لایه تیشوچیست وکاربردهای آن

-تعریف لایه تیشوایزوگام

تیشو یک فلت از الیاف شیشه معدنی است. تیشو ایزوگام در حقیقت دارای دو لایه نمدی است. این دولایه سبب مقاومت بیشتر ایزوگام در برابر نفوذ رطوبت در آن خواهند شد.

لایه اول این ایزوگام‌ها از یک منسوج پلی استری و لایه دوم آن از الیاف شیشه معدنی تشکیل شده‌اند. این لایه‌ اغلب با نخ‌های شیشه تقویت می‌شود. این امر سبب افزایش تاب مقاومت کششی تیشو می‌شود.

-انواع لایه تیشوایزوگام

لایه تیشو به دو شکل مدل های «تیشوی پشم شیشه» و «تیشوی نخ دار» در بازار قابل دسترس خواهد بود و البته بایستی بدانید که هر دو این مدل ها، در مقابل رطوبت عملکرد بسیار مطلوبی خواهند داشت.

بسته به شرایط محیطی (اقلیم مورد نظر، وضعیت تابش، میزان باد و باران و ریزش های جوی، رطوبت و …)، انتخاب ایزوگام و تیشوی مناسب برای عملیات عایق کاری متفاوت خواهد بود تا هیچگونه رطوبت و آبی به درون بنا و سطوح سقف نفوذ نکند.

همچنین باید به این نکته نیز اشاره داشت که هر یک از این دو مدل «تیشوی پشم شیشه» و «تیشوی نخ دار»، دارای تراکم های مختفی می‌باشد که باز هم بسته به شرایط محیطی، میزان آن متغیر خواهد بود.

-کیفیت وویژگی های یک لایه تیشوی مرغوب

کارشناسان حوزه عایق های رطوبتی و گرمایی، در واقع تیشو را به عنوان یک فلت از الیاف شیشه معدنی می‌شناسند.

این فلت، عمدتاَ با نخ‌های شیشه قابل تقویت هستند.

کیفیت تیشوهای ایزوگام، بیش از هر عامل دیگری به نوع الیاف، چسباننده‌ها و نخ های تقویت کننده مربوط می‌باشد.

استفاده از عناصر تشکیل دهنده باکیفیت، در نهایت می تواند به تولید و به وجود آوردن یک ایزوگام باکیفیت که مقاومت کششی قدرتمندی را به همراه داشته باشد، منجر شود.

-مزایای استفاده از لایه تیشوایزوگام

مزایای استفاده از تیشو ایزوگام را می‌توان از تعاریفی که درمورد آن ارائه دادیم، به‌راحتی دریابیم. گفتیم که الیاف شیشه معدنی دارای مقاومت بالایی هستند.

از همین رو وقتی از یک لایه از الیاف در ایزوگام استفاده شود، سبب افزایش مقاومت آن خواهند شد. این مقاومت شامل مقاومت کششی و مقاومت در برابر نفوذ رطوبت است.

استفاده از این لایه در ایزوگام میزان شکنندگی و ترک خوردن آن را به مرور زمان کاهش می‌دهد و از کنده شدن زود هنگام آن نیز جلوگیری خواهد کرد.

این نوع ایزوگام‌ها دارای مقاومت رطوبتی بیشتر هستند. از همین رو برای استفاده در مکان‌هایی مانند حمام، دستشویی، استخر و .. که بیشتر در معرض رطوبت قرار دارند. کاربرد بیشتری دارند.


-تفاوت قیمت لایه تیشو ایزوگام با قیمت ایزوگام معمولی

مسلماً بین تیشو ایزوگام و ایزوگام معمولی تفاوت قیمت وجود دارد.

ایزوگام معمولی تنها از یک لایه پلی استر سوزنی که از قیر مذاب عبور داده شده است.

اما تیشو یا ایزوگام دولایه، علاوه‌بر لایه پلی استر حاوی یک لایه الیاف شیشه نیز می‌باشند.

این الیاف به خودی خود دارای استحکام بالاتر نسبت به وزن هستند. از همین رو می‌توانند مقاومت بیشتری را در برابر رطوبت ایجاد کنند.

-نتیجه‌گیری

تیشو ایزوگام در حقیقت یک نوع ایزوگام دولایه است که در لایه دوم آن از الیاف شیشه معدنی استفاده می‌شود.

الیاف شیشه معدنی سبب افزایش مقاومت ایزوگام در برابر نفوذ رطوبت خواهند شد.

این نوع ایزوگام‌ها برای استفاده در مکان‌هایی که بیشتر در معرض رطوبت قرار دارند مناسب هستند.

قیمت نصب آن‌ها با قیمت نصب ایزوگام معمولی متفاوت است.

اما کارایی و ماندگاری این نوع ایزوگام نیز بسیار بیشتر از ایزوگام‌های معمولی است.

پیمایش به بالا
error: امکان کپی برداری وجود ندارد