آب‌بندی سازه‌های زیرزمینی آیین‌نامه BS8102

-روش آب‌بند غشائی با محصولات ژئوسنتتیک

در این روش با استفاده از لایه‌های آب‌بند غشائی (مانند ژئوممبران ‎ها، جی سی ال (GCL)) می توان یک پرده آب‎ بند بین سازه و محیط پیرامون آن به وجود ‌آورد.

در روش آب بندی غشایی، برآورد ضخامت لایه بر اساس فشار هیدرواستاتیک آب از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

به منظور آب ‎بندی غشایی سازه های زیرزمینی، می توان از انواع محصولات ژئوسنتتیک با عملکرد های مشخص به شرح ذیل استفاده نمود:

-ورق های ژئوممبران با خاصیت آب‏‎بندی با ضخامت های مختلف نظیر PVC/ VLDPE / HDPE/ LLDPE.

-ورق جی سی ال بنتونیتی(GCL) با خاصیت آب‏‎بندی.

-ورق دیمپلد شیت شانه تخم مرغی (Dimpled sheet) با خاصیت زهکشی و هدایت آب.

-ژئوتکستایل ها با خاصیت زهکشی و هدایت آب و محافظ ژئوممبران.

 

بر همین اساس و با توجه به ویژگی‌ها و شرایط خاص هر پروژه، می ‎توان از یک محصول و یا تلفیق انواع محصولات ژئوسنتتیک با عملکردهای مشخص، جهت آب‎بندی و زهکشی دیواره ‎های گود و سازه‎ های زیرزمینی بهره برد.

 

-روش آب‌بندی المان سازه‌ای (بتن های نفوذ ناپذیر و آب‎بند)

جهت اجرای سازه‌های زیرزمینی و انجام گودبرداری، می توان از روش‌های پایدارسازی گوناگونی استفاده نمود.

این روش ها از دیدگاه آب‌بندی به دو دسته کلی پایدارسازی ‌های با قابلیت آب‌بندی (دیواردیافراگمی آب‌بند، شیت پایل ها و …) و پایدارسازی با غیر قابلیت آب‏بندی (میخ کوبی، شمع‌ کوبی و …) تقسیم‌ می ‌شوند.

در روش‌ های مبتنی بر پایدارسازی غیر آب‌بند با فرض وجود تراز ایستابی، لازم است سازه اصلی(فونداسیون و دیوار حائل) به‌صورت آب‌بند اجرا گردد.

طراحی و اجرا بتن آببند (نفوذناپذیر) در فونداسیون و دیوار حائل یک سازه نیز یکی از روش‌های آب‌بندی سازه‌های زیرزمینی به شمار می‌رود.

متأسفانه این تفکر که تنها با بهره‌گیری از یک نوع ماده افزودنی خاص امکان آب‌بند سازی سازه وجود دارد کاملاً غلط است.

همواره در تهیه و اجرا بتن آب‎بند و نفوذ ناپذیر، تهیه بتن با کیفیت بالا و دانه بندی مناسب در درجه اول اهمیت قرارداشته است.

در اجرای بتن آب‎بند و نفوذ ناپذیر، استفاده از انواع مواد افزودنی مناسب در بتن می تواند منجر به کاهش منافذ مویینه و ترک های بتن و مسدود و بلوکه کردن این منافذ گردد.

از انواع مواد افزودنی مورد استفاده در بتن ‎های آب ‎بند می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

-انواع کاهنده های آب و فوق روان کننده های بتن.

-دوغاب و ژل میکروسیلیس.

-کریستال شونده های حجمی بتن.

 

-نکته

-که کنترل و نظارت دقیق بر فرآیند تولید بتن و افزودن مواد افزودنی به بتن در محل بچینگ و کارگاه و انجام کنترل های لازمه و اخذ نمونه جهت کنترل پارامترهای مقاومتی و نفوذپذیری بتن و …، در اجرای بتن آب‎بند بسیار تاثیرگذار می باشد.

-که به منظور آب‎بندی کامل سازه، نصب صحیح و اصولی واتراستاپ ها و شلنگ تزریق در درزهای اجرایی، طراحی مناسب قطع بتن ها، کنترل های لازم در آرماتور بندی و قالب بندی، انتخاب روش بتن ریزی مناسب به منظور جلوگیری از درز سرد و … حائز اهمیت می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیمایش به بالا
error: امکان کپی برداری وجود ندارد