فناوری نانو و ضد آب سازی کاه گل

فناوری نانو و ضد آب سازی کاه گل

استفاده از کاه گل در معماری ایرانی و با توجه به شرایط جغرافیایی کشور ایران اهمیت ویژه ای دارد.

ظرفیت بالای حراراتی و دسترسی آسان باعث استفاده فراوانی از این محصول در معماری اغلب شهرها شده است.

امروزه معماری مدرن جایگاه ویژه ای در ساخت و ساز کشور ایجاد کرده است.

تلفیق مصالح سنتی با مصالح مدرن جایگاه ویژه ای در صنعت ساخت و ساز کشور پیدا کرده است لذا از این رو استفاده از کاه گل در نماسازی و دکوراسیون داخلی یکی از مصالح مد نظر طراحان و مهندسان عزیز می باشد.

استفاده از کاه گل در نمای ساختمان با توجه به شرایط خاص آن و مقاومت پایین در برابر جذب رطوبت و شسته شدن در بارندگی ها از جمله نقاط ضعف استفاده از این محصول زیبا در ساختمان سازی می باشد.

امروزه با استفاده از علم و ساختار مواد نانو می توان ویژگی های جدیدی را برای محصولات ساختمانی ایجاد کرد.

کاه گل تهیه شده و یا مقاوم شده با نانو ذرات علاوه بر عدم تغیر رنگ باعث مقاومت بسیار بالا در برابر جذب آب و همچنین شسته شدن در بارندگی های شدید شده است.

از این رو می توان از این محصول زیبا علاوه بر استفاده در طراحی دکوراسیون داخلی به عنوان پوششی در نما ساختمان نیز استفاده نمود.

 

نحوه آب بندی و تهیه کاهگل ضد آب

استفاده از کاه گل معمولی به عنوان یک پوشش ضدآب به این صورت تهیه می شود.

 

مرحله اول آب بندی

ابتدا 4 فرغون خاک رس (200کیلوگرم) را به با تقریبا 8کیلوگرم کاه به صورت خشک مخلوط نمایید و کاملا هم بزنید تا کاه به صورت یکنواخت در تمام قسمت های خاک رس پخش شود.(در صورت عدم دسترسی به کاه از الیاف (pp) نیز می توان استفاده نمود).

سپس به آب مورد استفاده جهت تهیه ملات به میزان 4 لیتر از محصول نانو ملاتی اضافه نمایید.

سپس محلولو بدست آمده را به مخلوط خاک رس و کاه اضافه نمایید. ملات تهیه شده پس از هم زدن و خیس خوردن کامل کاه آماده استفاده بر روی سطح مورد نظر می باشد.

 

-مرحله دوم آب بندی

پس از خشک شدن کامل لایه اندود شده محصول نانو را به صورت خالص با استفاده از قلم مو یا پیستوله بدون ایجاد لایه و به صورت جذبی بدون شرره بر روی سطح اندود شده اعمال نمایید.

در صورت استفاده از کاه گل معلولی جهت اندود کاری سطوح ساختمانی فقط مرحله دوم را در بین دو الی سه مرحله بر روی سطح لایه کاه گل اندود شده اعمال نمایید.

توجه شود که انجام لایه بعدی پس از خشک شدن لایه قبلی اعمال شود و مواد به صورت جذبی و بدون ایجاد لایه بر روی سطح کاه گل اعمال شود.

کاه گل مقاوم شده با مواد نانو علاوه بر مقاومت بالا در برابر رطوبت و شسته شدن سطح در برابر باران های شدید دارای مقاومت بالایی در برابر اشعه های خورشیدی و رنگ پریدگی نیز می باشد.

کاه گل تهیه شده با مواد نانو دوام بالایی معادل عمر سازه داشته و در برابر نوسانات دمایی و تاثیرات محیطی مقاوم می باشد.

در صورت استفاده از کاه گل های مصنوعی می توان از مواد نانو به صورت پاششی و فرچه ای بر روی سطح نهایی جهت مقاوم سازی استفاده نمود.

فناوری نانو و ضد آب سازی کاه گل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
error: امکان کپی برداری وجود ندارد