پیش از این استخرهای کشاورزی با کف خاکی و در سال های اخیر با کاهش 50 درصدی هدررفت آب در استخرهای کشاورزی کف بتنی ساخته می شده که در استخرهای خاکی نفوذ بیش از حد آب به زمین و در استخرهای بتنی هزینه زیاد مصالح نکته منفی احداث این استخرها است.

اما در 10 سال اخیر روش جدیدی برای کاهش میزان هدررفت آب در استخرهای کشاورزی و پرورش ماهی ابداع شده است که استفاده از نوعی پلیمر به نام ورق ژئوممبران برای عایق بندی استخرهاست و روز به روز استفاده از آن بیشتر می شود.

استفاده از پلیمرهای عایق در ساخت استخر به دلیل آشنا نبودن کشاورزان با مزایای آن، تنها چند سال است که رونق گرفته، اما مزایای آن سبب شده استفاده از آن روز به روز در روستاها و شهرها با استقبال بیشتری روبرو شود.

 

مزایا ساخت مخازن و استخر کشاورزی با ورق ژئوممبران

-زمانی که برای احداث استخر ژئوممبران صرف می شود بسیار کمتر از استخرهای بتنی است به طوریکه اگر برای ساخت یک استخر بتنی 20 روز کار شود همان استخر با استفاده از عایق های ژئوممبران در مدت 2 روز احداث می شود.

-هزینه ای که برای استخرهای ژئوممبران صرف می شود 40 درصد استخرهای بتنی، سنگی یا آجری است.

-نفوذ آب به کف استخر با عایق ژئوممبران به صفر کاهش می یابد براتی معاون فنی مدیریت جهاد کشاورزی بیرجند دلیل کاهش 50 درصدی هدررفت آب در استخرهای ژئوممبران را کاهش نفوذ آب به کف استخر به صفر درصد

به دلیل جنس پلیمری استخرهای ژئوممبران، دیگر هیچ نشتی و نفوذی به داخل زمین از طریق کف و دیواره های استخر صورت نمی گیرد.

-سطح زیرکشت استخر کشاورزی ام پیش از این که استخر بتنی بود، یک هکتار بود و اکنون که استخر را با عایق ژئوممبران پوشش داده ام، به دلیل اینکه آب کمتری هدر می رود، توانسته ام 2 هکتار زمین را با ذخیره استخرم آبیاری کنم.

-مقاومت بسیار بالای ورق ژئوممبران در برابر عوامل محیطی مانند نور آفتاب و یخ زدگی از دیگر مزایایی است که توجیه استفاده از این ابداع جدید را بیشتر می کند.

-استخرهای عایق ژئوممبران 25 تا 30 سال عمر می کند.