ساختار جی سی ال-GCL

ساختار جی سی ال-GCL

-جی سی ال -GCL

از طریق قراردادن مقدار مشخص رس بنتونیتی (بنتونیت سدیم یا کلسیم) بین دو لایه در برگیرنده مثلاً دو لایه ژئوتکستایل جی سی ال -GCL تولید می شود.

که استفاده از دو لایه ژئوتکستایل سوزنی، یکی نابافته در بالا و دیگری بافته در پایین پودر بنتونیت سبب افزایش مقاومت کششی جی سی ال -GCL می گردد.

روش های گوناگونی نیز برای اتصال جی سی ال سه لایه تشکیل دهنده GCL یعنی دو لایه ژئوتکستایل و یک لایه رس وجود دارد

-دوختن لایه های جی سی ال در ردیف های‌ دوخت مشخص(Stitch Bonding).

-استفاده از چسب و مواد شیمیائی(Resin Bonding).

-روش بافت سوزنی جی سی ال که منجر به شکل گیری GCL با ساختاری کاملا یکپارچه که مقاومت برشی اتصال بین لایه های آن بسیار زیاد است و جزو معتبر ترین روش های تولید جی سی ال می باشد.

استفاده از سوزن کاری جهت تولید GCL باعث می شود وزن و ضخامت رس در تمام مدت تولید ، حمل و نصب ثابت بماند و همچنین در صورت برخورد GCL با رطوبت ، قبل از شروع بهره برداری، رس دچار تورم ناخواسته نشود.

همانگونه که ذکر شد، رس بنتونیتی مورد استفاده در تولید این محصول می تواند از دو نوع سدیم بنتونیت و کلسیم بنتونیت می باشد که هریک با توجه به ساختار مولکولی خود دارای خواصی متفاوت هستند.

متداول ترین نوع بنتونیت مورد استفاده، بنتونیت سدیم طبیعی (Natural Sodium Bentonite) است که بصورت پودر / گرانول مابین دو لایه ژئوتکستایل قرار می گیرد.

بنتونیت سدیم دارای قابلیت تورم تا 15 برابر حجم اولیه خود در حالت آزاد و در مجاورت آب و رطوبت می باشد.

علاوه بر نوع پودری ، نوع گرانولی آن نیز بکار گرفته می شود که هر چند دیرتر شروع به تورم می کند اما مقدار تورم نهایی آن با نوع پودری برابر خواهد بود.

بنتونیت سدیم در مجاورت سیالات خنثی نظیرآب شیرین به خوبی منبسط می شود اما در صورتی که غلظت برخی یون ها نظیر کلر، سدیم ومنیزیم در سیال زیاد باشد باعث کاهش میزان تورم نهایی آن خواهد بود.

در این موارد، بنتونیت سدیم را پلیمریزه می نمایند که تا حد زیادی در بهبود خاصیت تورم بنتونیت موثر است.

نوع دیگری از بنتونیت، کلسیم بنتونیت است که دارای ساختار مولکولی چهار وجهی است.

میزان تورم کلسیم بنتونیت در مواجه با سیال در مقایسه با سدیم بنتونیت کمتر است.

بر همین اساس وزن کلسیم بنتونیت  جی سی ال -GCLمورد استفاده در این نوع عایق برای عملکرد قابل قبول بسیار بالاست که این امر موجب صعوبت اجرا خواهد شد.

ساختار جی سی ال-GCL

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
error: امکان کپی برداری وجود ندارد