اصلا منظره خوبی نیست که شما شب می خوابید، صبح بیدار می شوید و می بینید آب استخر شفاف و زلال شما به رنگ سبز در آمده است.

و اما واقعا علت سبز شدن رنگ آب استخر شنا چیست؟ آب استخرهای شنا باید دائما تمیز و آماده استفاده باشند و سلامت شما را تضمین کنند، ناگفته نماند که این معضل تنها مربوط به استخر شنا نیست و استخرهای کشاورزی هم می توانند به رنگ سبز در آیند.

اما مولکول های آب تمایل به جمع آوری باکتری ها و جلبک ها دارند و در صورت عدم استفاده از تصفیه استخر و تعادل شیمیایی مناسب با گذشت زمان رنگ آب استخر شما را تغییر می دهند.

آب استخر شنا به دلیل جلبک موجود در آب سبز رنگ می شود و جلبک ها به سرعت می توانند رشد کنند، به خصوص زمانی که مثل تابستان هوا گرم است و یک شبه شما را غافلگیر می کنند.

 

راه های رفع و از بین بردن سبزی آب استخر

-روش شیمیایی موازنه تعادل PH آب استخر

کلر یک ماده شیمیایی تصفیه کننده استفاده شده در استخرها برای کشتن باکتری ها است که در طول زمان ایجاد می شوند و منجر به تغییر رنگ آب می شوند. آب سبز که اغلب نشانه وجود جلبک است، نه لزوما باکتری ها، اما باید بدانیم که استخرهای مختلف باکتری های متفاوتی دارند که می توانند بر روی آب تاثیر بگذارند.

 

روش بین بردن جلبک استخر به وسیله مواد منعقد کننده

مواد منعقد کننده (مانند زاج) باعث می شوند تا جلبک ها به یکدیگر چسبیده و ته نشین شوند و بتوان به این وسیله، جلبک های زنده را از استخر تخلیه نمود. برای انجام این کار، روز پرزحمتی را پیش رو خواهید داشت. اما در نهایت می توانید از سر جلبک ها خلاص شوید!

این راه، سریعترین پاکسازی استخر از جلبک و تمیز شدن آب استخر است. اما باید توجه داشت که بعد از انجام این کار، آب استخر برای شنا مناسب نیست. وقتی آب استخر دارای شرایطی باشد که جلبک بتواند در آن تکثیر شود، میکروارگانیسم های دیگر از جمله باکتری و ویروس هم می توانند همین شرایط را در این آب داشته باشند.

بنابراین، بعد از پاکسازی استخر از جلبک توسط مواد منعقد کننده، به جهت ضدعفونی و آماده کردن آب استخر برای شنا، شوک کلرزنی استخر را مطابق آنچه بیان شد، انجام دهید.در استخر شنا نکنید تا زمانی که میزان کلر و PH آب استخر، به محدوده نرمال خود برسد.

 

روش پوشش و عایق ضد تبخیر

روکش استخر یا به اصطلاح همان کاور استخر، یکی از روش های محافظت از استخر در برابر عوامل طبیعی و جلوگیری از آلوده شدن و تبخیر آب می باشد.

همچنین استفاده از کاور عایق ضد تبخیر موجب بالا بردن امنیت استخر نیز می شود که از پیش آمدن حوادث ناگوار جلوگیری می کند. جلوگیری از  تبادل حرارتی و ورود آلودگی که از عوامل موثر در رشد جلبک ها می باشد، از دیگر عوامل استفاده از روکش ضد تبخیر و کاور ضد تبخیر برای استخر است.