تکنولوژی نانو انقلاب عظیمی در تمام صنایع و علوم ایجاد کرد. از علم پزشکی، فناوری اطلاعات، مواد غذایی گرفته تا صنعت پوشاک، حمل و نقل و ساختمان سازی.

فناوری نانو مصالح بسیار کاربردی و جدیدی را در صنعت ساخت و ساز و معماری ابداع کرده است. ارائه مواد با دوام فوق العاده بالا و در عین حال بسیار سبک وزن از جمله دستاوردهای تکنولوژی نانو در این صنعت می باشد.

از دیگر دستاوردهای مهم و با ارزش نانو می توان به نانوپوشش ها نیز اشاره کرد. نانوپوشش ها که بر روی همه سطوح قابل اجرا می شوند دارای خاصیت ضد خوردگی، عایق بندی و تمیز کنندگی سطح می باشند و برروی انواع سطوح از جمله سیمان، بتن، آجر، کاشی، سنگ، سرامیک، فولاد و غیره، قابل اجرا هستند.

 عایق نانو به عنوان یک عایق بسیار خوب برروی انواع سطوح درخارج ساختمان عمل می کنند. نانو نما در اصل باعث عایق بندی نما در برابر رطوبت عمل می کند.

اجرای نانو حتی می تواند برروی سطوح داخل ساختمان نیز انجام شود.  عایق نانو سطح مورد نظر را در برابر شوره، اشعه فرابنفش، نفوذ باکتری و ایجاد جلبک کاملا محافظت می کند و در نتیجه باعث بهبود بهره وری انرژی، تقویت و طول عمر مفید سازه می شود.

نانو عایق قابل اجرا بر روی کلیه سطوح بتنی، سیمانی، سنگی، گچی، آجری و … می باشد و همپنین قابل ترکیب در انواع دوغاب است.

یکی از مزایا نانو عایق اجرای بسیار آسان آن می باشد که به وسیله قلمو یا پیستوله انجام می شود بدون نیاز به سیمان کاری یا ملات پلاستر پس از اجرا و همچنین بدون محدودیت برای اجرا بر روی انواع دیواره و ارتفاعات.

برای اجرای نانو و ضد آب کردن سطوح می توان پوشش نانو را در ملات سیمان جهت عایق بندی استخر، پشت بام، پارکینگ و غیره استفاده کرد. همچنین به صورت خالص و به عنوان رزین بر روی نمای ساختمان که هم رنگ بودن کار پس از اجرا حائز اهمیت است استفاده می شود.

نانو عایق و ضد آب کردن سطوح کاملا سازگار با محیط زیست است و از سازه در برابر سرما و گرمای بسیار شدید، فشار آب، شوره، کپک، اشعه UV، گاز دی اکسید کربن، انواع باکتری و جلبک محافظت می کند.