انواع زهکش ها

انواع زهکش ها

زهکش هاي صفحه ايGeodrains

زهکش هاي صفحه اي در انواع مختلفي از قبيل ژئونت، ژئوکامپوزيت، شبکه هاي زهکش و زهکشي فونداسيون و جداره گودهاي ساختماني، جداره تونل ها، زهکشي لندفيل ها، جمع آوري و مديريت آب هاي سطحي، زهکشي فضاهاي سبز و زمين هاي ورزشي و همچنين زهکشي روسازي راه و راه آهن مورد استفاده قرار مي گيرند.

 

-انواع مختلف زهکش هاي صفحه اي

ژئونتGeonets

ساختار ژئونت ها از رشته های پلیمری متقاطع تشکيل شده است که از آن به عنوان لايه زهکش استفاده می‌شود. جنس اکثر ژئونت ها از پلی اتیلن یا پلی پروپیلن می باشد.

 

ژئوکامپوزیت زهکشGeocomposites

ژئوکامپوریت های زهکش از کنار هم قراردادن انواع ژئونت، ژئودرین ، شبکه 3 بعدی زهکش و ژئوممبران زهکش (با قابلیت زهکشی) و ژئوتکستایل (با قابلیت فیلتراسیون) بر روی يک یا هر دو سمت زهکش بوجود می آیند.

ترکيب لايه زهکش که عموما دارای قابلیت زهکشی و ظرفیت بالای توزیع بار هستند با ژئوتکستایل ها که فیلتراسیون را به خوبی انجام می دهند.

سیستم فیلتراسیون و زهکشي منسجم با امکان استفاده و نصب سریع و آسان را بوجود می آورد.

امکان انتخاب از گستره وسیع ژئوکامپوزیت ها، با مد نظر قراردادن ویژگی های خاص هر یک، به طراح اجازه می دهد تا طبق الزامات و نیازهای هر پروژه، گزینه مناسبی را برگزیند.

علاوه برمقاومت در برابر کشش، ژئوکامپوزیت‌ها توانایی مقاومت بالا دربرابر تنش های فشاری را نیز دارند. همچنین قابلیت هدایت گازها و مایعات را در جهات مختلف با حداقل شیب ممکن دارا هستند.

ژئوکامپوزیت‌ها جایگزین مناسبی برای مصالح زهکش سنتی هستند.

برخلاف مصالح زهکش سنتی که فقط در یک شیب خاص دارای پایداری هستند، از ژئوکامپوزیت‌ها در هر شیبی می توان استفاده نمود.

با توجه به خصوصيات وشرايط تکنولوژيکی ساخت آن ها، در مقابل گسيختگی نیز مقاومت مناسبی از خود نشان می دهند.

 

ژئوممبرین شانه تخم مرغیDimple Sheet

محصول ورق ژئوممبران پلی اتیلنی شانه تخم مرغی به واسطه ساختار منحصر بفرد یکپارچه، نفوذ ناپذیر و در عین حال وجود فضای باز مابین برآمدگی های مخروطی شکل، علاوه بر قابلیت زهکشی بالا امکان آب بندی دائم یا موقت را (با توجه به دبی سیال ورودی) نیز فراهم می سازد.

با توجه به مقاومت شیمیائی بالای پلی اتیلن حتی در صورت وجود فاضلاب یا مواد خورنده در سیال ورودی، استفاده از نوع مناسب این دسته از محصولات ژئوسنتتیک جهت زهکشی، هدایت و انتقال پساب به کانال های زهکش به عنوان یکی از گزینه های برتر بویژه هنگام مواجه با دبی بالای پساب مطرح خواهد بود.

 

شبکه 3 بعدی زهکشCVF

شبکه های زهکشی سه بعدی يا CVF ها (Composite Void Former) سلول هاي مدولار از جنس پلی پروپیلن هستند که در ضخامت هاي 30 و 52 ميليمتر جهت زهکشی جریان سیال با دبی بالا مورد استفاده قرار می گیرند.

نرخ گذر دهي (Flow Rate) این محصولات در شيب 1درصد حدود 240 ليتر بر دقيقه و ظرفيت باربري فشـــاری آنها از حدود 100 تا 150 تن بر متر مربع متغير است.

انواع زهکش ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیمایش به بالا
error: امکان کپی برداری وجود ندارد