کاربرد ژئوممبران و ژئوتکستایل در عایق چاله آسانسور و مخازن فشار منفی

کاربرد ژئوممبران و ژئوتکستایل در عایق چاله آسانسور و مخازن فشار منفی

یکی از مهم ترین قسمت های آب بندی ساختمان و یا به عبارتی دیگر یکی از حساس ترین قسمت های ساختمان که آب بندی آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، آب بندی چاله آسانسور ساختمان می باشد.

 

اهمیت آب بندی چاله آسانسور

با رشد و توسعه ساخت و ساز آپارتمان و افزایش چشم گیر آپارتمان نشینان ، داشتن آسانسور برای یک سازه ساختمانی مرتفع یکی از الزامات محسوب می شود.

آسانسور به خاطر جابه جایی سرنشینان خود در ارتفاع از حساسیت بسیار بالاییی برخوردار است و به همین جهت استاندارد سازی آن نیز یسیار حائز اهمیت است.

یکی از مهمترین قسمت هایی که باید رعایت شود تا به یک آسانسور برچسب استاندارد زده شود آب بندی چاله آسانسور می باشد.

بخشی از تاسیسات برقی آسانسور در داخل چاله آسانسور تعبیه شده است. برق همواره در مجاورت با آب بسیار خطرناک ظاهر شده است.

به خصوص اینکه اتصال کوتاه در هر یک از بخش های و سنسورهای آسانسور ممکن است منجر به اختلال جدی در کارکرد آسانسور شده و علاوه بر خرابی آسانسورها، منجر به اتفاقات جبران ناپذیری شود.

زنگ زدگی اتصالات و عناصر فلزی آسانسور بخصوص رول بولت های اتصال قطعات ممکن است در دراز مدت باعث ضعف در اتصالات و متعاقبا ضعف در عملکرد آسانسور گردد.

به همین دلیل پر واضح است که آب بندی چاله آسانسور باید بصورت جدی مورد توجه مهندسین و تکنسین های ساخت و مجریان آب بندی قرار گیرند.

 

روش های آب بندی چاله آسانسور

پروسه آب بندی در زیر زمین و  عایق طبقات منفی ساختمان همیشه بسیار حساس تر از سایر نقاط بوده و هست.به همین دلیل آب بندی این نقاط نیز نیازمند استفاده از روش های اصولی و ابزار هایی با کیفیت است.

 

سه روش آب بندی چاله آسانسور

-استفاده از ژئوسنتتیک ها (ژئوممبران و ژئوتکستایل).

-اجرای بتن آب بند.

-اجرای پوشش آب بندی از داخل.

 

استفاده از ژئوممبران و ژئوتکستایل برای آب بندی چاله آسانسور

مصالح ژئوسنتتیک به پوشش های عایقی یا به اصطلاح ورق هایی گفته می شود که بین بستر و مقطع بتن ریزی قرار می گیرند تا از نفوذ آب به داخل باکس بتنی جلوگیری کنند.

این نوع پوشش ها خود دارای انواع متفاوتی می باشند که بصورت لایه ای در کنار یکدیگر قرار گرفته و کار عایق بندی بتن را به خوبی انجام می دهند. این پوشش ها عبارتند از:

-ورق ژئو ممبران.

-ژئو گرید.

-ورق ژئو تکستایل.

کاربرد ژئوممبران و ژئوتکستایل در عایق چاله آسانسور و مخازن فشار منفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
error: امکان کپی برداری وجود ندارد