درز انقطاع ساختمان چیست وچگونه ایجاد می‌گردد؟

درز انقطاع ساختمان چیست وچگونه ایجاد می‌گردد؟

درز انقطاع به درزی گفته می‌شود که بین سازه‌های دو ساختمان قرار می‌گیرد.

در حقیقت درز انقطاع نوعی فضای خالی است که در بین دو ساختمان قرار می‌گیرد تا اثرات ناشی از تنش‌ها و ضربه‌ها را خنثی کند.

وجود این فضا به خصوص در هنگامی که زلزله رخ می‌دهد، برای از بین بردن عواقب احتمالی بسیار مؤثر بوده و از خسارات مالی و جانی و خرابی‌های ساختمانی پیشگیری می‌کند.

 

درز انقطاع چگونه ایجاد می‌گردد؟

برای ایجاد درز انقطاع در بین دو ساختمانی که در مجاورت یکدیگر قرار دارند، باید فضای مورد نظر کاملاً خالی باشد و دو ساختمان هیچ‌گونه تماسی با هم نداشته باشند.

به همین خاطر میلگردهای ساختمان‌ها در این محل کاملاً قطع گردیده و اگر بتنی هم وجود داشته باشد که باعث تماس دو ساختمان گردد، از میان برداشته می‌شود. بنابراین دو ساختمان بدین طریق کاملاً از هم جدا می‌شوند.

به منظور مقابله با اثرات وزش باد و همچنین پیشگیری از عواقب بروز زلزله، حداقل فاصله بین بتن‌ها رعایت می‌گردد.

نکته دیگری که وجود درز انقطاع را به یک ضرورت تبدیل می‌کند، نشست‌های احتمالی ساختمان است.

بنابراین اگر این فاصله وجود نداشته باشد، هرگونه نشستی در یک ساختمان می‌تواند به ساختمان مجاور نیز آسیب برساند.

 

درز انقطاع چگونه پوشانده می‌شود؟

شاید کمتر پیش آمده باشد که مشاهده کرده باشیم بین دو ساختمان فاصله یا همان درز انقطاع وجود دارد؛ در بیشتر موارد ظاهر ساختمان‌ها به‌گونه‌ای است که انگار به یکدیگر متصل هستند.

در واقع از نظر ظاهری این‌طور به نظر می‌رسد که هیچ‌گونه فاصله‌ای بین ساختمان‌ها نیست، اما حقیقت آن است که نبود فاصله، تنها در ظاهر کار دیده می‌شود و در اصل فاصله بین ساختمان‌ها پوشانده شده است.

بنابراین باید بین دو عبارت «پوشاندن» و «پر کردن» تمایز قائل شد. مقصود از پوشاندن درز آن نیست که آن را با مصالح یا بتن پر کنیم؛

بلکه تنها بر حفظ ظاهر و پوشاندن فضای خالی دلالت دارد.

اگر فضای خالی پوشانده نشود، ممکن است مشکلاتی از قبیل لانه سازی پرندگان، تجمع زباله و مواردی از این قبیل پیش آید.

به همین خاطر با استفاده از قالب بندی و با مصالح سبکی مانند یونولیت این فضای خالی پوشانده می‌شود.

استفاده از یونولیت ضمن پر کردن کاذب فضا، به عنوان عایق حرارتی و برودتی نیز عمل می‌کند و اجازه نمی‌دهد که دیوارهای واحدهای مسکونی در مجاورت با فضای خالی تبادل انرژی انجام دهند.

البته به دلیل آن که یونولیت ممکن است پس از مدتی دچار پوسیدگی شده و فرو بریزد، گاه از ورق گالوانیزه ضد زنگ یا انواع فلزات دیگر و یا حتی پلاستیک‌ها نیز استفاده می‌شود.

می‌توان فضای درز را با استفاده از مصالحی که چندان مقاومت بالایی ندارند، نیز پر کرد؛

این مصالح باید به‌گونه‌ای انتخاب شوند که در هنگام وقوع زلزله در اثر فشار و ضربه‌های وارده خرد شوند و انرژی وارده را خنثی کنند.

معمولاً پیمانکاران برای پوشاندن درز راه حل‌های متنوعی را در پیش روی خود دارند که بتوان ضمن پوشاندن، زیبایی ظاهری ساختمان‌ها را حفظ نمود.

 

آیا همه ساختمان‌ها درز انقطاع دارند؟

در پاسخ به این سؤال که آیا تمام ساختمان‌ها باید دارای درز انقطاع باشند یا خیر، باید گفت که تنها ساختمان‌هایی ملزم به رعایت این موضوع هستند که ارتفاعی بیشتر از ۱۲ متر داشته و یا حداقل ۴ طبقه باشند.

این شرایط در آیین نامه ۲۸۰۰ و قانون مقررات ملی ساختمان منعکس شده است.

این قانون وجود درز انقطاع در این ساختمان‌ها را به منظور جلوگیری از برخورد دو سازه به هم و پیشگیری از اثرات اضافی تحمیل سازه‌ها و خسارات ناشی از آن‌ها ضروری دانسته است.

 

اندازه درز انقطاع چقدر است؟

حال که توضیحات لازم را درباره معرفی و کارکردهای درز ساختمان دادیم، نوبت به آن می‌رسد که ببینیم اندازه این درز چه مقدار باید باشد؟

مفهوم این سؤال آن است که دو ساختمان باید چه میزان از یکدیگر فاصله داشته باشند.

باید گفت که حداقل فاصله در ایجاد درز انقطاع در تراز هر طبقه یک صدم ارتفاع آن طبقه از نقطه شالوده ساختمان در نظر گرفته می‌ شود.

درز انقطاع ساختمان چیست وچگونه ایجاد می‌گردد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیمایش به بالا
error: امکان کپی برداری وجود ندارد