمی باشند در حالی که این محدودیت روی زمین های چمن مصنوعی وجود ندارد.

 

-یکنواختی سطح زمین در تمامی ابعاد و سطوح زمین از جنبه های ظاهری و فیزیکی که این امر باعث می گردد تا خطاهای ناشی از عیوب زمین در حین بازی به صفر برسد.

بر روی زمین های چمن مصنوعی بهترین کنترل بر توپ اعمال شده و حرکت متقابل بازیکن و توپ عالی و روان است.

در چمن طبیعی رشد غده ای و متراکم و ایجاد توده ریشه باعث ناهمواری زمین و ایجاد اشکال در بازی و انحراف توپ می شود.

 

-مقاومت زیاد در مقابل عوامل جوی و تنش های ناشی از حرکات فیزیکی بازیکنان که این امر باعث می گردد تا عمر مفید چمن مصنوعی نسبت به زمین های مشابه چمن طبیعی بسیار بیشتر باشد .

-ویژگی دیگری که برای چمن مصنوعی حائز توجه می باشد که البته این ویژگی صرفاً برای کشورهای نظیر ایران که در نقاط خشک جغرافیائی قرار گرفته اند، به عنوان یک ویژگی تلقی می گردد.

بحث کم آبی و عدم نیاز جدی این محصول به آب می باشدکه این امردر یک نگاه کلان نگر در کشوری مثل ایران که واقعاً از نقطه نظر منابع آبی در محدودیت جدی واقع می باشد ، می تواند صرفه جوئی وسیع و هنگفتی را به وجود آورد.

 

-برای دور استخر از چمن های مصنوعی مناسب آب و هوای باز و مقاوم در برابر اشعه آفتاب استفاده شود و استفاده از چمن های پایل کوتاه 15 تا 50 میلی متر مناسب ترین نوع چمن مصنوعی تزیینی دور استخر می باشد.

خصوصیات چمن مصنوعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
error: امکان کپی برداری وجود ندارد